آمریکا تسهیلاتی برای ۹ میلیون مهاجر مقیم این کشور ایجاد می کند

تهران – ایرنا – جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد با امضای فرمان های اجرایی در روز سه شنبه (امروز) برخلاف سیاست های تندروانه و شکست خورده دونالد ترامپ سلف خود، برای شهروندی ۹ میلیون مهاجر مقیم این کشور، تسهیلاتی ایجاد کند.

به گزارش ایرنا از روزنامه دیلی میل چاپ لندن؛ مقام های بلندپایه آمریکا که می خواستند ناشناس بمانند، گفته اند: بایدن در تمامی موانع مهاجرتی که توسط ترامپ تصویب و اجرا شده بود، تجدیدنظر خواهد کرد.

بر اساس یکی از این فرمان های اجرایی، یک گروه کاری برای بازگرداندن اعضای خانواده هایی، تشکیل خواهد شد که بر اساس سیاست تحمل صفر ترامپ از سال ۲۰۱۸ در مرزهای آمریکا از هم جدا شدند.

فرمان دیگری نیز برای کمک به پیوستن خانواده های مهاجری که به صورت قانونی در خاک ایالات متحده اقامت گزیده اند، امضا خواهد شد که نشانگر بازگشت واشنگتن به سیاست های فراگیرتر است.

 به گفته یک مقام بلندپایه دولت بایدن؛ این تجدیدنظر احتمالا به ایجاد تغییرات قابل ملاحظه و مهمی درسیاست های آمریکا با هدف بازگردادن اعتماد به نظام قانونی مهاجرت این کشور و همبستگی بیشتر شهروندان آمریکا منجر خواهد شد.

این مقام که نامش ذکر نشده، افزود: ترامپ به حدی بر ساخت دیوار مرزی متمرکز شده بود که کاری برای درمان ریشه ایی علت ورود غیرقانونی مهاجران از مرزهای جنوبی نکرد که سیاستی محدود، بی فایده، ساده لوحانه و عوام گرایانه بود.

آن سیاست به مقام ها امکان تعقیب قضایی و اخراج بزرگسالانی را می داد که به صورت غیرقانونی وارد خاک ایالات متحده شده بودند، اما فرزندانشان در بازداشت دولت فدرال قرار می گرفتند. با اینکه دولت محافظه کار ترامپ در برابر اعتراض جهانی و حتی انتقادهایی از درون حزب جمهوری خواه، وادار به کاهش گستره اجرای این سیاست شد، اما هنوز هم صدها تن از فرزندان مهاجران به نزد والدینشان بازگردانده نشده اند.

دولت بایدن از ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ (اول بهمن ۱۳۹۹) با وعده در پیش گرفتن سیاست های مخالف دوره پیشین، شروع به کار کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان