یونیدو و منطقه آزادچابهار برای توانمندسازی و اشتغال تلاش می‌کنند

چابهار- ایرنا- مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: یونیدو و این منطقه برای توانمندسازی جوامع محلی، تولید و اشتغال در حال تلاش و در راستای فقرزدایی، اشتغال پایدار، توسعه مناطق کم برخوردار گام بر می‌دارند.

به گزارش ایرنا عبدالرحیم کردی روز سه شنبه در نشست با مدیران یونیدو (یونیدو سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل با نام اختصاری UNIDO از سازمان‌های تخصصی سازمان ملل متحد)که با محوریت بامحوریت اشتعال پایدارجهت توسعه مناطق کم برخوردار از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: چابهار جایگاه با اهمیت و استراتژیکی دارد و با توجه به برنامه های توسعه ای منطقه پیش بینی می شود جمعیت منطقه به پنح میلیون نفر در آینده ای نزدیک افزایش یابد.

وی بیان کرد: چابهار به عنوان یک هاب بزرگ پتروشیمی و صنایع فولاد در کشور خواهد بود و یکی از حوزه های مهم همکاری حوزه شیلات است که بیش از نیمی از جمعیت منطقه در این حوزه فعالیت می کنند.

رئیس هیات مدیره منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: همکاری در حوزه های توریسم و گردشگری و صنایع دستی از حوزه هایی هستند که تأثیر زیادی در اقتصاد خانواده ها دارند.

وی ادامه داد: تولید سالانه بیش از ۲۰ هزار تن خرما در سطح استان سیستان وبلوچستان و زنجیره تکمیلی آن که فعلاً به علت عدم وجود زیرساخت های تخصصی نفع زیادی برای کشاورزان این حوزه ندارد می تواند یکی از حوزه های همکاری با یونیدو باشد.

کردی همکاری سازمان منطقه آزاد چابهار با سازمان یونیدو را در راستای فقرزدایی، اشتغال پایدار، توسعه مناطق کم برخوردار با محوریت مساعدت در حل معضل بیکاری با راهاندازی صنایع کوچک و متوسط(SMEs) با تخصیص اعتبار برای جوانان بیکار با اولویت جوانان تحصیل کرده بیکار روستایی در شهرک های صنعتی منطقه آزاد، مساعدت در راهاندازی شهرک های صنعتی و تجاری در حوزه کشاورزی و تولیدی در مناطقی که بیش از ۹۰ درصد مردم آن  بیکار و زیر خط فقر قرار دارند و تخصیص اعتبار برای راه اندازی زنجیره تولید محصولات خرما که با امکان تولید بیش از ۲۰۰ محصول امکان اشتغالزایی وسیعی بویژه در مناطق روستایی را فراهم خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با تأکید بر طراحی و اجرایی شدن چارچوب های لازم جهت اشتغال پایدار که مردمان بومی بتوانند کسب و کارهای خود را مبتنی بر آن تعریف کنند از اساسی ترین نیازها برای جوانان و کشاورزان منطقه است.

وی بیان کرد: برنامه های تعریف شده لازم است با هدف تقویت جامعه محلی و با نگاه طولانی مدت و در راستای ثبات ساختاری دائمی باشد.

علی بدرنه رییس بخش سیستم‌های غذایی پایدار سازمان یونیدوUNIDO نیز ضمن اظهار خرسندی از پیشنهادات و اطلاعات ارائه شده از طرف مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، گفت: از دغدغه های مشترک در خصوص تقویت جامعه محلی و حمایت جامعه در راستای تعریف زنجیره تولید و تأمین با هدف فقرزدایی و تمرکز بر صادرات محصولات به بازارهای کشورهای همسایه برخوردا هستیم و بنا داریم که جامعه محلی نیز بتواند با سرمایه گذاری های شخصی و راهنمایی هایی UNIDO بتواند به صورت مستقیم و بدون واسطه به بازارهای بین المللی دسترسی داشته باشد.

مدیرعامل شرکت صیدصنعتی منطقه آزادچابهار نیز اظهارداشت: استان سیستان و بلوچستان جوانترین استان کشور است و برای UNIDO این موضوع خیلی اهمیت دارد.

محسنعلی گلشنی افزود: در مورد خرما با توجه به نقش جوانان این استان در این پروژه هم در بحث خود کشت این محصول و افرایش تولید و همچنین در فرآوری و بحث بازار آن UNIDO می تواند کمک کند که می تواند یکی از جذابترین پروژه ها باشد.

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان و حوزه سواحل مکران و یا دریای عمان، با توجه به درجه حرارتی مناسبی که دارد می تواند تمام محصولات مناطق حاره ای در اینجا کشت شود، خاطرنشان کرد: یکی از محصولاتی مهم منطقه بلوچستان در نوار ساحلی به ویژه زرآباد و دشتیاری موز است که خوشبختانه  در همجواری منطقه آزاد چابهار این محصول کشت می شود.

به گزارش ایرنا ویدئو کنفرانس مشترک که با حضورمدیرعامل بهمراه عضوهیات مدیره ومدیرعامل شرکت سرمایه گذاری، توسعه تجارت و صید صنعتی،مشاوراموربین الملل مدیرعامل ونماینده وزارت امورخارجه درسازمان منطقه آزادچابهار با مدیران سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در ایران(یونیدو)درخصوص همکاری های مشترک بامحوریت اشتعال پایدارجهت توسعه مناطق کم برخوردار برگزار شد،تومویوشی کومه، مدیر پروژه شیلات یونیدو، فردریک کُنگونگو، مدیر پروژه از دفتر یونیدو ایران، مریم جوان شهرکی، نماینده دفتر یونیدو در ایران و خانم لارا آزادیان، مدیر ملی پروژه شیلات حضور داشتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها