مدیرکل: حوادث غیرمترقبه بیش از پنجهزار میلیارد تومان به کرمان خسارت زد

کرمان - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۷۶ مورد حادثه غیر مترقبه در استان داشتیم که حدود پنجهزار و ۲۵۴ میلیارد تومان خسارت به بخش های مختلف وارد کرده است.

به گزارش ایرنا ، مجید سعیدی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: در دی ماه سال جاری بر اثر سرما به ۲۹ هزار و ۵۸۶ هکتار اراضی زراعی و ۱۷ هزار و ۹۷۴ هکتار باغی استان کرمان خسارت سرمازدگی وارد شد که در مجموع ۲ هزار و ۹۲۸ میلیارد تومان در بخش زراعی و باغی به محصولات کشاورزی خسارت برآورد شده است.

وی بیان کرد: همچنین بر اثر وزش تند باد و طوفان، ۶ هزار و ۹۹۵ هکتار از اراضی زراعی استان به میزان ۳۱۲ میلیارد تومان خسارت دیده اند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان تصریح کرد: زمین لرزه، سیل، طوفان، گردو غبار، خشکسالی، فرونشست زمین و صاعقه بیشترین حوادث طبیعی و غیر مترقبه را در استان تشکیل می دهند. 

وی با اشاره به وقوع زمین لرزه های نسبتا شدید در استان اظهار داشت: با وعده ریاست جمهوری تمام واحدهای خسارت دیده از زلزله در مناطق هجدک راور و کوهبنان ظرف مدت چهار ماه بازسازی شد.

سعیدی تاکید کرد: در حال حاضر هشت ایستگاه لرزه نگاری در استان کرمان فعالیت دارد که به زودی با ساخت و تجهیز سه ایستگاه دیگر، تعداد ایستگاه های زمین لرزه استان به ۱۱ می رسد.

وی با اشاره به اقدامات مدیریت بحران استان کرمان گفت:  افتتاح شبکه بیسیم رادیو ترانک مدیریت بحران استان کرمان در سال گذشته برای نخستین مرتبه اتفاق افتاد که در مواقع حادثه و بحران خطی امن و مطمئن برای ارتباط بین بخش های مختلف فراهم می کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان افزود: افتتاح مرکز مانیتورینگ و تدوبن سند جامع آموزش مدیریت بحران استان و فرآیند الکترونیکی کردن پرداخت خسارات ناشی از وقوع حوادث غیرمترقبه و بحران‌ها از دیگر اقدامات انجام شده در سال گذشته است.

وی با اشاره به بروز حوادث طبیعی در نقاط مختلف کشور در سالهای گذشته بیان کرد: به استان های گلستان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان امداد رسانی کردیم و در سیل خوزستان استان کرمان معین  شهرستان حمیدیه بود.

سعیدی تصریح کرد: همچنین در جریل سیل فرودین ماه امسال ۳۰۰ واحد مسکونی در نقاط مختلف استان کرمان بازسازی و مقاوم سازی شده است.

وی ادامه داد: برای نخستین مرتبه در کشور مانور مشترک زلزله بین استان های یزد و کرمان با ساماندهی یک هزار نفر و ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات در استان کرمان برگزار شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان تاکید کرد: هجوم ملخ‌های صحرایی در جنوب و غرب استان در سال‌های گذشته یکی از مواردی بود که استان در این سال‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کند و تا کنون توانستیم به طور موثری از هجوم آنها به مزارع و باغات جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به شناسایی مناطق در خطر سیلاب در استان کرمان افزود: ۹۹۲ روستای در معرض خطر سیلاب در استان کرمان شناسایی شده است که کار ایمن سازی آنها در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: طی سالهای ۹۸ و ۹۹ در ۱۹ شهرستان و ۴۰ منطقه ۳۶ کیلومتر سیل بند احداث شده و ۷۴ رودخانه های اولویت دار به طول ۱۳۳ کیلومتر لایروبی شده اند.

سعیدی تصریح کرد: سیاست مدیریت بحران استان کرمان  از مدیریت بحران به مدیریت ریسک  تغییر یافته است و نقاط حادثه خیز و در معرض خطر را شناسایی کردیم

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها