۱۴ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۴۷
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 84208621
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پناهجویان گرفتار سرما در بوسنی؛ افزایش انتقاد از بی‌عملی اروپا

تهران- ایرنا- «سازمان حمایت از پناهجویان» تجدیدنظر کشورهای اروپایی از جمله آلمان در سیاست‌های پذیرش پناهجویان به منظور نجات جان هزاران پناهجوی گرفتار سرما در مرز بوسنی را خواستار شد.

به گزارش ایرنا، سازمان حمایت از پناهجویان (Pro Asyl) پیش از دیدار با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان خواستار تغییر در سیاست پناهندگان اتحادیه اروپا و این کشور شد. خبرگزاری فرانسه امروز (سه شنبه) گزارش داد: «گونتر بورکهارت» مدیر این سازمان می گوید آلمان باید بار دیگر به موتور محرکه اتحادیه اروپا برای دفاع از حقوق کسانی که به دنبال حمایت هستند، تبدیل شود.

وی با انتقاد از رد پذیرش پناهجویان در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا در بوسنی گفت: آلمان برای آنها جا دارد. این در حالی است که هیچ چشم اندازی برای محافظت از پناهجویان در پشت مرزهای اروپا در بوسنی یا جزایر یونان وجود ندارد. بورکهارت با بیان این که دولت آلمان باید با مسئولیت بشردوستانه و حقوق بشری خود روبرو شود، تاکید کرد: ما خواستار ابتکاراتی برای پایان سریع فشارهای غیرقانونی کرواسی و یونان به پناهجویان در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا هستیم.

مدیر سازمان حمایت از پناهجویان این انتقاد را مطرح کرد که این فشارها با تأیید و حمایت اتحادیه اروپا و دولت آلمان اتفاق می افتد. کرواسی فقط از ماه دسامبر (آذر) ۲۰۱۸میلادی تا کنون بیش از ۱۸ میلیون یورو از اتحادیه اروپا دریافت کرده است. در سال ۲۰۲۰ نیز وزارت کشور آلمان تجهیزاتی مانند دوربین ها و وسایل نقلیه تصویربرداری حرارتی را در اختیار پلیس مرزی کرواسی قرار داده است. بورکهارت هشدار داد که تحمل ضمنی این نقض حقوق بشر باید متوقف شود.

مرکل روز سه شنبه در یک کنفرانس ویدیویی با حدود ۷۰ نماینده سازمان های حامی پناهجویان، خیریه ها، کلیساها و جوامع مذهبی در مورد موضوع پناهندگان تبادل نظر می کند. طبق اعلام دولت آلمان در نهمین نشست از این دست، سیاست پناهندگان در زمان بحران کرونا و چالش های مربوط به اشتغال پناهجویان در دوره همه گیری مورد بحث قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر پناهجویانی که به ویژه پس از آتش سوزی در اردوگاه آوارگان لیپا در بوسنی بی سرپناه شده اند، در میانه اختلافات مقامات اروپایی برای مشخص کردن نحوه و میزان پذیرش پناهجویان سرگردان مانده اند. سازمان حامی پناهجویان(Pro Asyl۹)، اتحادیه اروپا را به شکست کامل به ویژه در مورد اوضاع پناهجویان در بوسنی، متهم می کند.

این در حالی است که مهاجران در جزیره لسبوس یونان نیز مانند منطقه مرزی بوسنی با کرواسی عضو اتحادیه اروپا، در هوای زمستانی به طور نامناسبی اسکان داده می شوند. اوضاع در بوسنی و هرزگوین بسیار حاد است، جایی که اردوگاه لیپا اوایل دی ماه در آتش سوخت و انتقال صدها نفر به سایر اماکن دیگر با شکست مواجه شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha