سرلشکرباقری:‌ پژوهش‌های دفاع مقدس باید به گفتمان ملی تبدیل شود

تهران-ایرنا- رییس ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه پژوهش‌های دفاع مقدس باید به گفتمان ملی و فراگیر تبدیل شود گفت: در حوزه دفاع مقدس و جبهه مقاومت باید به مرحله تولید علم رسید

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سپاه نیوز، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در آیین اختتامیه اولین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت که صبح امروز (سه‌شنبه) در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، افزود: هدف ما از انجام فعالیت‌های پژوهشی در حوزه دفاع مقدس ارائه روایتی عالمانه و نه احساسی، مستند و نه گمانی، مستدل یعنی مطابق با عقل و منطق است.

سرلشکر باقری ادامه داد: پژوهش‌های ما باید دارای معیار باشد؛ یعنی مورد اتکا و توافق شده با ادبیات غنی و دارای رویکرد عمیق تحلیلی از دفاع مقدس و جبهه مقاومت باشد.

وی  گفت: مقابله با تحریف، اغراق، دروغ و فریب، پاسخگویی به سوالات و شبهات، عبور از مرحله توصیف و احساس و خاطره به مرحله تولید علم و راهگشایی برای حل مشکلات و مسائل اساسی کشور و نیروهای مسلح از جمله اهداف و منظورهای دیگر ما از فعالیت پژوهشی در حوزه دفاع مقدس است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح  با اشاره به اهمیت مسئله پژوهش و تحقیق در حوزه دفاع مقدس و جبهه مقاومت گفت: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس باید زمینه دستیابی محققان به منابع خارجی را آماده کرده و در اختیار پژوهشگران قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: هدف نهایی از پژوهش‌های دفاع مقدس این است که این پژوهش‌ها باید به یک گفتمان عمومی و فراگیر ملی تبدیل شود؛ چرا که کشور ما دارای دانشگاه‌های فراوان و مراکز علمی، پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های متعددی است که همه اینها نوعا دلسوز و علاقه‌مند فعالیت در حوزه دفاع مقدس و جبهه مقاومت هستند و ما باید بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کرده و این ضرورت را به عنوان یک گفتمان فراگیر در این مجموعه‌های علمی تبدیل کنیم.

سرلشکر باقری افزود: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس مسئولیت ساماندهی مرکزی را در ارتباط با پژوهش‌های دفاع مقدس و همچنین ایجاد بانک جامع اطلاعاتی، تدوین نقشه راه و نقشه جامع علمی و درخت واره استخراج شده از آن را دارد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: هر دو مجموعه ذکر شده باید در حوزه تدوین روش‌های پژوهشی خاص دفاع مقدس و مقاومت و تربیت پژوهشگران نخبه و جوان اهتمام لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: مجموعه‌های پژوهشی در ارتش، سپاه پاسداران، جهاد نیروی انتظامی، وزارت دفاع و بخش‌های کشوری نیز باید در این رابطه فعالیت‌های لازم را داشته باشند؛ اما مسئولیت اصلی با بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس است.

سرلشکر باقری گفت: مسئولان این حوزه باید تلاش کنند تا یک روش خاص تخصصی و پژوهشی تدوین کرده و در اختیار پژوهشگران قرار دهند؛ همچنین تربیت پژوهشگران و نخبگان جوان که در این مسیر بتوانند گنج دفاع مقدس و مقاومت را بیابند و آن را پرورش دهند کار ارزشمندی است که تاکنون انجام شده است اما ناکافی می‌باشد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه دفاع مقدس در سطح کلان یک نظریه است، افزود: باید برای حرکت در مسیر تولید علم و نظریه پردازی در دفاع مقدس تلاش کنیم؛ چراکه نظریه به سهولت تولید نمی‌شود و نیاز به اهتمام و حرکت حساب شده علمی و پژوهشی دارد.

وی با بیان اینکه در حوزه دفاع مقدس نیاز به نظریه‌پردازی داریم، افزود: اگرچه این کار معادل نوشتن صد رساله دکترا نیاز به کار و وقت دارد؛ اما قطعاً با ارائه این نظریات، دفاع مقدس با عمق خوبی ماندگار خواهد.

سرلشکر باقری گفت: ساماندهی مراکز و سامانه‌های پژوهشی مرتبط و زنجیرسازی آن یکی دیگر از اقدامات لازم است که باید انجام شود؛ مثلاً در حوزه پزشکی، هوایی، زمینی، پدافند و یا در حوزه‌های سیاستگذاری و راهبردی در هر کدام باید به یک قطب اطلاعاتی و پژوهشی دست پیدا کنیم تا از موازی‌کاری جلوگیری شود باید به گونه‌ای عمل کرد که این منظومه در یک قالب اندیشیده شده به هم متصل شود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: سازماندهی نظام طراحی و تقسیم کار و قطب‌بندی و نظارت بر پژوهش‌ها از دیگر مسائلی است که باید به آن توجه ویژه شود ساماندهی و تقویت پشتیبانی‌ها در ابعاد مختلف و ساماندهی ترجمه به زبان‌های دیگر و انتشار مناسب نتایج پژوهش‌ها از ابعاد دیگر است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه موضوع دفاع مقدس و جبهه مقاومت موضوعی فوق‌العاده با اهمیت و سرنوشت‌ساز است، افزود: توجه به این عرصه در تمدن سازی ملت ایران و ساخت آینده کشور و نسل جوان بسیار با اهمیت و حیاتی است و بر ما بازماندگان و جاماندگان از قافله شهدا فرض است تا این مسیر را با دقت و حوصله و تحمل مشکلات ادامه دهیم.

سرلشکر باقری  با تاکید بر اینکه فعالیت مستمر در این حوزه نتیجه خواهد داد، افزود: اگر امروز به طور سالانه چند ده آثر پژوهشی ارزشمند را در این حوزه داریم؛ امیدواریم با تلاش مستمر شاهد انتشار منظومه‌های ارزشمند و با کیفیت و کمیت بیشتری در آینده باشیم.

اختتامیه اولین دوره دوسالانه انتخاب آثار پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت؛ جایزه سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، امروز (سه شنبه ) با حضور سردارسرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار فضلی، محسن پرویز، سردار بهمن کارگر و پژوهشگران و نویسندگان در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

سرخط اخبار سیاست