انقلاب اسلامی نقطه عطف بازیابی نقش اقتصادی و اجتماعی بانوان بود

ساری - ایرنا - استاندار مازندران انقلاب اسلامی را نقطه عطفی برای بازآفرینی نقش زنان در جامعه عنوان کرد و گفت: بانوان ایرانی در پرتو انقلاب جایگاه خود را بازیابی و نقش‌های بزرگی را در توسعه، پیشرفت و تعالی جامعه ایران اسلامی ایفا کردند.

احمد حسین‌زادگان بعد از ظهر امروز در مراسم تجلیل از ۴۰ بانوان نمونه مازندرانی فعال در حوزه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و کشاورزی اظهار کرد: در سالهای اخیر روند امیدبخشی درباره فعالیت بانوان در حوزه های مختلف اجتماعی ایجاد و بسترهای مناسبی برای نقش آفرینی زنان ایجاد شده است که امیدواریم تداوم داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه بررسی ارتقای جایگاه بانوان از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است، افزود: خیزش و حرکتی توسط بانوان ایران در چهار دهه گذشته ایجاد شده و زنان در هر دهه، با جهش‌های مختلف توانسته‌اند به حقوق واقعی خود دست یابند. 

استاندار مازندران گفت: تسخیر کرسی های دانشگاه‌ها توسط بانوان ایرانی، اتفاقی است که در دهه سوم انقلاب اسلامی رخ داد و اکنون سهم بیشتری در این زمینه دارند.

حسین زادگان با اشاره به فعالیت‌های اجتماعی بانوان در دهه چهارم و تشکیل سازمان‌های مردم‌نهاد در این زمینه، تصریح کرد: بانوان در دهه آینده به خواسته‌های بیشتری در زمینه فرهنگی و اقتصادی دست می‌یابند.

حسین‌زادگان مشکلات کشور را به معنای نادیده گرفتن حقوق زنان ندانست و افزود: نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید، نگاه ویژه به حوزه بانوان دارند و همواره به مدیریت و مسئولیت پذیری این قشر اعتماد کرده است.

وی با اشاره به اینکه عزم و جدیت زنان برای دستیابی به حقوق خود در دولت تدبیر و امید قابل توجه است، گفت: سهم مدیریتی زنان در دستگاه‌های مختلف از جمله مطالبات مغفول مانده بود که در دولت تدبیر و امید محقق شد.

استاندار مازندران با بیان اینکه در مازندران سهم اجتماعی زنان افزایش یافته است، اظهار کرد: امروز بانوان توانمند مازندرانی در عرصه‌های مختلف وارد فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی شده‌اند و حضور امروز زنان در عرصه های مختلف ریل‌گذاری برای رخدادهای مهمتر در آینده است.

حسین‌زادگان بانوان  را به عنوان موضوع اولویت‌دار استان و دولت برشمرد و ادامه داد: اگرچه این مسائل باعث رفع کامل مشکلات حوزه زنان نشده اما گامی برای فرهنگ‌سازی است تا توسعه این فضا را در آینده مشاهده کنیم.

استاندار مازندران خاطرنشان کرد: سند ارتقای جایگاه زنان به عنوان افتخار دولت، باقی می‌ماند تا مسیر مطالبه‌گری زنان در حوزه‌های مختلف مشخص باشد. بانوان باید یک نسخه از این سند را در خانه در اختیار داشته باشند و مطالبه‌گری بانوان در قالب این سند، از مسئولان پیگیری شود.

حوزه زنان نیازمند قوانین جدید است

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران هم در این نشست اظهار کرد: در برخی حوزه‌ها با انباشت قانون مواجه هستیم اما حوزه زنان و کودکان نیاز به تصویب قوانین شفاف و کارآمد دارد.

سمیه قاسمی طوسی با اشاره به حمایت‌های دفتر بانوان استانداری مازندران از بانوان، افزود: تفاهمنامه‌ای با اداره کل پست مازندران منعقد کردیم تا بانوان کارآفرین بتوانند از خدمات ویژه فروش در این زمینه بهره ببرند.

وی گفت: به دنبال این هستیم  بستر فروش آنلاین و مجازی هم به شکل گسترده‌تری انجام شود و این بستر را تقویت کنیم.

این مسئول با اشاره به راه‌اندازی کلینیک حقوق کودک در مازندران، تصریح کرد: در این زمینه از نیروی انسانی فعال و علاقه‌مند برخورداریم و امیدواریم با راه‌اندازی این کلینیک بتوانیم بخشی از مشکلات کودکان در این زمینه را رفع کنیم.

طوسی افزود: سهم مدیریتی زنان در دولت تدبیر و امید به شکل چشم‌گیری افزایش یافته و با حمایت استاندار مازندران شاهد حضور زنان در پست‌های مدیریتی هستیم.

در این مراسم ۴۰ نفر از بانوان نمونه مازندرانی فعال در حوزه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، کشاورزی و مواری از این دست قدردانی شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها