سه هزار شهید دفاع مقدس مفقودالاثر هستند

سمنان- ایرنا- جانشین کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح گفت: ۱۳ هزار شهید در طول هشت سال دفاع مقدس مفقودالاثر بودند که ۱۰ هزار نفر پس از شناسایی به وطن بازگشتند و اکنون سه هزار شهید مفقودالاثر هستند.

به گزارش ایرنا، سردار ناصر سعیدی روز سه شنبه در نشست هماهنگی پیگیری امور شهدای مفقود استان سمنان در مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان با اشاره به گردآوری اطلاعات برای انجام عملیات‌های تفحص، افزود: یکی از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی جستجوی شهدای مفقودالاثر تا یافتن آخرین نفر است.

وی افزود: تفحص شهدای گمنام از بعد دینی، انسانی، اجتماعی، فرهنگی و تکریم خانواده شهدا دارای اهمیت زیادی است و هر چه قدر بتوانیم فرهنگ ایثار و شهادت را ترویج دهیم، آثار فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه ماندگار می‌شود و جزو ابعاد مهم زندگی و فرهنگ نسل جوان خواهد شد.

سعیدی با بیان اینکه بازگشت شهدا به آغوش خانواده باعث شد که آسیب‌های انسانی ناشی از جنگ کاهش یابد، ادامه داد: با تفحص شهدا و تحویل آن به خانواده‌ها، شاهد برگشت حیات و زندگی دوباره به خانواده هستیم.

«جست‌وجوی نور» تدبیری برای یافتن شهدا در نقاط مرزی

جانشین کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح گفت: بنا بر تدبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، طرح تفحص شهدا به صورت جدی، سازماندهی شد و جهادی تحت عنوان «جست‌وجوی نور» در سراسر مرزهای کشور برای تفحص شهدا در کشور راه اندازی شد، تا بتوان در سراسر مرزهای ایران که در جنگ و دوران دفاع مقدس بین دو کشور ایران و عراق بود کار تفحص شهدا انجام شود.

وی با بیان اینکه عملیات تفحص شهدا به دوران دفاع مقدس بازمی‌گردد، افزود: در دوران دفاع نیز پس از هر عملیات اقدامات لازم در خصوص جست‌وجوی مفقودین انجام شد و مقطع دوم تفحص شهدا پس از دوران مقدس بین سال‌های ۶۷ تا ۷۰ بود که همچنان کمیته جستجو شهدای مفقودالاثر به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

سعیدی با اشاره به اینکه محصول کار جهادی طرح جست‌وجوی نور، منجر به پیدا شدن پیکر پاک ۴۵ هزار شهید دوران دفاع مقدس شد.

وی اضافه کرد: از ۳۲۳ هزار شهید ایران از دوران انقلاب تا کنون، ‌۱۹۶ هزار شهید متعلق به دوران دفاع مقدس است.

جانشین کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه که ۲۵ درصد از شهدا بعد از جنگ کاوش شدند، تصریح کرد: برای تسریع در این کار، امکانات نیروهای مسلح کشور و ستاد کل نیروهای مسلح به‌صورت سازماندهی‌شده به کار گرفته شد و محصول این جریان تفحص پیکر پاک ۴۵ هزار شهید است.

وی بیان کرد: در حال حاضر در استان‌ها به دنبال تشکیل کمیته بازخوانی عملیات‌ها، تعیین آمار دقیق شهدا، تکمیل بانک خون ودی‌اِن‌اِی خانواده شهدا هستیم.

سعیدی با بیان اینکه باید به صورت جغرافیایی یعنی استان به استان و هم به صورت یگانی از سپاه، ناجا، بسیج و جهاد مشخص شود که تعداد مفقودین چند نفر هستند، تصریح کرد: این موضوع در کارگروه نیروی انسانی هر استان باید بررسی و آمار شهدا به صورت قطعی مشخص شوند.

این مسئول یادآور شد: در کمیته بازخوانی اطلاعات نیز باید با کمک فرماندهان، پیشکسوتان و رزمندگان که در هنگام شهادت دوستان خود، در کنارشان بودند بتوان شهدای مفقود را شناسایی و پیدا کرد.

وی با بیان اینکه اکنون باید هر عملیات بازخوانی شود تا بدانیم چه تعداد افراد در آن عملیات شهید شدند، گفت: اگر اطلاعات نقطه‌ای داشته باشیم کار تفحص شهدا سرعت می‌گیرد و هرچه امر تفحص شهدا طولاتی‌تر شود دچار خساراتی، چون تغییرات جغرافیایی مانند سیل، رانش زمین، پروژه‌های عمرانی و جریانات سیاسی می‌شویم.

استان سمنان ۱۲۰ شهید مفقودالاثر دارد

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان هم در این نشست افزود: تفحص پیکر شهدا موجب ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می‌شود و امروز وظیفه‌ داریم تا راه شهدا را به‌درستی ادامه دهیم و ارزش‌های آن‌ها حفظ کنیم‌.

سرهنگ محمدحسن سلامی گفت: استان سمنان دارای ۱۲۰ شهید مفقودالاثر است که تا کنون ۸۰ درصد نمونه‌برداری از دی‌اِن‌اِی خانواده شهدای مفقودالاثر استان انجام شده است که بقیه آنها به زود انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: سپاه استان سمنان از سال‌های گذشته اقدامات ارزشمندی از جمله گرفتن دی‌اِن‌اِی از خانواده‌های مفقودین را آغاز کرد و امیدواریم در چهلمین سال دفاع مقدس نمونه‌برداری از خانواده شهدا به پایان برسد و کار به کمیته جستجو سپرده شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان گفت: با همکاری سپاه و بسیج، ارتش، ناجا و جهاد استان پس از مشخص شدن آمار دقیق شهدای مفقود استان، کمیته بازخوانی عملیات‌ها جهت دریافت اطلاعات نقطه‌ای تشکیل خواهد شد تا هر چه سریع تر شهدای مفقود استان سمنان تعیین تکلیف شوند.

استان سمنان سه هزار شهید تقدیم نظام اسلامی کرده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =