مسکو: حضور غربی‌ها در دادگاه ناوالنی، دخالت در امور روسیه است

مسکو - ایرنا - وزارت خارجه روسیه، حضور دیپلمات های خارجی در دادگاه ناوالنی را که امروز سه شنبه در مسکو در جریان است، دخالت آشکار در امور داخلی این کشور اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مطلبی در شبکه اجتماعی فیس بوک نوشت: در دادگاه بررسی پرونده ناوالنی که امروز سه شنبه در شهر مسکو در جریان است ، نزدیک به ۲۰ دیپلمات سفارتخانه های کشورهای غربی همچون آمریکا، انگلیس، بلغارستان، لهستان، لتونی، لیتوانی و اتریش حضور دارند. 

 زاخارووا تاکید کرد که حضور دیپلمات های غربی در این دادگاه، مداخله آشکار غرب را در امور داخلی روسیه و با موضوع ناوالنی فاش کرد. 

 دادگاه شهر مسکو (موس گور سود) در جلسه خود با حضور ناوالنی درخواست سازمان اجرای احکام قضایی روسیه برای تبدیل حبس تعلیقی سه ساله ناوالنی به حبس واقعی در پرونده اختلاس در شرکت «ایو روشه» را بررسی می کند.

زاخارووا افزود: معمولا دیپلمات ها در دادگاه های کشورهای دیگر از اتباع کشور خود دفاع می کنند. حتی اگر نمایندگان کشورهای غربی، ناوالنی را فرد خودی بدانند اما او تبعه روسیه است. 

زاخارووا تصریح کرد: این اقدام آنها (حضور در دادگاه)، مداخله صرف در امور داخلی یک کشور مستقل نیست. این در واقع نقش غیرقانونی و آشکار کشورهای غربی در تلاش های برای بازدارندگی روسیه را فاش می کند. 

 وی با طرح این سوال که آیا حضور دیپلمات های غربی، تلاش برای فشار بر قاضی های دادگاه است، تصریح کرد: این احتمال را بعید نمی دانم که نمایندگان کشورهای غربی به عنوان مثال انگلیسی و آمریکایی تا اندازه زیادی روی اقدامات خلاف قانون در شهرهای روسیه متمرکز شده اند.

 به گزارش رسانه ها، جلسه دادگاه برای بررسی تبدیل حبس تعلیقی ناوالنی امروز در میان تدابیر شدید امنیتی در دادگاه مسکو جریان دارد و چند خیابان پیرامون دادگاه در منطقه پرابراژنسکی در شملا مسکو بسته شده و تعدادی از معترضان هم توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده اند.

ناوالنی یکی از اصلی‌ترین منتقدان پوتین و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ میلادی روسیه بود که به دلیل محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

وی بیستم ماه اوت (سی ام مرداد) در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان در اوایل ماه جاری اعلام کردند : نشانه‌هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با بررسی نمونه‌های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین اعلام کرده است که در مورد وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است.

روسیه این ادعای آلمان و نیز سوئد و هلند در مورد مسمومیت ناوالنی را رد کرد و آن را کاملا بی اساس خوانده است. ماموران امنیتی روسیه ۲۸ دی، ناوالنی را در فرودگاه مسکو بازداشت کردند و به حکم دادگاه تا تعیین تکلیف وی، یک ماه در بازداشت بسر خواهد برد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار جهان