یک طرح ۱۲۰ هکتاری آبیاری نوین در ابرکوه بهره‌برداری شد

یزد- ایرنا - مدیرجهاد کشاورزی ابرکوه گفت: با هدف افزایش تولیدات کشاورزی و بهره وری از منابع آب یک طرح ایجاد سامانه آبیاری نوین تحت فشار در سطح ۱۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به بهره برداری رسید.

مهدی غیب‌الهی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این طرح در منطقه چاگیر بخش بهمن ابرکوه  اجرا شده است، افزود: در مجموع ۱۸ میلیارد و۶۰۰ میلیون ریال برای این طرح هزینه شده که سه میلیارد ریال آن از سوی اسکند کارگر از کشاورزان شهرستان تامین و ۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلون ریال نیز در قالب یارانه و تسهیلاتی دولتی به این طرح پرداخت شده است.

وی اظهار کرد: با اجرای این طرح ،  ۹۰ هکتار از اراضی ابرکوه به کاشت پسته، ۲۴ هکتار به کشت زیتون ، پنج هکتار به کشت انار و مابقی به کشت محصولات زراعی و صیفی اختصاص یافته و بهره وری آب را از ۳۰ درصد به بیش از ۸۰ درصد افزایش داده اشت.

غیب الهی خاطرنشان کرد: دولت برای اجرای طرح های آبیاری تحت فشار با پرداخت ۱۷۰ میلیون ریال و برای طرح آبیاری کم فشار ۷۰ میلیون ریال به صورت بلاعوض، کشاورزان را در اجرای این طرح ها یاری می کند.

مدیر جهادکشاورزی ابرکوه یادآور شد: ۵۰۰ هکتار طرح آبیاری نوین با همکاری حدود ۶۰ کشاورز در این شهرستان با ۶۱ میلیارد ریال کمک بلاعوض دولت به کشاورزان در سال زراعی جاری  در دست اجراست که ۳۰۰ هکتار آن آبیاری کم فشار( انتقال آب با لوله گذاری ) و بقیه به صورت تحت فشار است .

 ۵۰۰ هکتار طرح آبیاری نوین  در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسد

به گفته وی ۵۰۰ هکتار طرح آبیاری نوین که در دست اجراست در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسد و در مجموع سیستم آبیاری نوین اجرا شده در  شهرستان ابرکوه به پنج هزار و ۵۰۰ هکتار افزایش می یابد.

هشت هزار و ۵۰۰ خانوار (۴۰ درصدجمعیت ) کشاورزان ابرکوهی با استفاده از روش‌های ترویجی ، فنون علمی و اجرای طرح های نوین آبیاری سالانه ۲۰۰ هزار تن انواع محصولات از سطح ۱۵ هزار هکتار اراضی زیرکشت گیاهان زراعی، باغی و نیز دامداری ها و دامپروری هابه ارزش بیش از ۲۰۰  هزار میلیارد ریال  تولید و روانه بازار مصرف یزد، سایر استان ها و خارج از کشور می‌کنند.

۱۴۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی شهرستان ابرکوه است که از ۶۶۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۳ رشته قنات تأمین می‌شود .

شهرستان ابرکوه  در حدود ۲۰۰ سال قبل ۱۲۰ رشته قنات داشته که به دلیل کاهش بارندگی این تعداد هم اکنون به ۱۳ رشته قنات دایر کاهش یافته است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها