مخالفت موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع با کشت درخت غیربومی پالونیا

تهران - ایرنا - رییس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با بیان اینکه بارها مخالفت خود را به طور رسمی با تولید و کشت گونه پالونیا برای زراعت چوب اعلام کرده‌ایم، گفت: متولیان امر می‌توانند از مولفه‌های قانونی برای جلوگیری از ترویج و توسعه آن در نهالستان‌های کشور استفاده کنند.

به گزارش روز سه شنبه وزارت جهاد کشاورزی، «عادل جلیلی» افزود: گونه پالونیا فرآیند ارزیابی علمی را توسط موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع طی نکرده، اما با این وجود برخی بدون حساب و کتاب تلاش می کنند این گونه را در کشور توسعه و رواج دهند و این موضوع عجیبی است.

وی اظهارداشت: با آن که ما در برخی مناطق مانند گلستان و شاهرود به علت محدودیت آب به دنبال زراعت چوب نیستیم، اما در این مناطق توسعه گونه پالونیا مشاهده می شود.

رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور، فرآیند ارزیابی علمی یک گونه خارجی برای زراعت چوب را طولانی خواند و گفت: ارزیابی علمی گونه های جنگلی حدود ۲۰ سال طول می کشد و در این فرآیند سازگاری گونه با شرایط آب و هوایی، مقاومت در برابر بیماری ها و آفات و مهاجم بودن آن در ایستگاه های تحقیقاتی مورد بررسی قرار می گیرد.

جلیلی درباره درخواست مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور به استفاده از مولفه های قانونی برای جلوگیری از توسعه گونه پالونیا و کشت آن در کشور اظهار داشت: موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع فقط می تواند در زمینه ممنوعیت کشت پالونیا توصیه کند.

رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور ادامه داد: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور که مسول توسعه زراعت چوب و نظارت بر نهالستان های غیر مثمر است و همچنین سازمان حفظ نباتات کشور، وظیفه و قدرت قانونی برای مقابله با توسعه پالونیا را دارند.

جلیلی با بیان این که گونه پالونیا ارزش اقتصادی برای تولید چوب را ندارد، گفت: کیفیت چوب این درخت پایین و سبک است و مناسب صنایع نیست.

رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور اضافه کرد: این موسسه برای معرفی گونه ها و ارقام مناسب زراعت چوب حدود ۴۰ سال کارهای تحقیقاتی انجام داده و به استان ها ارقام خاص مناسب با شرایط آب و هوایی معرفی کرده است.

جلیلی گفت: انواع صنوبر را برای زراعت چوب در شمال غرب و شمال کشور و اکالیپتوس را برای استان های جنوبی توصیه کرده ایم.

به گزارش ایرنا، پالونیا (نام علمی: Paulownia) نام یک سرده از تیره پالونیاییان در راسته نعناسانان است که دارای  ۶ تا ۱۷ گونه است و گونه‌های مختلف آن بومی شمال آمریکا، چین، لائوس و ویتنام، و مناطق دیگر شرق آسیا، به ویژه ژاپن و کره هستند.

پالونیا برای جنگل کاری سریع، توسعه فضای سبز شهر و روستا و کشت توام با انواع گیاهان زراعی کشت می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

سرخط اخبار اقتصاد