دهه فجر دو هزار برنامه با محوریت مسجد برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور از برگزاری بیش از دو هزار برنامه به مناسبت دهه مبارک فجر خبر داد و گفت: با محوریت مساجد ۹۰ درصد از این برنامه‌ها در فضای مجازی اجرا می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور حجت‌الاسلام حبیب رضا ارزانی روز سه شنبه در نشست خبری تشریح برنامه‌های کارگروه مساجد دهه فجر انقلاب اسلامی در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: دوهزار برنامه به همت کارگروه مساجد دهه فجر در گرامی داشت سالگرد ییروزی انقلاب اسلامی برگزار می شود که از این میان ۹۰ درصد فعالیت ها با توجه به شرایط فعلی در بستر فضای مجازی اجرا می شود.

وی گفت: هرچند امسال امکان برگزاری برنامه ها در قالب سال های گذشته نیست اما شیوع این ویروس از جهاتی سبب ساز اتفاقات مختلف شد از جمله حضور گسترده در فضای مجازی که شاید اگر این بیماری اتفاق نمی افتاد کشور تا پنج سال آینده نیز به جایگاهی که اکنون در عرصه استفاده از فضای مجازی رسیده است دست پیدا نمی کرد و این مصداقی از این آیه از قرآن کریم است که «إِنَّ مَعَ العُسرِ یُسرًا»، عسر و یسر با هم هستند، هرچند که ممکن است برخی سوال کنند چگونه این دو که متناقض یکدیگر هستند می توانند جمع شوند؟ پاسخ و مصداق امروزی آن است که ویروس کرونا عسر و ارتقای فعالیت در فضای مجازی یسر است که در این شرایط حاصل شد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به برخی برنامه‌ها و فعالیت‌های دستگاه‌های عضو در کارگروه مساجد دهه فجر انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: در این ایام بحث اعزام روحانیون به نقاط مختلف کشور با رعایت آیین نامه‌ها و پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود؛ همچنین برگزاری برنامه‌های شادی بخش در سطح مساجد از دیگر فعالیت های این ایام محسوب می شود، به گونه ای که امسال در ۱۰ مسجد شاخص و مرکزی در استان تهران با حضور قاریان برجسته اجرای برنامه قرائت قرآن در چند نوبت برگزار می شود تا همه بتوانند استفاده کنند، ضمن اینکه محافل از صدا و سیما نیز منعکس می شود.

وی ادامه داد: برگزاری مسابقات متعدد در فضای مجازی، برگزاری برنامه های مختلف با محور ولادت حضرت فاطمه(س) در قالب کلیدواژه‌هایی نظیر زن مسلمان انقلابی، بانوی مسلمان در دستگاه های مختلف و همچنین تداوم رزمایش همدلی از جمله اقداماتی است که به همت کارگروه مساجد دهه فجر برگزار می شود، ضمن اینکه تمرکز بر خدمات اجتماعی نیز روش ارزشمندی است که به ویژه در سطح مساجد وجود داشته و در این ایام استمرار می یابد که از جمله آنها می توان به خدمات درمانگاه ها در مساجد اشاره داشت.

ارزانی افزود: تهیه مستند «ماح» با محور معرفی مسجد طراز اسلامی اقدام دیگری است که به همت کانون فرهنگی هنری «دوستان آسمانی» مسجد امام حسین(ع) شهرستان جهرم تولید شده و در این ایام از رسانه ملی پخش می شود؛ همچنین از سوی دیگر رزمایش مواسات و همدلی در قالب های مختلف همسو با بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با کمک مومنانه به همت دستگاه های عضو در کارگروه مساجد دهه فجر انقلاب اسلامی تداوم می یابد.

وی با اشاره به اجرای ۱۷۰ برنامه ویژه توسط ستاد اقامه نماز افزود: برنامه‌های دیگر نظیر برپایی مسابقات کتاب‌خوانی، وبلاگ‌نویسی، موشن گرافی از یک سو و برگزاری سرود ۴۰ هزار نفری ایران قوی که در سال های ۹۷ و ۹۸ به همت بچه های مسجد در سراسر کشور  اجرا شد از دیگر اقداماتی است که امسال صورت گرفته و از صدا و سیما نیز پخش می شود.

رئیس کارگروه مساجد دهه فجر افزود: عطرافشانی بقاع متبرکه، فراخوان دل نوشته‌ای به سردار سلیمانی، برپایی ایستگاه های فرهنگی توسط سازمان اوقاف و امور خیریه و همچنین کاروان قرآنی انقلاب نیز از دیگر اقداماتی است که در ایام صورت می پذیرد.

اجرای طرح ملی ایران قوی

وی به طرح ملی ایران قوی اشاره کرد و افزود: این طرح از هفته دفاع مقدس با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کلید خورد و تا ۲۲ بهمن ادامه دارد، این طرح ملی در واقع به نوعی زیست بوم بچه های مسجد است و ما نیز با نام بچه‌های مسجد آن را به ثبت رسانده ایم.  این سامانه یک فضای اجتماعی است و همه مسجدی ها می توانند فعالیت های خود را در آن ثبت کنند و تاکنون ۲۶ هزار کانون فرهنگی هنری در این سامانه ثبت شده اند.

ارزانی ادامه داد: هزار و ۶۰۰ گروه سرود، بیش از ۷۰۰ گروه نمایش و هزار و ۱۰۰ گروه فیلم و کانون های فرهنگی هنری مساجد در سراسر کشور ذیل طرح ملی ایران قوی فعالیت دارند که برخی از فیلم ها، نمایش ها و سرودهای آنها توسط صدا و سیما پخش می شود که این مهم از جمله ثمرات و برکات انقلاب اسلامی است که توانسته فعالیت‌های بچه های مسجد را در نقاط مختلف کشور نشان دهد؛ نکته مهم در آن است که زیست بوم بچه های مسجد نشان می دهد هر مسجد چه کارهایی در کدام نقطه از کشور در عرصه های مختلف انجام داده است.

طرح مادر ایرانی یک مربی قرآنی

وی افزود: طرح هر مادر ایرانی یک مربی قرآنی به همت ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد و همچنین طرح «هر مسجد یک گروه جهادی» به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری اجرا می شود؛ ضمن اینکه مجمع  تقریب مذاهب اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت(ع) و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که در نقاط مختلف جهان فعالیت دارند، با محور مساجد برنامه ها و فعالیت های متعددی را طراحی کردند که از جمله آنها می توان به برگزاری وبینارها و سمینارها در بستر فضای مجازی اشاره داشت.

ارزانی ادامه داد: یکی از برنامه‌های دیگر در حوزه بین الملل که توسط کارگروه مساجد ستاد دهه فجر انقلاب برگزار می‌شود، برگزاری برنامه بانوی مسلمان است که با حضور اندیشمندان مختلف جهان برگزار می‌شود تا جایگاه واقعی زن در دین اسلام تبیین و به جهانیان معرفی شود.

فعالیت ۱۵ نهاد و سازمان در کارگروه مساجد

وی افزود: کارگروه مساجد دهه فجر متشکل از ۱۵ دستگاه شامل ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، ستاد امر به معروف و نهی از منکر، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه،سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان بسیج مساجد و محلات، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ستاد اقامه نماز، صدا و سیما، مرکز رسیدگی به امور مساجد، سازمان دارالقرآن و همچنین خبرگزاری شبستان می شود که به صورت ویژه اقدام به اطلاع رسانی در رابطه با برنامه های کارگروه می کند.

به گزارش ایرنا، همزمان با فرارسیدن دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بکارگیری همه ظرفیت های موجود در حوزه های فرهنگ،‌ هنر و رسانه می کوشد ضمن گرامیداشت این ایام، سهم خود را در دفاع و حفظ آرمان های انقلاب ایفا کند.

برگزاری جشنواره های مختلف داخلی و بین المللی همزمان با جشن های مختلف پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران شامل فیلم، تئاتر،‌ موسیقی، شعر، تجسمی ، مد و لباس و اجرای برنامه های مختلف و متنوع کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و ... از جمله این اقدامات و فعالیت ها به شمار می روند که همه ساله با استفاده از تجربیات دوره های مختلف پربارتر از گذشته علاوه بر تهران در سطح استانها و شهرستانها نیز برگزار می شوند.

در این میان اصحاب رسانه نیز همگام با دیگر اقشار مختلف جامعه و مردم علاوه بر عمل به رسالت خطیر اطلاع رسانی به افکار عمومی در فعالیت ها و جشن های انقلاب در دهه فجر حضور دارند. 

آنچه حائز اهمیت است اینکه بزرگداشت و زنده نگه داشتن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تجدید میثاق با آرمان ها و دفاع و تبیین دستاوردهای آن نه تنها در داخل بلکه در سطح بین المللی وظیفه آحاد ملت ایران اسلامی است تا هر سال در برگزاری شکوهمند این ایام کوشیده و پرچم این انقلاب را بالا نگه دارند.   

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار فرهنگ