بانک اطلاعاتی مقابله باخرده فروشان مواد مخدر در استان مرکزی ایجاد شود

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت : به‌منظور مقابله هدفمند و اثرگذار با پدیده اعتیاد باید بانک اطلاعاتی از خرده فروشان استان ایجاد شود تا فرآیند دسترسی به مواد مخدر دشوار شود.

«بهروز اکرمی»  روز سه‌شنبه در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی افزود : برخورد با خرده فروشان  مواد مخدر در کمیته مقابله با اعتیاد تصویب شده و وظایف دستگاه‌های اجرایی  ذیربط در  این راستا به صورت عملیاتی تعریف می‌شود.
وی تاکید کرد : خرده فروشان مواد مخدر به دنبال منفعت اقتصادی هستند و باید حلقه‌های اتصال آنان به جامعه را شناسایی و هدف قرار داد تا در فرآیند دسترسی به مواد مخدر تزلزل و کندی ایجاد شود.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه با مواد مخدر هزینه مادی و انسانی زیادی را متحمل شده است و باید با نگرش  علمی به معضل اعتیاد اثربخشی برنامه‌ها را افزایش داد.
اکرمی ادامه داد : آمار ناقص و مبتنی بر گمان برای دستیابی هدفمند به راهبردهای مقابله با مواد مخدر کافی نیست و باید راهبردی اصولی و علمی برای این مهم به‌کار گرفته شود.
وی گفت: هر گونه کشت گیاه شاهدانه در سطح استان مرکزی ممنوع است و  دستگاه‌های امنیتی، قضایی و اجرایی ذیربط باید در این راستا ورود پیدا کنند و در صورت مشاهده برخورد قاطع با متخلفان داشته باشند و دهیاران  نیز باید در این راستا اطلاع رسانی گسترده کنند.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی یادآور شد:امحای کشت شاهدانه با تعامل فرمانداران با جهاد کشاورزی صورت می گیرد و تقویت نظارت بر عطاری‌های استان نیز باید با هدف جلوگیری از فروش شاهدانه با جدیت دنبال شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان نیز در این نشست گفت : کشت شاهدانه در سطح استان مرکزی ممنوعیت دارد و این اقدام در موارد خاص و با تشخیص دستگاه قضایی و پلیس  انجام می‌شود.
«احمد ملک حسینی» افزود : کشت شاهدانه به‌صورت گیاهی و خوراکی هم باید مجوز لازم را از دستگاه‌های متولی ذیربط دریافت کنند و گلخانه‌ها نیز به صورت مستمر بازرسی شوند.
وی با تاکید براهمیت ناامن کردن حوزه خرده فروشی مواد مخدر در برخی مناطق  استان مرکزی گفت:  برخورد با خرده فروشان مواد مخدر به‌صورت محله محور انجام می‌شود و شمار بالای خرده فروشان در برخی محله‌ها ناشی از ضعف و خلاء قانونی است که باید تدابیر ویژه در این راستا اندیشیده شود.
 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تاکید کرد: لوایح تغییر قانون برخورد با خرده‌فروشان در استان تدوین شده که امید است تا پایان امسال به تصویب مجلس برسد و از ابتدای سال آتی این طرح با جدیت اجرایی شود .
ملک حسینی برخورد قاطع با عطاری‌های غیر مجاز در استان را ضروری دانست و گفت: برخی از این عطاری‌ها اقدام به خرید و فروش مواد مخدر و قرص‌های اعتیادآور می کردند و از ابتدای امسال ۶ عطاری غیرمجاز در این خصوص با دستور قضایی مهر و موم شده است.
وی ادامه داد : معاینه رایگان معتادان با همکاری جامعه بسیج پزشکان صورت می‌گیرد و از سال ۹۶ تاکنون هیچ‌گونه فوتی معتادان بر اثر سرمازدگی در استان مرکزی گزارش  نشده است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بیان کرد : سال گذشته سه مورد فوتی معتادان در مراکز درمانی گزارش شدکه امسال شمار فوتی ها به یک مورد رسیده است.
معاون دادستان و سرپرست مجمتع جرایم خاص دادسرای عمومی و انقلاب استان مرکزی نیز در این نشست گفت :  برخورد قاطع و جدی با خرده فروشان مواد مخدر الزامیست و این افراد باید به مراکز ترک اعتیاد ارجاع شوند.
«میثم حیدری»تاکید کرد : سکونتگاه‌های غیررسمی و مناطق حاشیه شهر نباید رها شوندو افزایش فعالیت‌های فرهنگی مناسبی در این مناطق گرایش به فروش مواد مخدر و مصرف آن را کاهش می‌دهد.
وی در خصوص ممنوعیت کشت شاهدانه در  استان مرکزی نیز گفت : اطلاع رسانی مناسبی به کشاورزان و دهیاران در این خصوص باید مدنظر عوامل اجرایی و رسانه ها باشد.
استان مرکزی با ۱۲ شهرستان یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفر جمعیت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها