۱۴ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۴
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84208266
۰ نفر

برچسب‌ها

چین از وزیر خارجه آمریکا انتقاد کرد

تهران- ایرنا- چین از اظهارات «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در مورد حمایت از اعطای گذرنامه انگلیسی به شهروندان هنگ کنگی انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا از شبکه تلویزیون "سی جی تی ان" چین، "وانگ ون بین" سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه شنبه در کنفرانس خبری روزانه در پکن گفت: کشورها باید به عنوان یک اصل اساسی ناقضان قانون را مجازات کنند و اگر ایالات متحده به این اصل اعتقاد دارد و موافق است که این قانون همچنین در مورد قانون شکنان درگیر در حادثه «کاپیتول هیل» اعمال شود، باید با اجازه ورود ساکنان قانون شکن هنگ کنگ به انگلیس مخالفت کند.

دولت انگلیس از روز یکشنبه پذیرش تقاضای روادید جدید برای ساکنان هنگ کنگ که وضعیت اقامت «تبعه بریتانیا ساکن خارج» دارند را به صورت آنلاین آغاز کرد. «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا روز گذشته از این قانون حمایت کرده بود.

پس از آن که دولت چین سال گذشته میلادی قانون امنیت ملی هنگ کنگ را در واکنش به اعتراض های خشونت‌آمیز طرفداران به اصطلاح دموکراسی اجرایی کرد، دولت انگلیس طرحی را در مورد ساز و کار جدید برای افرادی که وضعیت اقامت یاد شده را دارند، اعلام کرد. قانون امنیت ملی چین سرکوب اغتشاشگران در هنگ کنگ را مجاز اعلام می کند.

چین می‌گوید این قانون به حقوق شهروند هنگ‌کنگی آسیبی وارد نمی‌کند و فقط با براندازی، تروریسم، جدایی و تبانی با نیروهای خارجی مقابله خواهد کرد.

طبق ساز و کار جدید یاد شده از سوی انگلیس، برای افرادی که پیش از تحویل هنگ کنگ به چین در سال ۱۹۹۷ در آن منطقه زاده شده و وضعیت اقامت ذکر شده را دارند و نیز اعضای واجد شرایط خانواده شان، یک روادید ویژه صادر خواهد شد.

افرادی که روادید جدید را داشته باشند می توانند در بریتانیا تحصیل و کار کنند. آنها پس از ۵ سال اقامت در بریتانیا با این روادید می‌توانند درخواست اقامت دائم کرده و پس از آن برای شهروندی انگلیس نیز درخواست بدهند.

بر اساس این طرح، تحصیلات عمومی برای افراد زیر ۱۸ سال رایگان است. بنابراین والدینی که می خواهند برای فرزندان خود تحصیلات خارج از کشور فراهم کنند، گزینه دیگری غیر از مدارس شبانه روزی پرهزینه دارند.

برآورد دولت بریتانیا نشان می دهد که ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر یا حدود ۷۰ درصد جمعیت هنگ کنگ واجد شرایط این طرح خواهند بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

سرخط اخبار جهان