نمایندگان با رد کلیات بودجه اختیارات خود را محدود می کنند

تهران ایرنا- سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفت: مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه  را به سمت محرومان سوق داده است و نمایندگان با رد کلیات، اختیارات خود را محدود می کنند.

به گزارش خبرنگارپارلمانی ایرنا، رحیم زارع  در نشست علنی امروز -سه شنبه - در جریان بررسی کلیات گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور گفت: کمیسیون تلفیق ۲۱۰ هزار میلیارد تومان لایحه بودجه را شفاف سازی کرده است و در جایی ۹۰ هزار میلیارد تومان و در جای دیگر ۳۰ هزار میلیارد تومان به سرجمع این مبلغ اضافه می شود. همچنین کمیسیون تلفیق حداقل دو الی سه برابر نسبت به لایحه به سمت محرومان سوق پیدا کرده و سهم نفت در بودجه را از ۳۹۴ هزار میلیارد تومان به ۲۶۰ هزار میلیارد تومان کاهش داده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق  با بیان اینکه نمایندگان به ویژه نمایندگان شهرستان ها بدانند با رد کلیات، اختیارات خود را کاهش می دهند، افزود: در رابطه با اصلاح ساختار بودجه باید بگویم؛ مگر می شود طی ۶ ماه اقتصاد یک کشور را که از همه طرف با انواع هجمه ها و تحریم های بیرونی و خودتحریمی روبروست، اصلاح کرد؟ هیچ اقتصاد باثباتی نمی تواند کمتر از ۳ سال اصلاح ساختار بودجه خود را به سرانجام برساند.

نماینده مردم آباده گفت: ما کاملترین مصوبه را برای اصلاح ساختار بودجه شرکت های دولتی برای سال آینده آورده ایم، بنابراین اصلاح ساختار عوامل مختلف است، نه حرف های قشنگ!

زارع با بیان اینکه میزان همپوشانی لایحه بودجه با برنامه ششم طبق تغییرات صورت گرفته در آن توسط کمیسیون تلفیق بیشتر از ۶۶ درصد است، گفت: اگر چه حذف دهک های بالا در سال ۸۸ قانون شده است، اما امروز وضعیت معیشتی مردم طوری شده است که کسانی که می خواهند یارانه بگیرند و متقاضی حذف نیستند، به آنها یارانه داده می شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس ادامه داد: همچنین ۲۷ هزار میلیارد دلار به حوزه کشاورزی اضافه شده است و قانون مالیات بر ارزش افزوده که چند برابری بوده تقریبا ۳۲ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =