۱۴ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۶
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84208240
۰ نفر

برچسب‌ها

لاوروف از رویکرد اروپا در مورد روسیه انتقاد کرد

مسکو - ایرنا- «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با «آن لینده» وزیر امور خارجه سوئد و رئیس دوره ای سازمان امنیت و همکاری اروپا، از رویکرد این کشور و کشورهای اروپایی در مورد روسیه انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا، لاوروف روز سه شنبه در دیدار با لینده، با بیان اینکه سازمان امنیت و همکاری اروپا بر اصل امنیت یکسان و غیرقابل تفکیک برای همه کشورهای عضو استوار شده است، اظهار داشت: ما خواهان آن هستیم که هیچگونه عدولی از این اصل صورت نگیرد و کشور شما نیز انحراف از این اصل نداشته باشد.

وی افزود: بدیهی است که امروز درباره روابط روسیه و سوئد صحبت می کنیم و در روابط دوجانبه نمونه های مثبتی از همکاری می توان یافت اما در مجموع وضع روابط دو کشور چندان خوب نیست.

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه انتقاد از رویکرد دولت سوئد در مورد روسیه گفت: ما بطور مرتب اظهارات مبنی بر تهدید از جانب روسیه می شنویم اما تمام تلاش های ما برای دعوت به گفت و گو و حل مسائل مورد نگرانی بدون پاسخ می ماند.

وی ادامه داد: ما هنوز هیچ پاسخی از طرف سوئدی مبنی بر اینکه آزمایشگاه نظامی سوئد برچه اساسی به این نتیجه رسیده است که الکسی ناوالنی (فعال سیاسی مخالف دولت روسیه) با گاز نوویچوک مسموم شده دریافت نکرده ایم.

لاوروف خاطرنشان کرد: این رویکرد طرف سوئدی با اصل لزوم شفافیت در اقدامات مطابقت نمی کند و آلمان و شرکای این کشور نیز که از روسیه خواهان شفافیت اقدامات شده اند، رفتار شفاف ندارند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: به همین دلیل می خواهیم در مورد این مسائل گفت و گو کنیم بویژه اینکه سوئد همسایه ما است و در چارچوب همکاری با کشورهای شمال اروپا و نیز در قطب شمال با ان همکاری می کنیم و روسیه بزودی ریاست شورای قطب شمال را برعهده می گیرد.  

ناوالنی یکی از اصلی‌ترین منتقدان پوتین و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ میلادی روسیه بود که به دلیل محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

وی بیستم ماه اوت (سی ام مرداد) در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان در اوایل ماه جاری اعلام کردند : نشانه‌هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با بررسی نمونه‌های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین اعلام کرده است که در مورد وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است.

روسیه این ادعای آلمان و نیز سوئد و هلند در مورد مسمومیت ناوالنی را رد کرد و آن را کاملا بی اساس خوانده است. ماموران امنیتی روسیه ۲۸ دی، ناوالنی را در فرودگاه مسکو بازداشت کردند و به حکم دادگاه تا تعیین تکلیف وی، یک ماه در بازداشت بسر خواهد برد.

اتحادیه اروپا پیش‌تر با صدور بیانیه‌ای گفته بود که بازداشت ناوالنی، مخالف تعهدات بین‌المللی روسیه محسوب می‌شود. رییس شورای اروپا پیش تر در تماس تلفنی با پوتین بار دیگر نسبت به بازداشت ناوالنی فعال سیاسی مخالف دولت مسکو ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی وی شد.

«آن لینده» نیز به نوبه خود گفت: ما می خواهیم همه مناقشه ها در منطقه اروپا بر اساس اصول سازمان امنیت و همکاری اروپا حل و فصل شود.  

وی خاطرنشان کرد: در مورد حل مناقشه اوکراین، رویکرد ما بر حل و فصل بحران این کشور براساس پایبندی به تعهدات بین المللی و پایبندی طرف های مناقشه به آن صورت گیرد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =