در چهارمین روز تئاتر فجر ۳۹، چه آثاری اجرا می‌شوند؟

تهران- ایرنا- همزمان با چهارمین روز برگزاری سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر، ۱۹ نمایش‌ در بخش‌های صحنه‌ای، خیابانی و دیگرگونه‌ها اجرا می‌شوند.

‌همزمان با روز چهارم سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، تالار وحدت، مجموعه تئاتر شهر، تئاتر مولوی و تماشاخانه ایرانشهر میزبان اجراهای صحنه‌ای آثار این دوره از جشنواره خواهند بود.

اجراهای صحنه‌ای

تالار وحدت تا پایان برگزاری جشنواره سی‌ونهم از ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه میزبان اجرای نمایش سرباز به کارگردانی حسین پارسایی خواهد بود.

در مجموعه تئاترشهر هم تالار اصلی در تمام روزهای برگزاری جشنواره از ساعت ۱۸ میزبان اجرای‌ نمایش گرگاس‌ها یا روزبخیرآقای وزیر به کارگردانی حمیدرضا نعیمی خواهد بود.

آژاکس به کارگردانی فاتح بادپروا در چهارمین روز جشنواره ساعت ۱۷ در تالار چارسو اجرا می‌شود. تالار سایه در ساعت ۱۵ میزبان اجرای نمایش سلول‌ها با ما می‌رقصند به کارگردانی محمد سرنی‌زاده خواهد بود و پات به کارگردانی اصغر خلیلی هم ساعت ۱۷ در تالار قشقایی به صحنه می‌رود.

در تئاتر مولوی و ساعت ۱۵ نمایش پینوکیو به کارگردانی اوشان محمودی اجرا می‌شود.

تماشاخانه ایرانشهر هم در دو سالن دکتر ناظرزاده و استاد سمندریان میزبان آثار این دوره از جشنواره است. مطابق امروز در سالن ناظرزاده اثری اجرا نمی‌شود اما ساعت ۱۹ نمایش اتول سورون به کارگردانی شهروز دل‌افکار در سالن سمندریان به صحنه می‌رود.

 نمایش‌های خیابانی

امروز سه‌شنبه (۱۴ بهمن‌ماه) و در بخش نمایش‌های خیابانی و دیگرگونه‌ها، از ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه تا ۱۸:۳۰ دقیقه در محوطه مقابل تالار وحدت به ترتیب نمایش‌های اوراقچی، آل و نال، سارگلین، سردار و حرم و پیله انقلاب اجرا می‌شود.

در محوطه آب‌نمای بازار بزرگ «ایران‌مال» هم در دو نوبت ۱۸:۳۰ دقیقه و ۱۹ دو نمایش اوراقچی و آل و نال اجرا خواهد شد.

ایوان انتظار مترو میدان ولیعصر(عج) هم امروز میزبان اجرای نمایش پیله انقلاب و پس از آن میزبان نمایش سردار و حرم خواهد بود.

نمایش ترور در اوین به کارگردانی مجید امینی امروز و فردا در دو نوبت ۱۰ و ۱۴ در آمفی‌تئاتر زندان اوین اجرا می‌شود.

 دیگرگونه‌ها

نمایش دموکراسی سفارشی به کارگردانی میلاد جباری مولانا در بخش دیگرگونه‌ها در ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه در باغ موزه قصر اجرا می‌شود. اجرای این نمایش تا ۱۹ بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.

نمایش میکرومکبث به کارگردانی حسین دریس نیز در بخش دیگرگونه‌ها در ساعت ۱۸ در تئاتر محراب اجرا می‌شود. اجرای این نمایش تا ۱۵ بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.

نمایش آنتروپی به کارگردانی زهرا رفیعی در این بخش از ساعت ۱۶ در فضای مجازی اجرا می‌شود. اجرای این نمایش تا ۱۹ بهمن ادامه خواهد داشت.

نمایش حیاط ناتمام خانه ورنوسفادرانی به کارگردانی رضا سعیدی در دو نوبت ۱۶:۳۰ دقیقه و ۱۸ در خانه بهار اجرا می‌شود.

نمایش پانزده ثانیه به کارگردانی پویان محمودی از امروز از ساعت ۱۷ در آدرس خیابان شهید باهنر،‌ نرسیده به میدان قدس،‌ بن بست نخعی پلاک یک اجرا می‌شود. این اجرا تا تاریخ ۱۷ بهمن ادامه خواهد داشت.

نمایش‌ است به کارگردانی جعفر حجازی از ساعت ۱۳ از مبدأ خیابان خارک اجرای خود را آغاز می‌کند. این اجرا تا ۱۸ بهمن ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، جشنواره تئاتر فجر به‌عنوان مهم‌ترین رویداد رقابتی و جشنواره‌ای در عرصه هنر تئاتر و بازتاب‌دهنده‌ آینه تمام‌نمای هنر انقلاب در ایام یوم‌الله دهه فجر امسال (۱۳۹۹) در حالی سی‌ونهمین دوره خود را با دبیری حسین مسافرآستانه پشت سر می‌گذارد که شرایط شیوع و گسترش ویروس کرونا در کشور مختصات برگزاری جشنواره‌ها و فعالیت‌های هنری به‌ویژه در عرصه تئاتر را با شرایط بسیار ویژه‌ای مواجه کرده است.

تعطیلی فعالیت‌های نمایشی به‌ویژه تماشاخانه‌ها و سالن‌های میزبان آثار نمایشی از یک‌سو و ازسوی دیگر برگزاری بخش اعظم این رویداد به‌عنوان مهم‌ترین رویداد عرصه تئاتر کشور در بستر فضای مجازی، ویژگی‌های این دوره جشنواره را متمایزتر از ادوار دیگر ساخته است.

همچنین دو محور «رادیوتئاتر» و «فیلم‌تئاتر» به‌عنوان دو بستر متفاوت تولید آثار نمایشی و ارائه آن به مخاطبان برای نخستین‌بار به‌عنوان بخش‌های اصلی و استوانه این جشنواره تعریف شده است.

همچنین اعلام دکتر سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر بازگشایی مجدد تالارهای نمایشی از ابتدای بهمن‌ماه با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و استفاده از ظرفیت محدود و حداکثر ۵۰ درصدی نمایش‌ها، سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر را به یکی از معدود رویداد عرصه هنری کشور در قالب جشنواره‌های هنری فجر بدل ساخته که به شکل محدود میزبان مخاطبان است.

در کنار دو بخش یادشده (رادیوتئاتر و فیلم‌تئاتر) به‌عنوان دو ستون اصلی جشنواره تئاتر فجر در گام سی‌ونهم؛ اختصاص بخش «سرباز انقلاب» به مناسبت نخستین سالروز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ترور ناجوانمردانه شهید محسن فخری‌زاده باعث شده‌است که این رویداد بعد از مدت‌ها یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های محتوایی خود را بر حوزه تئاتر مقاومت و دفاع مقدس به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین بن‌مایه‌های گفتمان فرهنگی انقلاب قرار دهد.

از دیگر بخش‌های این دوره از جشنواره می‌توان به بخش «نمایش‌های میدانی و  خیابانی»، «بخش دیگر گونه‌های اجرا»، «بخش رقابتی آثار صحنه‌ای»، «بخش رقابتی برگزیدگان جشنواره‌های استانی» و «بخش رقابتی نمایشنامه‌نویسی» اشاره کرد.

سی‌ونهمین جشنواره سراسری تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه در تهران در حال برگزاری است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =