کرونا برای خرده‌فروشی آنلاین پول‌سازی کرد

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: کسب‌وکارهایی که در حوزه خرده‌فروشی آنلاین فعال بودند رشد چندساله را یک‌باره تجربه کردند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، «رضا قربانی» اظهار داشت: بحث تاثیر کرونا بر کسب‌وکارهای مختلف را می‌توان به دوره‌های مختلف زمانی تقسیم کرد، در ابتدای شیوع بیماری کرونا شاهد شوک اولیه‌ای بودیم که به کسب‌وکارهای سنتی آسیب بسیار شدید وارد کرد.

وی ادامه‌داد: در آن شرایط وضعیت کسب و کارهای اینترنتی نسبت به کسب و کارهای سنتی بهتر بود اما این کسب وکارها نیز دو دسته شدند، یک دسته توانستند با شرایط هماهنگ شوند و به نوعی آماده چنین شرایطی بودند یا دست‌کم ساختارشان به صورتی بود که توانستند با وضعیت جدید همراه شوند.

این کارشناس حوزه فین‌تک، به کسب‌وکارهایی الکترونیکی که از کرونا آسیب دیدند اشاره کرد و توضیح‌داد: کرونا برای برخی دیگر از کسب‌وکارهای اینترنتی مانند گردشگری یا اقامتی یا فروش بلیت و مواردی از این دست، شوک بزرگی بود که نتوانستند راه حلی برای عبور از مشکل تعطیلی‌ها و کاهش مسافرت‌ها بیابند.

خرده فروشندگان آنلاین بسیار موفق بودند

قربانی، به موفقیت کسب‌وکارهای کوچک مجازی در دوران کرونا اشاره کرد و گفت: در برخی کسب‌وکارها که در حوزه خرده فروشی آنلاین فعال بودند شاهد رشد چشمگیری بودیم و ‌رشدی که پیش‌بینی می‌شد طی چند سال رخ دهد، به یک‌باره اتفاق افتاد.

رگولاتورها مانع رشد برخی کسب وکارها شدند

وی در مورد پیامدهای کرونا بر فین‌تک‌ها (فعالیت‌های مالی) نیز گفت: در حوزه فین‌تک‌ها بر عکس آنچه‌ که در دنیا رخ داد در ایران شاهد رشد چشمگیری نبودیم، زیرا در ایران رگولاتورها به مانعی جدی تبدیل شدند و تحت تاثیر این مساله بسیاری از کسب‌وکارها نتوانستد به خوبی رشد کنند.

این کارشناس کسب وکارهای اینترنتی، به اثرات مثبت کرونا اشاره کرد و گفت: کرونا سبب شد بعد از سال‌ها تلاش، بحث و بررسی، در نهایت برای نخستین بار احراز هویت دیجیتالی مجوز قانونی بگیرد تا دریافت کد بورسی و حضور مردم در بازار سرمایه تسهیل شود، این در حالی بود که پیش از این مقاومت جدی با این مساله وجود داشت.

وی ادامه‌داد: در زمینه حذف نسخه‌های کاغذی بیمه شخص ثالت که در این زمینه هم با مخالفت‌های بسیاری مواجه بودیم با شیوع کرونا ضرورت این تغییر احساس شد، در همین زمینه حذف دفترچه بیمه درمانی و استعلام با کد ملی هم در مرحله اجرایی شدن است.

در بحث ارزهای دیجیتالی و ماینرها ضعیف عمل شد

قربانی با ابراز تاسف از فرصت‌سوزی‌ها، گفت:  به همان اندازه که در مواردی چون حذف نسخه کاغذی بیمه ثالث و غیره خوب عمل کردیم، در حوزه ارزهای دیجیتالی و ماینرها ضعیف عمل شد.

وی با انتقاد از نبود هماهنگی بین ارگان‌ها و سازمان‌ها، گفت: از فرصت‌های مالی بر بستر فضای دیجیتالی به بهترین شکل می‌شد بهره برد، اما بحث‌هایی که از چندماه گذشته افزایش یافته و انگشت اتهام زنی که سمت نهادهای مختلف، رگولاتورها و وزارت خانه‌ها و غیره نشانه رفته، جز ایجاد اختلاف بی‌حاصل نتیجه‌ای نداشته است.

کرونا فرصتی برای ایجاد نئوبانک‌ها بود

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، امکان ایجاد نئوبانک‌ها را از فرصت‌های کرونایی برشمرد و تصریح‌کرد: با شیوع کرونا پیش‌بینی ‌می‌شد شاهد شروع به کار بانک‌های دیجیتالی یعنی نئوبانک‌ها که شعبه فیزیکی ندارند باشیم، زیرا  بانک‌ها در مقطعی جزو مهمترین کانون‌های انتشار کرونا بودند.

وی بیان‌داشت: وقتی احراز هویت دیجیتالی را برای ورود افراد به بازار سرمایه پذیرفتیم، می‌توانستیم در حوزه خدمات بانکی نیز این امر را بپذیریم اما در حوزه‌های مهم مالی و بانکی بسیار ضعیف عمل کردیم.

قربانی در مورد علت رشد کسب و کارهای آنلاین و بی نصیب ماندن برخی دیگر، گفت: در بخش‌هایی که صاحبان مشاغل آنلاین با مردم ارتباط مستقیم داشتند و رگولاتورها نقشی نداشتند، شاهد رشد بودیم؛ یعنی جایی که رگولاتورها حضور نداشتند، کسب وکارها بهتر عمل کردند.

وی اضافه کرد: حتی در کسب وکارهای خرد آنلاین شاهد رشد چند صد درصدی بودیم و بسیاری از این کسب وکارها به راحتی توانستند اعضای تیم خود را (آن هم در شرایط اقتصادی نامساعد و رکود ناشی از تحریم و کرونا) چند برابر کنند، یعنی در جاهایی که به در بسته رگولاتورها برخورد نکردیم رشد خوبی اتفاق افتاد.

این کارشناس حوزه فین‌تک به آینده کسب‌وکارها آنلاین اشاره کرد و گفت: کرونا دست‌کم ۶ ماه دیگر یا حتی بیشتر با ما خواهد بود، بنابراین سبک زندگی و کسب وکارها بر اثر کرونا تغییر کرده‌اند و باید بپذیریم روش‌های سنتی کسب و کار دیگر پاسخ‌گو نخواهد بود.

لزوم حرکت به سمت استفاده از فن‌آوری‌های نوین و هوش مصنوعی

وی با مقایسه ایران و کشورهای همسایه در زمینه کسب وکارهای آنلاین و چگونگی مقابله با کرونا نیز گفت: واقعیت این است با همه انتقاداتی که به عملکرد دولت و نهادهای سیاستگذاری وارد می‌شود، نسبت به کشورهای منطقه از همه بهتر عمل کردیم و حتی در بحث کسب وکارهای آنلاین هم کارنامه بدی نداریم.

قربانی افزود: باید از تجربه‌های موفق کشورهای همسایه استفاده کنیم، برای نمونه امارات در زمینه هوش مصنوعی رشد خوبی در این مدت تجربه کرد و نتیجه خوبی هم گرفت، ما هم باید به سمت فن‌آوری‌های نوین و هوش مصنوعی حرکت کنیم.

وی تاکید کرد: بسیاری از کشورها در تاب‌آوری شکست خوردند و نباید به‌ آمارهای نه چندان دقیق کشورهای منطقه اعتنا کرد، ایران در بحث تاب آوری شرایط بهتری داشت و توانست بحران را در حد قابل قبولی کنترل کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha