محاکمه دوم ترامپ؛ آیا بحران امنیتی آمریکا تشدید می شود؟

تهران – ایرنا – در حالیکه پایتخت آمریکا همچنان در تب‌وتاب شورش هواداران رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و احتمال تکرار این بحران در روزهای آینده بسر می‌برد، در پیش بودن محاکمه دوم دونالد ترامپ در روزهای آینده باعث شده تا سایه نگرانی ها همچنان بر سر آمریکا و امنیت این کشور سنگینی کند.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های آمریکایی با اعلام اینکه جلسه محاکمه ترامپ روز 21 بهمن ماه جاری تشکیل خواهد شد، اخیرا خبر داده اند که ترامپ دو وکیل را جایگزین تیم پیشین کرده و آنها در محکمه سنا عهده‌دار دفاع از وی خواهند بود. ترامپ پیشتر اعلام کرده که در سنا حضور نخواهد یافت و دفاعیه خود را ارسال خواهد کرد.

دیوید شوئن، یکی از وکلای ترامپ،هفته گذشته گفت که دموکرات‌ها در اقدامی «غیر دموکراتیک و غیرقانونی» به دنبال آنند تا از حربه محاکمه ترامپ برای جلوگیری از نامزدی مجدد وی در انتخابات ریاست جمهوری استفاده کنند.

منابع خبری گزارش دادنده اند که تیم پنج‌نفره وکلای ترامپ چند روز مانده به آغاز محکمه سنا بر سر نحوه دفاع اختلاف نظر پیدا کرده و از همکاری با او صرف‌نظر کردند. رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از وکلایش خواسته بود تا به جای زیر سؤال بردن مبنای قانونی محکومیت رئیس‌جمهوری که دوره‌اش به پایان رسیده، عنوان کنند که در انتخابات ۲۰۲۰ تقلب گسترده رخ داده و آراء او به سرقت رفته است.

هواداران ترامپ ۱۷ دی و دو هفته مانده به پایان ریاست جمهوری وی پس از یورش به ساختمان کنگره با پلیس درگیر شدند که در این میان خساراتی به اموال عمومی وارد شد و تعدادی از معترضان و مأموران پلیس در این میان مجروح شده و جان باختند. مجموعه این حوادث کم‌سابقه موجب شد تا دموکرات‌ها با بهره‌برداری از انزجار عمومی، برای دومین بار فرآیند استیضاح ترامپ را آغاز کنند. پس از تصویب استیضاح در مجلس نمایندگان، اینک نوبت سنا است که در محکمه ۲۱ بهمن اتهام «تحریک برای شورش» ترامپ را بررسی کند.

در صورتی که ۶۷ سناتور به مجرمیت ترامپ رأی موافق بدهند، عملاً حیات سیاسی خود را از دست خواهد داد و هرگونه صلاحیت دستیابی به پست های سیاسی عالی در آمریکا از جمله شانس دوباره رئیس جمهوری شدن را برای همیشه از دست خواهد داد. از ۱۰۰ عضو سنا، ۵۰ سناتور جمهوری‌خواه و ۵۰ سناتور دموکرات است.

مخالفت جمهوری‌خواهان

هفته پیش ۴۵ سناتور جمهوری‌خواه در حالی استیضاح ترامپ را غیرقانونی خواندند که پیشتر میت رامنی سناتور جمهوری‌خواه ایالت یوتا با حمایت از طرح محاکمه ترامپ گفته بود که این اقدام پس از خروج وی از کاخ سفید قانونی است.

«جیم جردن» و «مدیسون کاوتورن» سناتورهای ایالات «اوهایو» و «کارولینای شمالی» استیضاح را غیرقانونی دانسته و دموکرات‌ها را به دوری جستن از اتحاد در آمریکا متهم کردند.

«مارکو روبیو» سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا نیز استیضاح مجدد ترامپ را «اقدامی جهان‌سومی» خواند که رهبر جدید رهبر قبلی را بازداشت و زندانی می‌کند. وی هشدار داد که در آمریکا نیز باب خواهد شد که هر رئیس‌جمهوری که دوره وی به پایان می‌رسد از سوی جانشین خود محاکمه خواهد شد.

«رند پاول» سناتور جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی نیز گفت: این استیضاح از همان بدو ورود به سنا «مرده» است.

«جان بولتون» مشاور معزول امنیت ملی دونالد ترامپ هم محاکمه دوم او را مانند محاکمه بار اول، بیهوده و غیرمنطقی توصیف کرد و پیش‌بینی کرد که این اقدام به نتیجه نرسد.

ترامپ نخستین رئیس‌جمهوری آمریکا است که دو بار استیضاح می‌شود. سال گذشته استیضاح وی در مجلس نمایندگان به تصویب رسید ولی سنا وی را از اتهامات تبرئه کرد.

تهدید اعضای کنگره و تداوم تدابیر امنیتی

دومین استیضاح ترامپ قرار است هفته آینده در فضایی از بیم و هراس تروریست‌های داخلی هوادار ترامپ برگزار شود و نیروهای امنیتی پس از وقایع کاپیتول و از بیم شورش دوباره در پایتخت آمریکا هزاران نیروی اضافی در شهر مستقر کرده‌اند که با توجه به نزدیک شدن به محاکمه ترامپ این استقرار نیروها همچنان ادامه دارد.

ساختمان کنگره و مناطق اطراف آن با وجود پایان یافتن مراسم تحلیف ریاست جمهوری در اول بهمن، همچنان تحت مراقبت ویژه حدود ۷ هزار نیروی گارد ملی آمریکا قرار دارد و با نزدیک شدن به جلسه محاکمه سنا اعضای کنگره به حمله در خارج از کنگره و حتی به مرگ تهدید شده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha