پهنه آبی تالاب گمیشان روزانه ۱۰۰ هکتار بیشتر می‌شود

گرگان ـ ایرنا ـ معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست گلستان با اشاره به اتمام عملیات اصلاح مسیر کانال آبی ورودی به تالاب بین‌المللی گمیشان گفت که با اجرای این طرح و بر اساس تحلیل تصاویر ماهواره‌ای در ۱۰ روز گذشته روزانه ۱۰۰ هکتار به مساحت این پهنه آبی افزوده شد.

وحید خیرآبادی روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عملیات آبگیری تالاب گمیشان از طریق لایروبی و اصلاح مسیر کانال سرریز خزر از اول بهمن ماه آغاز شده و بر اساس مشاهدات میدانی علاوه بر آب‌گیری هزار هکتار در ۱۰ روز نخست، روند افزوده شدن بر مساحت پهنه آبی این تالاب همچنان ادامه دارد.

وی بیان کرد: فرسایش بستر کانال خزر در سال های قبل سبب شد که عمق این دالان آبی ۱.۵ متر پایین از سطح تالاب گمیشان قرار بگیرد و در نتیجه آن با توقف جریان آب ورودی به تالاب، روناب های موجود در کانال خزر به صورت مستقیم وارد دریای خزر شده و هیچ سهمی از آن نصیب تالاب گمیشان نگردد.

کانال سرریز آلاگل یا خزر از شرق به غرب به طول بیش از ۵۰ کیلومتر زه‌آب ها ( آب ناشی از زهکشی)، روان آب ها و سیلاب های احتمالی را از مناطق بالادستی در حوزه تالاب آلاگل به سمت دریای خزر منتقل کرده و حدود نیمی از سال آب در آن جریان دارد .

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: سیلاب های حوضه رودخانه اترک از مناطق شرقی تالاب گمیشان، گرگانرود از بخش جنوبی و کولاب دریایی از سمت غرب، منابع عمده تامین کننده آب تالاب بین المللی گمیشان هستند.

خیرآبادی تاکید کرد: در سال های اخیر به دلیل رسوب گذاری دریچه های طبیعی بین تالاب گمیشان و دریای خزر، ورود آب از دریا به این اکوسیستم آبی به حداقل ممکن و در برخی سال ها به صفر رسید.

تالاب بین المللی گمیشان با بیش از ۲۰ هزار هکتار وسعت در سال ۱۳۸۲ در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و همه ساله میزبان طیف گسترده ای از پرندگان آبزی و کنارآبزی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha