پایان خانه‌به‌دوشی هنرمندان مازندران

ساری - ایرنا - خروج از رکود و توقف چندین ساله و آغاز عملیات اجرایی ۶ مجتمع فرهنگی هنری هدیه مهم و بزرگ دولت تدبیر و امید برای حوزه هنر و فرهنگ مازندران به شمار می رود تا چشم انتظاری چندین ساله هنرمندان استان به پایان برسد.

اهالی هنر مازندران همواره بدلیل نبود فضایی کافی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی با مشکلات متعددی مواجه بودند که تقاضا و درخواست سالن‌ها و فضاهای فرهنگی از نهادهای دیگر یکی از این مشکلات بوده است تا بتوانند حداثل در فاضایی غیر استاندارد آتش فرهنگ و هنر را در این دیار کهن روشن نگه دارند. یا اینکه بناچار برای انجام فعالیت های خود به استان های همجوار همچون تهران که برخوردار از امکانات گسترده تری است عزیمت می کردند. 

مساله ای که دهه ها هنرمندان این خطه شمال کشور با آن دست و پنجه نرم کردند تا چراغ کارهای هنری و فرهنگی خاموش نشود. این دغدغه فرهنگی همانطور که گفته شد سالهای متمامی اهالی فرهنگ مازندران را رنجانده است تا اینکه مجتمع هایی که بدلایلی همچون نداشتن کاربری فرهنگی ، نداشتن سند ، کمبود اعتبار روند ساخت آنها سالها متوقف بود، با رویکار آمدن دولت تدبیر و امید  عملیات اجرای و ساخت آنها جان تازه و شتاب گرفت.

مجتمع های فرهنگی هنری به مجموعه های اطلاق می شود که دارای فضاها و بخش هایی شامل سالن های همایش ، نمایش ، اجرای کنسرت ، نمایشگاه ، آموزش و فضاهایی برای اجرای برنامه های آموزشی به علاقمندان می باشد و حتی در این مجتمع ها برای کودکان و خردسالان فضایی برای آموزش های هنری درنظر گرفته شده که به عنوان سالن کودکان است.

وجود تمامی این بخش ها در یک مکان باعث می شود تا اهالی هنر دغدغه های گذشته برای داشتن فضای تمرین و فعالیت نداشته باشند. برای همین منظور در دولت یازدهم و دوازدهم عملیات ساخت مجتمع های فرهنگی و هنری در کلاردشت ، میاندورود و میاندورود آغاز شد و روند ساخت مجتمع های رامسر ، چالوس و ساری نیز از سر گرفته شد. 

مجتمع رامسر آغاز راه تکمیل طرح‌های فرهنگی 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از پایان توقف ۱۹ ساله پروژه مجتمع فرهنگی هنری رامسر به عنوان یکی از اقدامات انجام شده برای رفع مشکلات هنرمندان و فعالان فرهنگی استان نام برد و گفت : علمیات اجرایی این پروژه در سال ۱۳۸۰ در باغ ۳۳ هکتاری رامسر آغاز شد اما بدلیل قرار داشتن باغ رامسر در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی که چند سال پیش نیز پرونده ثبت جهانی آن تشکیل شد،این بنا نیمه‌کاره باقی ماند . 

به گفته عباس زارع در سفر مرداد سال گذشته علی‌اصغر مونسان رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزیر کنونی این مجموعه به مازندران، مذاکراتی بین استاندار و او بابت تعیین تکلیف وضعیت این بنا انجام شد که در نهایت موافقت مشروط مونسان برای اجرای این پروژه را به همراه داشت.

وی افزود: با این حساب در مذاکره بین استاندار مازندران و وزیر میراث فرهنگی، قرار بر این شد که هیچ قسمتی از مجتمع فرهنگی هنری رامسر کاربری اداری نداشته باشد و صرفا به عنوان یک مجموعه فرهنگی و موزه‌ای در دل باغ ۳۳ هکتاری رامسر بهره‌برداری شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ادامه داد : پس از انجام این توافقات ساخت این پروژه از سر گرفته شد و پارسال چهار میلیارد ریال اعتبار از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برای آن تخصیص یافت .

این مسئول گفت: این پروژه در مرحله اسکلت و ساخت ستون قرار دارد و اخیرا برای اجرای پروژه در مرحله انتخاب پیمانکار توسط اداره کل راه و شهرسازی به عنوان مجری طرح قرار دارد . 

جان دوباره امید بر کالبد تالار مرکزی ساری 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از مجمتع فرهنگی هنری ساری (تالار مرکزی ساری ) به عنوان یکی از پروژه هایی نام برد که به دلیل مشکلاتی که در مسیر اجرا داشت ساختش مدتها به کندی پیش می رفت.

وی گفت : کلنگ ساخت این پروژه در سال ۱۳۸۶ به زمین زده شد و قرار بود این پروژه ظرف مدت سه سال با هزینه ۳۵۰ میلیارد ریالی به اجرا برسد اما این مهم در مدت تعیین شده محقق نشد و در زمان روی کار آمدن دولت یازدهم پیشرفت فیزیکی این طرح ۵۰ درصد بود . 

زارع ادامه داد : این مجتمع بزرگ فرهنگی و هنری با بخش هایی مختلفی از قبیل سالن های همایش ، نگارخانه ها ، تالارهای موسیقی ، کتابخانه و بخشی های فرهنگی و هنری می تواند رفع کننده کمبودهای فضای اجرای برنامه فرهنگی و هنری استان باشد و محیطی مناسب را برای فعالان این حوزه ایجاد کند. 

به گفته مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در دولت یازدهم و دوازدهم با رفع مشکلات پیش روی اجرای این طرح از قبیل پرداخت جریمه به شهرداری، ساخت پروژه از سر گرفت و با پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۰ درصد در حال اجرا است.

وی زمان بهره برداری این پروژه را پس از تخصیص اعتبار نقدی حدود ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در اردیبهشت ماه سال آینده اعلام کرد. 

پایان چشم انتظاری هنرمندان چالوسی

کلنگ احداث مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان چالوس نیز در سال ۱۳۸۵ برای برخورداری اهالی فرهنگ و هنر این منطقه از فضای مناسب آغاز شد اما به دلیل مناسب نبود زمین ، ساخت آن در همان روزهای آغازین متوقف ماند تا این پروزه نیز در حد کلنگ زنی باقی بماند. 

زارع گفت : به دلیل دور بودن زمین از محیط شهری و نامناسب بودن آن ، ایجاد مجتمع فرهنگی و هنری در این محیط نامناسب تشخیص داده شد، تا اینکه با رای زنی‌های صورت گرفته و معاوضه زمین با شهرداری و فرمانداری این شهرستان ، زمین مناسبی در مکان بهتر برای این منظور مهیا شد. 

وی گفت: با اختصاص این زمین به وسعت یکهزار و ۵۰۰ متر مربع در سال ۱۳۹۶ ساخت مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان چالوس آغاز شد و تاکنون ۶ میلیارد ریال برای ساخت آن هزینه شده است.

مدیرکل ارشاد مازندران عملیات اجرایی این پروژه را در مرحله فونداسیون اعلام و اضافه کرد : برای تکمیل آن به ۴۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

شهرستان های تازه تاسیس در مسیر برخورداری از خدمات فرهنگی 

در میان اقدامات عمرانی صورت گرفته برای تامین فضای فعالیت های فرهنگی و هنری در مازندران تنها نگاه مسئولان به یکسری شهرستان ها معطوف نماند و شهرستان های تازه تاسیس و نوپا از گردونه این ساخت و سازها جا نماندند. 

به همین منظور در دولت تدبیر و امید ساخت ۲ مجتمع فرهنگی هنری در شهرستان های کلاردشت و میاندورود آغاز شد ، شهرستان هایی که کمتر از یک دهه سابقه دارند.

مدیرکل ارشاد مازندران تمرکز زدایی و گسترش فضای فرهنگی در سراسر استان از اولویت های دولت و این نهاد دانست و افزود: به همین منظور تاکنون ۱۸ مجتمع فرهنگی هنری در شهرستان های استان فعال شدند. 

وی گفت: ایجاد مجتمع های فرهنگی در شهرستان های فاقد این فضا از دیگر برنامه هایی بود که در دولت یازدهم و دوازدهم پیگیری شد که از آن جمله کلنگ زنی مجتمع فرهنگی هنری شهرستان تازه تاسیس میاندورد و کلاردشت بود که در مرحله اجرا می باشند.

زارع زمان آغاز ساخت مجتمع فرهنگی هنری میاندورود را سال ۱۳۹۳ عنوان کرد و گفت : با اهدای زمین ۲ هزار متر مربعی از سوی خیر میاندورودی این پروژه آغاز شد که برآورد هزینه ساخت آن ۳۰ میلیارد ریال در آنزمان اعلام شد . 

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح در ابتدا با مشکل فقدان کاربری فرهنگی مواجه شد، افزود : به همین دلیل این پروژه تا سال ۱۳۹۶ راکد ماند و با پیگیری های صورت گرفت تغییر کاربری زمین انجام و سند نیز اخذ شد.

به گفته مدیر کل ارشاد مازندران با احذ سند این امکان فراهم شد تا سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای اجرای آن اعتبار اختصاص بدهد و این پروژه نیز از گره مشکلات پیش رو رهایی یابد.

وی درباره پیشرفت فیزیکی و مراحل ساخت مجتمع فرهنگی میاندرود گفت : این طرح در مرحله نازک کاری قرار دارد و پیشرفت فیزیکی آن ۵۰ درصد می باشد و تاکنون ۱۹ میلیارد ریال برای اجرای آن هزینه شد.

زارع  هزینه مورد نیاز برای تکمیل این طرح را در شرایط فعلی حدود ۴۰ میلیارد ریال پیش بینی کرد که با تکمیل آن شهرستان بیش از ۵۰ هزار نفری میاندورود نیز از فضای فرهنگی و هنری برخوردار خواهند شد. 

مجتمع فرهنگی و هنری کلاردشت و تداوم راه خدمات رسانی فرهنگی 

کلاردشت نیز از جمله شهرستان های تازه تاسیس مازندران است که در سال ۱۳۹۲ به جمع شهرستان های غرب استان پیوسته است. همسو و همگام با ساخت و اجرای پروژه های مجتمع فرهنگی هنری در شهرستان های چالوس ، رامسر ، ساری و میاندورود ، امسال ساخت مجتمع فرهنگی هنری در کلاردشت نیز کلید خورد .

کلاردشت حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد و ساخت این پروژه فرهنگی و هنری در یکی از نقاط غربی مازندران می تواند زمینه ساز جبران کمبود فضای فرهنگی هنری در این منطقه باشد .

زارع درباره پروژه مجتمع فرهنگی هنری کلاردشت گفت : عملیات اجرایی این پروژه از امسال آغاز شد که پیش بینی اعتبار مورد نیاز برای اجرای آن ۶۰ میلیارد ریال می باشد . 

وی افزود : زیربنای اولیه طرح در موافقت نامه ۷۵۰ متر مربع بود که اداره کل ارشاد طی نامه ای از سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تقاضای افزایش فضا به یکهزار و ۵۰۰ متر مربع را داده است . 

مدیر کل ارشاد مازندران از فعال بودن عملیات اجرای ساخت مجتمع فرهنگی هنری فریدونکنار دیگر شهرستان تازه تاسیس استان به عنوان بخش دیگری از خدمات دولت برای فراهم کردن فضای فعالیت هنرمندان نام برد و گفت : این پروژه در زمینی به وسعت بیش از یکهزار متر مربع با اعتبار بیش از پنج میلیارد ریالی آغاز شد و پیشرفت فیزیکی بیشتر از ۵۰ درصد دارد . 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha