آلمان به همکاری در پروژه نورد استریم ۲ با روسیه ادامه می دهد

تهران- ایرنا- با وجود تهدید برخی کشورهای اروپایی به توقف پروژه نورداستریم ۲، آلمان بدون اشاره به این مساله، تنها از خشونت علیه معترضان در روسیه انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا، دولت آلمان از سرکوب نیروهای امنیتی روسیه علیه تظاهرکنندگان منتقد دولت انتقاد کرد. خبرگزاری فرانسه گزارش داد که «مارتینا فیتز» معاون سخنگوی دولت برلین روز دوشنبه گفت: سرکوب گسترده تظاهرکنندگان نامناسب بود. وی بار دیگر خواستار آزادی الکسی ناوالنی منتقد کرملین شد که اکنون در بازداشت به سر می برد.

فیتز ادامه داد: دهها هزار شهروند روسی که در بیش از صد شهر این کشور به خیابان ها آمدند به حقوق مندرج در قانون اساسی روسیه و معاهدات بین المللی حقوق بشر استناد می کنند، اما دولت مسکو  این حقوق را برای تظاهرات کنندگان صلح طلب به رسمیت نمی شناسد.

دولت آلمان از مقام های روسیه خواست اقدام های خشونت آمیز را پایان دهد و حقوق و آزادی های مدنی شهروندان را تضمین کنند و همه بازداشت شدگان فوری آزاد شوند.

در واکنش به خشونت روزهای اخیر نیروهای امنیتی روسیه علیه هواداران «الکسی ناوالنی» منتقد کرملین، پاریس تعلیق پروژه خط لوله گاز موسوم به «نورد استریم ۲» را خواستار شد. این در حالی است که دولت آلمان تاکنون به فعالیت در پروژه خط لوله انتقال گاز روسیه ادامه داده است.

خبرگزاری د.پ.آ. آلمان امروز نوشت: به دنبال بازداشت ناوالنی سیاستمدار مخالف دولت روسیه و سرکوب طرفداران وی، فرانسه از توقف پروژه نورد استریم ۲ حمایت کرد. «کلمن بون» وزیر اتحادیه اروپا فرانسه نیز در گفت وگو  با فرانس اینتر در پاسخ به این پرسش که آیا کشورش طرفدار توقف این  پروژه است؟، گفت: بله در واقع ، ما پیشتر این را اعلام کرده ایم.

بون افزود که پیش از این تحریم هایی علیه روسیه اعمال شده اما این کافی نبود. وی در مورد پیامدهای احتمالی دیگر و اینکه توقف پروژه خط لوله دریای بالتیک گزینه ای برای بررسی است افزود: ما همیشه گفته ایم که بیشترین تردیدها را در مورد این طرح داریم.

بون همچنین یادآورشد که امروز این امر به تصمیم آلمان نیازمند است.

علاوه بر فرانسه برخی از کشورهای اتحادیه اروپا نیز پروژه انتقال گاز از روسیه را رد می کنند. پارلمان اروپا به تازگی به توقف فوری ساخت و ساز در این خط لوله رای داد، اما دولت فدرال آلمان همچنان به تعهدات خود در این پروژه پایبند است.

این در حالی است که آمریکا از مخالفان جدی اجرای این طرح است و ادعا می کند که چنین اقدامی موجب وابستگی بیش از حد حوزه انرژی اروپا به روسیه خواهد شد. با این حال طرفداران این طرح ضمن رد این ادعا هدف آمریکا را فروش منابع گازی خود به اروپا ارزیابی می کنند.

بر اساس اعلام شرکت انرژی روسی گازپروم ، سرمایه گذار اصلی این طرح، تاکنون ۹۴ درصد لوله گذاری ها تکمیل شده است. این خط لوله از دو رشته تشکیل شده است که هر یک  حدود ۱۲۳۰ کیلومتر طول دارد و انتظار می رود بتواند سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از روسیه به اروپا و آلمان منتقل کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =