۸۷ هزارمین واحد مسکن روستایی مقاوم شده در آذربایجان‌غربی افتتاح شد

ارومیه- ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه ۲۵۸ هزار واحد مسکونی روستایی در این استان وجود دارد، گفت: کلید ۸۷ هزارمین واحد مسکونی روستایی که با استفاده از تسهیلات این بنیاد مقاوم سازی و بهسازی شده بود، با حضور محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری تحویل داده شد.

محمود بدلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین یک‌هزار واحد مسکونی مقاوم سازی و بهسازی شده روستایی این استان در دهه فجر تحویل متقاضیان می‌شود.

وی بیان کرد: تاکنون ۱۰۳ هزار متقاضی برای  استفاده از تسهیلات مقاوم سازی مسکن به بنیاد مسکن شهرستان‌ها مراجعه کرده‌اند  که ۹۵ هزار نفر شناسایی و به بانک های عامل معرفی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌غربی  گفت:  تا به امروز بیش از ۹۰ هزار نفر کار ساخت را شروع کرده‌اند و  بر اساس قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، سهم سالانه استان در مجموع ۱۴ هزار واحد مسکونی است.

بدلی بیان کرد: روستاییان می‌توانند برای استفاده از خدمات رایگان مشاوره تخصصی در خصوص اصول فنی منطقه از این اداره کل کمک بگیرند تا در صورت بروز حوادث طبیعی آمار تلفات کاهش یابد.

وی با بیان اینکه ایجاد مقاومت لازم برای مقابله با تلفات در حوادثی نظیر زلزله و حفظ زمین‌های زراعی و طبیعی مهمترین هدف اجرای طرح مقاوم سازی مسکن روستایی است، افزود: امیدواریم روستانشینان همراهی بیشتری در این خصوص داشته باشند.

به گفته وی از نظر این نهاد هر واحد مسکونی که در ساخت آن مشخصات کامل فنی آیین نامه ۲۸۰۰ مقررات ملی ساختمان رعایت نشود، مسکن غیرمقاوم تلقی می‌شود و نیازمند مقاوم‌سازی است.

به گزارش ایرنا، تاکنون حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی پرداخت شده که با آورده متقاضیان، کل اعتبارهزینه شده  برای مقاوم سازی ۳۶ هزار میلیارد ریال است.

در مجموع ۲ هزار و ۷۲۵ روستای دارای سکنه در آذربایجان‌غربی وجود دارد که ۲ هزار و ۲۰۰ روستا از آن‌ها بالای ۲۰ خانوار بوده و نقشه طرح هادی در همه این روستاها اجرا شده است؛ طرح هادی روستایی با هدف ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان، هدایت فیزیکی روستاها و تامین عادلانه امکانات انجام می‌گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها