نامزدی جایزه نوبل؛ مزد خوش‌خدمتی کوشنر به صهیونیست‌ها

تهران- ایرنا- جرد کوشنر داماد دونالد ترامپ که از بانیان عادی‌سازی مناسبات چند کشور عربی با رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود، به پاس خوش‌خدمتی به این رژیم و لاپوشانی جنایات صهیونیست ها علیه فلسطینی‌ها، به عنوان نامزد جایزه صلح نوبل معرفی شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، «آلن درشوویتز» وکیل برجسته نزدیک به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری سابق آمریکا «جرد کوشنر» داماد ترامپ را به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل امسال معرفی کرده است.

خبرگزاری رویترز نوشت این وکیل آمریکایی کوشنر مشاور ارشد پیشین کاخ سفید و «آوی برکوویتز» معاون او را به دلیل نقش آفرینی آنها در روند عادی سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و چند کشور عربی از جمله امارات و بحرین به کمیته نوبل پیشنهاد داده است.

درشوویتز که در پرونده استیضاح نخست ترامپ از او دفاع کرده است، در دومین استیضاح وی که به تازگی کلید خورده نیز از مجلس سنا خواسته این پرونده را از دستور کار خارج کرده و به آن رای ندهند.

به ادعای این وکیل، کوشنر که داماد ترامپ نیز هست، به همراه معاون خود طی چندین ماه با سفر به کشورهای منطقه خاورمیانه و رایزنی با مقامات این کشورها موانع موجود برای عادی سازی با اسرائیل را برطرف کرده اند. درشوویتز همچنین از «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در تل آویو و «ران درمر» سفیر اسرائیل در واشنگتن به خاطر تلاش های مشترکشان در این مسیر، قدردانی کرده است.

این پیشنهاد مضحک در حالی مطرح می شود که توافق موسوم به «ابراهیم» بدون در نظر گرفتن حقوق مردم فلسطین از جمله بازگشت میلیون ها آواره فلسطینی و چشم بستن بر چندین دهه اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی علیه ملت های منطقه مطرح می شود.

این توافق که تنها در راستای تامین منافع اسرائیل است، پس از امضا از سوی مقامات صهیونیست و چند کشور عربی، با انتقادات شدید کشورهای اسلامی، حامیان حقوق بشر و مقامات فلسطینی مواجه شد و اعتراضات گسترده ای را نیز در برخی کشورها مانند مراکش به دنبال داشت.

در بین نامزدهای جایزه صلح نوبل اسامی مانند «الکسی ناوالنی» رهبر اپوزیسیون روسیه ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و «گرتا تونبرگ» فعال محیط زیست سوئدی نیز به چشم می خورد. پیشتر نیز نام دونالد ترامپ در فهرست نامزدهای احتمالی بود که از سوی یک نماینده نروژی برای دریافت این جایزه پیشنهاد شده بود، اما پس از وقایع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کنار گذاشته شد. جایزه صلح نوبل ۲۰۲۰ به برنامه جهانی غذا سازمان ملل تعلق گرفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

سرخط اخبار جهان