انرژی نوترینو؛ راهکار مقابله با آلودگی هوا و محیط زیست در جهان

تهران- ایرنا- هر یک از انواع جدید روش های تولید انرژی مقدار قابل توجهی آلودگی در جهان ایجاد می کنند. انرژی نوترینو اکنون بشر را بیش از هر زمان دیگری به انرژی سازگار با محیط زیست نزدیک کرده است.

به گزارش دوشنبه ایرنا، تارنمای شرکت فناوری نرم افزاری سیژن سوخت های فسیلی را عامل آلودگی خاک و آب  با محصولات جانبی سمی و انتشار ناشی از سوخت فسیلی را عامل آلودگی هوا در سراسر جهان توصیف کرد و نوشت: حتی فناوری انرژی های قراردادی تجدیدشدنی نیز می توانند مقدار قابل توجهی آلودگی ایجاد کنند.

پنل های خورشیدی در نهایت فقط ۳۰ سال دوام می آورند و مواد فتوولتائیک در این پنل ها مقدار زیادی مواد سمی در خود دارند. توربین های باید تا حدود ۲۰ سال عمر می کنند اما این وسائل تولید انرژی تجدیدشدنی نیز وقتی که عمر مفید خود را از دست می دهند و باید دور انداخته شوند آلودگی ایجاد می کنند.

نوترینو به معنی «کوچک خنثی»، معمولاً با سرعتی نزدیک به سرعت نور حرکت می‌کند، از نظر الکتریکی خنثی بوده و قادر است از درون مواد تقریباً بدون هیچ برهمکنشی عبور نماید. نوترینوها در واکنش‌های هسته‌ای مانند آنچه در خورشید یا راکتورهای اتمی رخ می‌دهند و هچنین در اثر برخورد پرتوهای کیهانی با اتم‌ها ایجاد می‌گردند.

بیشتر نوترینوهایی که از زمین عبور می‌کنند، از خورشید صادر می‌شوند.  

بشر همواره در رویای دستیابی به انرژی نامحدودخورشیدی بوده است. با دستاوردی که انسان با کشف آتش بدست آورد روحیه ابداع گرایانه ما به ما اجازه داده تا سهم حتی بیشتری از انرژی نامحدود در کره زمین را بدست آوریم. اکنون گروه انرژی نوترینو در آلمان با تولید و توسعه فناوری نوترینوولتائیک، بشر به قدرت مطلق انرژی نزدیک شده است. انرژی نوترینو نزدیک ترین پدیده به انرژی سبزاست که انسان تاکنون توسعه داده و انقلاب نوتروولتائیک تازه تازه آغاز شده است.

ابزارهای نوترینوولتائیک که از سوی گروه انرژی نوترینو تولید شده اند بدون انتشار هستند و و با بسیاری از موادی که به آسانی بازیافت می شوند ساخته شده اند.

فناوری انرژی نوترینو می تواند همزمان راه حلی برای انتشار سوخت های فسیلی و ضایعات فیزیکی ابزارهای تولید انرژی تجدیدشدنی همچون توربین ها و پنل های خورشیدی باشد. اما ابزارهای نوترینوولتائیک به طور مستقیم نقشی در تولید آلودگی هوا ندارند.

برای مثال وسائل نقلیه که با انرژی نوترینو کار می کنند آلودگی تولید نمی کنند ... در حالی که وسائیل نقلیه که با باتری کار می کنند از نفر فنی بدون انتشار هستند اما باتری های آنها اغلب با شبکه های انرژی زغال سنگ شارژ می شوند. در نتیجه خودروهای الکتریکی می توانند حتی بیشتر از وسائیل نقلیه با سوخت فسیلی انتشار گازهای آلاینده داشته باشند.

باتری های مورد استفاده برای انرژی تجدیدشدنی می تواند آلودگی قابل توجهی ایجاد کنند.

باتری های مورد استفاده برای تولید انرژی های تجدیدپذیر باعث آلودگی قابل توجهی می شوند. از آنجا که آنها فقط به طور متناوب انرژی الکتریکی تولید می کنند، صفحات خورشیدی و توربین های بادی باید با آرایه های باتری جفت شوند تا انرژی تولید شده آنها قابل استفاده باشد.

البته ابزارهای نوترینوولتائیک، جریان های بی وقفه و یکنواخت انرژی را تولید می کنند.

گروه انرژی نوترینو، گام های اولیه را برای تبدیل انرژی سبز به یک واقعیت برداشته است. هر چند که ایده ساخت ابزارهایی که تولید آلودگی در آنها صفر است ممکن است هرگز عملی نشود اما فناوری های تولید انرژی که به انرژی وافر زمین و انرژی کیهانی متکی هستند امکان ممکن است انرژی مورد نیاز بشر با میزان آلاینده های کمتری در دسترس قرار گیرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha