۱۳ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۵۲
کد خبرنگار: 1024
کد خبر: 84207151
۳ نفر

برچسب‌ها

این گربه زیبا را تا حالا دیده اید؟ + فیلم

ساوه - ایرنا - منطقه شکار و تیراندازی ممنوع خرقان و نوبران با وسعت ۴۷ هزار هکتار در محدوده مشترک شهرستان های ساوه و زرندیه واقع شده است که همچون نگینی بر انگشتری پهنه مرکزی ایران می درخشد به خصوص اینکه مهمانی خوش نقش و نگار و زیبا این طبیعت بکر را با حضور بیاراید.

 حدود یک ماه پیش بود که مدیرعامل انجمن حافظان طبیعت ساوه و زرندیه عکسی از گربه جنگلی در طبیعت خرقان را برای خبرنگار ایرنا ارسال کرد؛ نمونه ای زیبا از یک گربه سان که نخستین بار است مهمان این بخش از سرزمین ایران می شود.

آن زمان قصد داشتیم گزارشی از این گونه کمیاب منتشر کنیم اما مسئولان اداره حفاظت محیط زیست منتظر تایید نهایی از سوی دفتر حیات وحش سازمان کشوری بودند که امروز تحقق یافت و خبر رسمی نیز منتشر شد.

«داود جعفری» از اعضای حافظان طبیعت ساوه و زرندیه، فردی علاقمند به طبیعت و حیات وحش است که با تجهیزات شخصی و دوربین عکاسی اش ساعت ها را برای شکار و ثبت لحظه های ناب در سرما،  گرما و تاریکی شب و روشنی روز سپری می کند.

حاصل زحمات او تهیه فیلمی ناب از حضور گربه جنگلی در طبیعت حفاظت شده خرقان است که آن را در اختیار خبرگزاری ایرنا قرار داد.

مدیرعامل انجمن حافظان طبیعت ساوه و زرندیه نیز امروز با حضور در دفتر ایرنا ساوه در مورد این گونه جانوری تازه پدید توضیحاتی ارائه کرد.

«مهدی فرقانی پور»  گفت: در سال ۱۳۹۰ خبر رسید که یک گونه از خانواده گربه سانان به نام «لینکس» یا وشق و سیاهگوش در منطقه خرقان توسط سگ های گله کشته شد.
وی افزود: نکته جالب این بود که در بررسی ها معلوم شد که با وجود حیات این نوع گربه در حیات وحش استان مرکزی اما هنوز به ثبت نرسیده بود و نخستین بار در طبیعت خرقان شهرستان زرندیه رویت شد.
به گفته او، پیدایش این گونه باعث شد که هم دست اندرکاران محیط زیست استان و هم اعضای حافظان طبیعت ساوه و زرندیه روی این گونه جانوری حساس شوند و با اهتمام جوامع محلی موفق شدیم که جمعیت این گربه سان با ازدیاد مواجه شود.
فرقانی پور تاکید کرد: صیانت از این گونه جدید با کار فرهنگی و توجیه اهالی محلی میسر شد و لازم است بدانیم که هرچه دانش و آگاهی زیست محیطی مردم افزایش یابد، صیانت از گونه های جانوری نیز با سهولت بهتری قابل انجام خواهد بود.
وی گفت: امسال یکی از عکاسان انجمن حافظان طبیعت ساوه و زرندیه موفق به ثبت فیلمی از گربه جنگلی در منطقه حفاظت شده خرقان شد.
فرقانی پور ادامه داد: بعد از ارسال فیلم به سازمان حفاظت محیط زیست کشور و بررسی های حدود سه هفته ای کارشناسان، در نهایت تایید نهایی این موضوع به اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اعلام و حضور این گربه سان در طبیعت خرقان زرندیه اثبات شد.

وی همچنین از حضور گونه دیگری از گربه ها به نام «پالاس» در طبیعت خرقان خبر داد و گفت: حدود ۲ سال پیش یکی از همیاران انجمن آن را مشاهده کرده بود و اکنون اطلاعی از ادامه حیات یا انقراض آن در دست نیست.
فرقانی پور تاکید کرد: مردم باید بدانند که حضور این گونه های گربه سان نه تنها منشأ خطر نیستند بلکه باعث تعدیل جمعیت جوندگان موذی از قبیل موش ها نیز می شوند و نقش مهمی در چرخه اکوسیستم منطقه دارند.
وی گفت: هیچ یک از مخلوقات خدا بیهوده آفریده نشده اند و اگر ما انسانها با فطرت پاک به این موجودات نگاه کنیم در نهایت سبب آشتی با طبیعت و صیانت از منابع و گونه های جانوری خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این گونه ارزشمند که در بالای هرم گوشتخواران قرار دارد از سوی یکی از فعالان محیط زیست در خرقان زرندیه رصد و فیلمبرداری شده است که در نهایت پس از ارسال مستندات و تصاویر مربوط به دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست و انجام امور تخصصی مربوطه، تشخیص گونه توسط کارشناسان مجرب مورد تائید قرار گرفته است.
«زضا میرزایی» اظهار داشت: این گربه‌ سان از جمله گونه‌های حمایت شده سازمان حفاظت محیط زیست است.

وی ادامه داد: گربه‌های وحشی، تنها زندگی می‌کنند و در بوته‌زارهای بلند، مناطق جنگلی، نیزارهای  مجاور تالاب و رودخانه‌ها و مناطق جنگلی زیست کرده و از پستانداران کوچک و متوسط تغذیه می‌کنند.
 میرزایی گفت: گربه جنگلی در مقایسه با دیگر گونه های همنوع دارای جثه بزرگ، پای بلند، دم کوتاه و گوش‌ بزرگ است و انتهای گوش آن موهای بلند و پشت گوش رنگ قهوه ای و سیاه دارد.
  وی عنوان کرد: استان مرکزی با اقلیم متنوع خاستگاه سوم تنوع زیستی کشور محسوب می‌شود و  جوامع محلی و همیاران محیط زیست آن به ویژه در شهرستان زرندیه نسبت به حفظ تنوع زیستی و حیات وحش منطقه، کنشگر و حساسند و به ارزش‌های محیط زیستی واقف هستند که این موضوع جای تقدیر و تشکر دارد.

در ایران هشت گونه از گربه سانان زندگی می کنند که شماری از آنها در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع خرقان زرندیه مشاهده شده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها