چهار سینما در مشهد میزبان جشنواره فیلم فجر هستند

مشهد- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: هجدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد همزمان با سی و نهمین جشنواره ملی فیلم فجر تهران از ۱۵ تا ۲۲ بهمن ماه جاری در چهار سینمای مشهد برگزار می‌شود.

جعفر مروارید روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران افزود: جشنواره فیلم فجر از رویدادهایی است که به تقویت امید و نشاط اجتماعی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب کمک می‌کند و برگزاری آن با رعایت پروتکلهای بهداشتی، فرهنگ سازی برای جامعه به منظور تداوم رویدادهای هنری در شرایط کرونایی خواهد بود.

وی با بیان اینکه هجدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد در سینماهای هویزه، آفریقا، ویلاژتوریست و سیمرغ این شهر برگزار می‌شود ادامه داد: به دلیل شرایط کرونایی فیلمهای این جشنواره در دو سیانس ساعتهای ۱۵ و ۱۸ با رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از یک سوم ظرفیت سالنهای سینما در هر سیانس اکران می‌شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: جدول فیلمهای قابل اکران در این جشنواره از سوی تهران اعلام خواهد شد و مضامین فیلمها اجتماعی، سیاسی، دفاع مقدس، گفتمان انقلاب اسلامی، کمدی و فانتزی است.

وی افزود: همزمان با برگزاری هجدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد، مستندی با عنوان "از فرش تا عرش" ساخته فیلمسازان جوان انجمن سینمای جوان خراسان رضوی با موضوع اجتماعی و اخلاقی رونمایی خواهد شد.

مروارید ادامه داد: سومین جشن "سیمرغ سینمای خراسان" نیز با هدف حمایت از فیلمسازان جوان، تثبیت جایگاه فیلمهای کوتاه و بلند، معرفی توانمندیهای فیلمسازان خراسانی در حاشیه جشنواره فیلم فجر مشهد برگزار خواهد شد و فیلمها و فیلمسازان برتر خراسان رضوی معرفی خواهند شد.

وی گفت: فضایی برای استقرار و تماشای فیلم توسط اصحاب رسانه در طول برگزاری جشنواره فیلم فجر مشهد در سینما آفریقا در نظر گرفته شده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: مسوولیت رعایت پروتکلهای بهداشتی در طول اکران فیلمهای سینمایی برعهده مدیران سالنهای سینما خواهد بود و نماینده‌ای نیز از معاونت امور هنری این اداره کل به منظور نظارت بر رعایت پروتکلهای بهداشتی در سالنهای سینما حضور خواهد یافت.

وی ادامه داد: امسال به دلیل شرایط کرونایی، فروش بلیت از طریق گیشه انجام نمی‌گیرد و علاقه‌مندان به تماشای فیلم این جشنواره می‌توانند بلیت مورد نظر را با قیمت ۳۰۰ هزار ریال از سامانه‌های اینترنتی "سینما تیکت"، "ایران تیک" و "گیشه" تهیه کنند.

مروارید گفت: برگزاری نشست نقد فیلم در حاشیه رونمایی از مستند "از فرش تا عرش" در جشنواره فیلم فجر مشهد خواهد بود و نشستهایی نیز در حاشیه جشن سیمرغ سینمای خراسان برگزار خواهد شد.

وی افزود: هجدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد مراسم پایانی نخواهد داشت و هزینه‌های مرتبط با برگزاری این مراسم صرف خرید فیلم و توسعه فضاهای سینمایی خواهد شد.

جشنواره بین المللی فیلم فجر از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی سینمایی ایران است که هر سال در نیمه بهمن ماه برگزار می‌شود، این جشنواره‌ از سال ۱۳۶۱ و به یاد بهمن ماه ۱۳۵۷ سالروز پیروزی انقلاب اسلامی بطور مستمر برگزار شده است. مجری برگزاری این جشنواره بنیاد سینمایی فارابی است که آن را زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌کند.

این جشنواره از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۴ به تولیدات سالانه سینمای ایران می‌پرداخت اما از سال ۱۳۷۴ به صورت بین المللی برگزار می‌شود و در بخش بین الملل به بررسی فیلم‌هایی از سینمای جهان تأکید دارد. بخش‌های دیگری نظیر فیلم کوتاه، مستند و مسابقه موارد تبلیغاتی نیز به آن افزوده شده است، از سال ۱۳۹۳ بخش بین‌الملل جشنواره، جدا شده و به صورت جداگانه برگزار می شود.

سیمرغ بلورین نام جایزه ویژه این جشنواره است که در بخش‌های رقابتی جشنواره، شرکت کنندگان برای تصاحب آن با یکدیگر به رقابت می‌پردازند، در کنار سیمرغ بلورین، دیپلم افتخار و لوح زرین نیز از دیگر جوایز این جشنواره است که شرکت کنندگان می‌توانند برنده آن باشند.

سی و نهمین جشنواره فیلم فجر در چهل‌ودومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به دبیری سید محمدمهدی طباطبایی‌نژاد در بهمن ۹۹ برگزار خواهد شد. جشنواره امسال تحت تاثیر همه‌گیری کرونا تجربه‌ای جدید خواهد بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =