سه هزارهکتار از اراضی ملی البرز از دست متصرفان خارج شد

کرج - ایرنا - رییس قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر غیرمجاز کاربری استان البرز اعلام کرد که امسال سه هزار هکتار از اراضی ملی استان از دست متصرفان غیر قانونی آزاد شده است.

به گزارش روابط عمومی دادگستری البرز، حسین فاضلی هریکندی روز دوشنبه در سومین نشست قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری استان البرز که با حضور مدیران کل دستگاهی عضو قرارگاه و جمعی از مدیران دادگستری استان برگزار شد، افزود: حجم آزادسازی اراضی ملی تصرف شده در سال جاری با اقدامات پنج سال گذشته برابری می کند.

وی به پیشینه تشکیل قرارگاه که در پی سفر سال گذشته رییس قوه قضائیه به استان ایجاد شد گفت: در این سفر مصوباتی در محورهای بررسی چاه‌های غیرمجاز و مقابله با تغییر غیرمجاز کاربری اراضی زراعی و باغ ها ابلاغ شد که باید در تعامل دادگستری با ادارات استان اجرایی می شدند و تحقق آن جز با نگاه قرارگاهی و اقدامات متمرکز و فوریتی ممکن نبود.

وی با اشاره به اینکه مقابله با تغییر کاربری های غیرمجاز در استان البرز یکی از مطالبات جدی رییس قوه قضائیه است، تصریح کرد: در مصوبات قرارگاه بر مقابله قاطع با تغییر کاربری‌ها تاکید شده و همین موضوع از مطالبات نماینده ولی فقیه در استان و استاندار از مدیران اجرایی بوده و هماهنگی کامل بین دستگاه قضایی و اجرایی در این زمینه وجود دارد.

رییس کل دادگستری استان البرز اضافه کرد: در حوزه مقابله با تصرف حریم رودخانه‌ها نیز حدود هفت هکتار از بستر و حریم بر اساس مصوبات قرارگاه در آتشگاه آزاد شده و در حریم رودخانه چالوس نیز اقدامات اولیه جهت بررسی و شناسایی آغاز شده است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان البرز افزود: قرارگاه دو هدف پیشگیری و مقابله را توامان پیگیری می کند ولی انتظار است دستگاه‌ها با راهکارهایی از قبیل نظارت هوشمند، اقدامات پیشگیرانه را تشدید کنند.

برخورد قضایی با مدیران ترک فعل کننده

وی با هشدار به مدیرانی که با ترک فعل در اجرای مصوبات قرارگاه کوتاهی می‌کنند از برخورد قضایی با این مدیران خبر داد و متذکر شد : بر اساس «دستورالعمل نحوه مقابله با ‌ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن» مدیرانی که نسبت به انجام وظایف قانونی اقدام نکنند، تعقیب خواهند شد.

فاضلی هریکندی اقدامات انجام شده در حوزه مقابله با چاه های غیرمجاز توسط شرکت آب و فاضلاب استان البرز را خوب ارزیابی و بیان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که غالب جرم تغییر کاربری غیرمجاز و حفر چاه توامان با هم رخ داده است و مقابله با این دو بزه، مقابله با بستر وقوع جرایم دیگر است.

 برگزاری جشن انفال تا پایان سال

وی با تقدیر از اقدامات اداره کل منابع طبیعی استان البرز نیز متذکر شد: این مجموعه با همت اداره کل ثبت اسناد استان و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری اقدام به ثبت و صدور سند تک برگ برای اراضی ملی کرده و امیدواریم با اخذ سند برای همه اراضی ملی استان، تا پایان سال جشن انفال را برگزار کنیم.

فاضلی هریکندی در این نشست بر لزوم اتخاذ تدابیر برای کاهش هزینه های کارشناسی، طراحی ساز وکار  رسیدگی به پرونده های موضوع ماموریت قرارگاه، مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز در حوزه شهرها، یکسان‌سازی آمار تغییر کاربری‌ها، تدوین ساز وکار برای اعطای مجوزهای واحدهای تولیدی و گردشگری، کیفیت ارسال پرونده‌های منابع طبیعی به کلانتری ها و شناسایی بنگاه‌های املاک غیرمجاز دستوراتی را صادر کرد.

آزادسازی حریم رودخانه کرج پس از چند دهه

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با اقدامات قرارگاه پس از چندین دهه شاهد آزادسازی اراضی حریم رودخانه کرج باشیم و گفت: این اتفاق با همکاری ادارات مسئول و مالکان حقیقی و حقوقی در مرحله تحقق است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها