تغییر کاربری‌های غیرمجاز اراضی در البرز پایش هوایی می شود

کرج - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ استان البرز اعلام کرد: برای نخستین بار در کشور، پایش هوایی شامل ماهواره و پهپادی به منظور جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز در این شهرستان به صورت الگو اجرایی می شود.

ایرج الماسی  روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: پایش  هوایی پس از ز هماهنگی لازم  به زودی  در شهرستان ساوجبلاغ به اجرا در می آید تا از این طریق تغییرات تا سطح یک متر مربع شناسایی و قبل از هرگونه اقدام از ساخت و ساز غیر مجاز جلوگیری شود.

وی آمایش سرزمینی و کاداستر اراضی کشاورزی را رکن اصلی برنامه‌ریزی وزارت کشاورزی بیان داشت و گفت: طرح آمایش سرزمینی موجب شناسایی زمین‌های با قابلیت کشاورزی، صنعتی و یا مسکونی خواهد شد .

مدیرجهاد کشاورزی ساوجبلاغ ادامه داد: برهمین اساس  نوع کاربری ، قابلیت و ظرفیت اراضی مشخص و تعیین می شود و به عنوان سند معتبر شناخته خواهد تا به زمین‌های خاص آسیبی وارد نشود.

وی  در ادامه  گفت : شهرستان ساوجبلاغ با داشتن  ۶۰ درصد تولید کنندگان برتر ملی و ۴۶ درصد تولیدکنندگان برتر استانی  در بخش کشاورزی رتبه نخست استان البرز را به خود اختصاص داده است. 

الماسی از ثبت رکورد استانی تولید محصولات آلو قطره طلا به میزان ۷۳ تن در هکتار، آلوی شابلون ۶۴ تن در هکتار، گیلاس ۹۸ تن در هکتار و پیاز بیش از ۲۰۰ تن در هکتار خبر داد.

وی گفت: شهرستان ساوجبلاغ در سطح کشت ۸.۵  هکتار با تولید بیش از ۹ میلیون شاخه گل رز و کشت میوه گرمسیری پاپایا(خربزه درختی) و درخت لیمو ترش در گلخانه در سطح استان البرز رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

الماسی همچنین از توسعه گلخانه های شهرستان ساوجبلاغ در سطح ۲۰ هزار و ۷۲۰ متر مربع خبر داد.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ اظهار داشت: این اداره امسال  ۱۰۰ درصد تعهدات اشتغال خود را اجرایی و تحقق بخشیده است.

الماسی با اشاره به گزارش عملکرد جهادکشاورزی شهرستان ساوجبلاغ گفت: شماره گذاری ۹۰ درصد ناوگان مکانیزاسیون، اجرای روش های نوین آبیاری در سطح  بیش از ۵۵۰ هکتار،  لایروبی قنوات به میزان ۶ هزارو ۵۰۰ متر ، اجرای لوله گذاری به میزان  پنج هزار متر  از جمله اقدامات جهاد کشاورزی در سال جاری بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ همچنین از هویت گذاری دام به تعداد ۲۶ هزار راس در راستای جلوگیری از قاچاق دام و رفع تداخلات اراضی ملی با مستثنیات در سطح ۱۱ هزار هکتار خبر داد.

الماسی گفت : برای نخستین بار در استان البرز طرح ملی مدیریت مشارکتی در باغات سرخاب ساوجبلاغ در راستای افزایش تولید و کاهش سموم و طرح پایلوت پرورش کرم ابریشم ویژه زنان روستایی در روستای شلمزار اجرایی شده است.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ از تاسیس تعاونی سبزی و صیفی در سطح شهرستان خبر داد و گفت: در تلاش هستیم تعاونی گلخانه داران را نیز راه اندازی کنیم تا مسائل و مشکلات آنها را از این طریق پیگیری نماییم.

شهرستان ساوجبلاغ حدود ۲۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی دارد که بخشی از اراضی کشاورزی و منابع طبیعی این شهرستان طی سال های گذشته آماج ساخت وسازهای غیر مجاز قرار گرفته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =