۱۳ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۵
کد خبرنگار: 965
کد خبر: 84207082
۱ نفر

برچسب‌ها

ضریب نفوذ اینترنت پهن باند قم به ۱۱۳ درصد رسید

قم – ایرنا – مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم، با بیان اینکه زیرساخت های فناوری اطلاعات در این استان با شتاب در حال توسعه است گفت: ضریب نفوذ اینترنت پهن باند ثابت و سیار استان به حدود ۱۱۳ درصد افزایش یافته است.

جواد غلامپور روز دوشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز استان قم، با اشاره به آخرین وضعیت توسعه اینترنت پهن باند در این استان افزود: هم اکنون ضریب نفوذ اینترنت پهن باند سیار به ۹۹.۵۳ درصد و ضریب نفوذ اینترنت پهن باند ثابت به ۱۳.۴۲ درصد تا پایان آذر ماه سال جاری رسیده است.

وی ادامه داد: هم اکنون حدود یک میلیون و ۵۷۹ هزار مشترک پهن باند ثابت و سیار در استان وجود دارد که از این تعداد حدود یک میلیون و ۳۹۱ هزار مشترک از اینترنت پهن باند سیار و حدود ۱۸۸ هزار مشترک نیز از اینترنت پهن باند ثابت استفاده می کنند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم، افزود: در آخرین رده‌بندی استان ها، قم موفق به کسب عنوان ششم کشوری در شاخص توسعه فاوا و رتبه چهارم از نظر ضریب نفوذ پهن باند سیار شود.

غلامپور با بیان اینکه این استان رتبه اول کشور از نظر پوشش جمعیتی تلفن همراه است، ادامه داد: هم اکنون ۹۹.۹ درصد از جمعیت استان تحت پوشش تلفن جمعیتی همراه قرار دارند.

وی ادامه داد: هر سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و رایتل در حال توسعه زیرساخت ها و ارتقای فناوری ها به منظور ارائه بهتر خدمات در این استان هستند و با اقدام های انجام شده هم کانون ضریب نفوذ مشترکان فعال اپراتورهای سیار استان به بیش از ۱۵۳ درصد رسیده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم، مجموع مشترکان فعال اپراتورهای سیار استان را بیش از ۲ میلیون و ۱۴۷ هزار مشترک اعلام کرد و گفت: این به آن معناست که برخی افراد از چندین سیم کارت مختلف از خدمات تلن همراه در سطح استان بهره می گیرد.

غلامپور تحقق عدالت دیجیتالی را از دیگر اولویت های این اداره کل دانست و گفت: قم اولین استان کشور است که تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار آن به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای اتصال تمام مراکز آموزشی و حوزوی استان به شبکه ملی اطلاعات گفت: تاکنون ۱۴۵ مدرسه روستایی و ۵۸۵ مدرسه شهری به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است.

غلامپور ادامه داد: هوشمندسازی مدارس و اتصال مراکز آموزشی، دانشگاهی و حوزوی استان به شبکه ملی اطلاعات به‌عنوان یک اولویت مهم در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم، گفت: پهنای باند اینترنت قم که در ابتدای سال ۹۳، تنها چهار گیگابیت بر ثانیه بود امروز با رشد چشمگیر به ۳۰۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده است که امیدواریم با به ثمر رسیدن اقدام های انجام شده،‌این پهنای باند به زودی به ۴۰۰ گیگابیت افزایش یابد.

درحال حاضر ظرفیت پهن باند ورودی  استان حدود۳۰۰ گیگابیت بر ثانیه است و بطور میانگین مصرف استان ۸۶ گیگابیت می‌باشد که مصرف استان دراوج مصرف درایام قرمز کرونایی تا رکورد ۹۱ گیگابیت بر ثانیه افزایش داشته‌است./

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha