معرفی ۵ ایده تجهیزات پزشکی در دوشنبه های استارتاپی

تهران- ایرنا- شانزدهمین دوشنبه‌های استارتاپی صندوق نوآوری و شکوفایی این هفته با ارایه پنج ایده استارتاپی در دومین رویداد حوزه تجهیزات پزشکی و بیماری کرونا با حضور سرمایه‌گذاران داخلی به صورت آنلاین برگزار شد.

به گزارش ایرنا، شانزدهمین دوشنبه‌های استارتاپی صندوق نوآوری و شکوفایی امروز - دوشنبه - با معرفی ایده های استارتاپی  برای جذب سرمایه گذار به صورت مجازی برپا شد، ایده هایی که در این رویداد ارایه شدند، عبارتند از:

تولید مواد مصنوعی گرفت استخوانی

محسن رحمانی از محققان این طرح استارتاپی گفت: این محصول مواد مصنوعی گرت استخوانی است که با تحریک سلول های بنیادی میتواند بدن را واردار به استخوان سازی کند.

وی بیان کرد: ابتلا به بیماری‌های مفصلی و استخوانی در جوامع به دلیل تصادفات، تومورها و عفونت‌ها رو به افزایش است از این رو نیاز به پیوند استخوان رشد زیادی یافته است.

این محقق راه حل ترمیم استخوان‌های آسیب دیده را پیوند استخوان دانست و اظهار داشت: ما در این مطالعات موفق به تولید مواد مصنوعی برای گرافت استخوانی شدیم و ما برای فاز اول که شامل انجام فازهای پیش بالینی و بالینی به ۹۴۹ میلیون تومان و برای فاز دوم برای راه اندازی خط تولید نیاز به۳۷۸۹ میلیون تومان سرمایه گذاری هستیم.

رحمانی حوزه کاربرد این محصول را ارتوپدی‌ها، جراحی اعصاب، دندانپزشکی و پریودنتولوژی ذکر کرد و ادامه داد: ما در این مواد با استفاده از Drug Deliveryi   خاصیت آنتی باکتریال را به آن اضافه کردیم

وی افزود: افزایش زیست سازگاری، ایجاد خواص آنتی باکتریال و بهبود عملکرد سلولی از ارزش های پیشنهادی اسسن طرح به مشتریان است.

ونتیلاتور اورژانسی

سینا صالحی از محققان شرکت تولیدکننده مستقر در پارک فناوری دانشگاه تربیت مدرس هم اظهار داشت: این طرح  با تکیه بر مهندسی و دانش بومی طراحی و تولید شده است.

وی تصریح کرد:با توجه به  چالش این روزهای  برخی از کشورها در دستیابی به ونتیلاتورها در بخش‌های درمانی، بر این اساس به سمت طراحی و ساخت دستگاه اکسیژن ساز اورژانسی رفتیم. این دستگاه پرتابل و مجهز به صفحه لمسی و سنسورهای فشار و جریان است.

این محقق کاربری آسان و بازار هدف منحصر به فرد را از مزایای رقابتی این محصول نام برد.

صالحی یادآور شد: این مصول قابل استفاده در اورژانس، منازل، خانه سالمندان است.

هندیپاک؛ دستگاه ضد عفونی کننده دست

همچنین علی رشیدی مدیر عامل شرکت تولیدکننده در خصوص این محصول گفت: این دستگاه دارای محفظه‌ای است که در داخل آن سیستمی همانند شیشه شوی خودروها، تعبیه شده است که با استفاده از نازلی اسپری ضد عفونی کننده را به دست کاربر اسپری می‌کند.

وی ادامه داد: این دستگاه را در سایز کوچک و قابل حمل ساخته شده است.

وی بیان کرد: این دستگاه بدون نیاز به برق و باطری است ودارای پد ضد عفونی موبایل و کفش است.

بادی آنالایزر

محسن شهبازی مدیرعامل شرکت تولیدکنندهدر خصوص این محصول گفت:  این دستگاه محصولی غیرتهاجمی  برای تخمین ترکیبات بدن  شامل چربی، عضله و آب بدن در مدتزمان کوتاه و  با هزینه تمام شده مناسب است.

وی تصریح کرد: این دستگاه درکمتر از ۳۰ ثانیه با استفاده از روش الکتریکی و با دقت ۹۸ درصد قادر به اندازه گیری ترکیبات بدنی است.

وی مشتریان این دستگاه را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش و پرورش برای بررسی وضعیت رشد دانش آموزان، فدراسیون‌های ورزشی، پزشکی و بالینی و باشگاه‌های ورزشی دانست و اظهار داشت: در حال حاضر ۱۵ هزار باشگاه ورزشی در کشور وجود دارد که در فاز اول تجهیز ۱۰ درصد از باشگاه‌های ورزشی با این دستگاه را هدف گذاری کردیم.

شریف سولار؛ دستگاه ضد عفونی کننده خشک

نیما تقوی نیا از محققان این طرح  هم گفت: شیوع کرونا، ضد عفونی کردن دست را به صورت یک فرهنگ عمومی تبدیل کرده است، این در حالی است که برای ضد عفونی کردن تجهیزات و ابزارهایی مانند لپ تاب، عینک، موبایل و غیره راهکاری ارایه نشده است.

وی به طراحی و ساخت دستگاهی برای ضد عفونی کردن تجهیزات و لوازم اشاره و خاطرنشان کرد: این دستگاه همانند ماکروویو دارای محفظه‌ای است که با استفاده از ازون و گرما در زمان کوتاهی ابزار و تجهیزات شخصی را ضد عفونی خواهد کرد.

تقوی نیاز این دستگاه را یک راکتور هوشمند با قابلیت پرتابل برای مصارف خانگی و اداری توصیف کرد و یادآور شد: این دستگاه ترکیبی از UV، ازون و گرما است که می‌تواند موبایل را در مدت ۲ دقیقه، لپ تاب را در مدت ۵ دقیقه و تجهیزات پیچیده با سطوح بزرگتر را در مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ضد عفونی کند بدون آنکه آسیبی به آنها وارد شود.

به گفته وی استفاده از الکل موجب نفوذ آن در تجهیزات و آسیب رساندن به قطعات پلیمری شود ولی این دستگاه هیچ آسیبی به دستگاه و سیستم‌ها وارد نخواهد کرد.

این محقق  گفت: کاربرد این دستگاه را برای ضد عفونی کردن سمعک، گوشی‌های همراه، عینک، مواد غذایی خشک، و در بانک‌ها و ادارات و مدارس نیز است.

وی یادآور شد:  علاوه بر آن از این دستگاه می‌توان برای از بین بردن بوی بد کفش و لباس بهره برد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش