پیش‌بینی پژوهشگر غربی : بایدن به برجام باز خواهد گشت

تهران - ایرنا -  ژوزف سیرینسیونه " که شبکه تلویزیونی الجزیره قطر از او به عنوان پژوهشگر ارشد مرکز علمی " کوئینسی " نام برد ، پیش بینی کرد که جو بایدن رییس جمهوری آمریکا به برجام باز خواهد گشت .

به گزارش روز دوشنبه ایرنا ، سیرینسیونه در گفت و گو با برنامه ماوراء خبر ( آن سوی خبر ) شبکه الجزیره ، اظهار داشت :بایدن به توافق هسته ای با ایران باز خواهد گشت . او هم اکنون با دولت متبوع خود به دنبال یافتن یک ساز و کار مسالمت آمیز جهت اجرای بندهای توافقنامه هسته ای است .

او گفت که ایرانیان حق دارند به رفتار آمریکایی ها و نه گفتارشان بنگرند .

این پژوهشگر مرکز کوئینسی پیش بینی کرد که آمریکا ظرف دو هفته آینده اقداماتی را در خصوص بازگشت به توافق هسته ای انجام دهد.

ژوزف افزود: دولت بایدن تجدیدنظر در مجازات های اعمال شده علیه ایران را آغاز کرده است به ویژه بخش مربوط به دریافت کمک ها و مجازات هایی که مانع از واردات واکسن و مواد موردنیاز برای مبارزه با ویروس کرونا می شود.

به گفته وی مجازات‌ها به عنوان ابراز حسن نیت از سوی آمریکا به طور جزئی لغو خواهند شد.

سیرینسیونه ادامه داد : تهران و واشنگتن باید به طور همزمان یک جدول زمانبندی شده برای لغو تحریم های آمریکا و بازگشت ایران به تعهدات برجامی ارائه دهند زیرا این امر تنها راه ایجاد اعتماد دوجانبه است.

وی خاطرنشان کرد که نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تماس با همپیمانان اروپایی واشنگتن را آغاز کرده است و علاوه بر آن سعی دارد تا در این خصوص با روسیه ، عربستان و کشورهای منطقه تماس برقرار کند.

" علی اکبر دارینی " پژوهشگر و متخصص در زمینه  سیاست در ایران و آمریکا هم در این برنامه  تاکید کرد که تهران زیاد منتظر نخواهد ماند تا واشنگتن اقدام به اتخاذ اولین گام جهت بازگشت به توافق هسته ای نماید .

وی تاکید کرد : اگر دولت جو بایدن اشتباهات دونالد ترامپ در نتیجه خروج از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ را تصحیح نکند، در آن صورت ایران سقف غنی سازی اورانیوم خود را افزایش خواهد داد.

دارینی گفت که اولین گام باید از سوی آمریکا اتخاذ شود زیرا این آمریکا بود که از برجام خارج شد و به آن متعهد نماند نه ایران .

وی ادامه داد: در درون دولت بایدن دو اردوگاه وجود دارد . اردوگاه اول خواستار بازگشت بی قید و شرط به توافق هسته ای است اما اردوگاه بعدی خواستار مطرح شدن شرایط جدید است. اگر واشنگتن شرایطی را مطرح کند که هیچ ارتباطی با برجام نداشته باشد در آن صورت این امر با شکست مواجه خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار جهان