استاندار خراسان شمالی در باره خیز مجدد کرونا هشدار داد

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی نسبت به خیز مجدد کرونا در استان هشدار داد و گفت: باید دستگاه‌های اجرایی راهکارهایی را برای مقابله با این بیماری ارائه دهند.

محمدعلی شجاعی روز دوشنبه در ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار داشت: در این راستا باید طرح ویژه برای اجرا از ۱۰ اسفند امسال تا فرودین ۱۴۰۰ با شرح وظایف دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با این ویروس و نظارت های کرونایی تهیه شود در غیر این صورت درگیر آثار نامطلوب آن خواهیم بود.

وی افزود: در حقیقت دانشگاه علوم پزشکی، فرمانداران شهرستان‌ها و نیروی انتظامی استان باید طرحی را برای کاهش مراودات با شهرستان هایی که وضعیت کرونایی مطلوبی ندارند، ارائه دهند.

شجاعی گفت: باید ابتدا وضعیت کرونایی خراسان شمالی را که در هر رنگی است به تعادل برگردانیم زیرا در پایان سال شاهد افزایش سفرهای نوروزی خواهیم بود.

وی تصریح کرد: در این میان شهرستان های استان در هر وضعیت کرونایی که هستند باید مقررات را بالاتر از آن رنگ را اجرا کنند به گونه ای که اگر شهرستانی در وضعیت آبی کرونایی است باید با پیش فرض اینکه در وضعیت زرد کرونایی است نظارت ها و مقررات را اعمال کند.

شجاعی با بیان اینکه سفر رسمی مدیران همراه با تجمع ممنوع است، گفت: بازگشایی برخی مدارس از اختیارات فرمانداران است و اگر فرمانداری با همکاری آموزش و پرورش نتوانست بر رعایت شیوه نامه بهداشتی این بخش نظارت داشته باشد، این اختیار از او سلب می شود.

برخورد با دستگاه هایی که اقلام بهداشتی را از استان تهیه نمی کنند

نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه دستگاه ها حق ندارند، ماسک های بهداشتی را از خارج استان تهیه کنند، افزود: با دستگاه هایی که اعتبار دولتی می گیرند ولی باز هم اقلام بهداشتی چون ماسک را از خارج استان تهیه می کنند،  برخورد می شود.

وی افزود: اگرچه اصل رقابت پا برجاست اما،  دستگاه های دولتی باید اقلام بهداشتی خود را از واحدهای تولیدی استان که نشان سلامت هم دریافت کرده اند، تهیه کنند.

شجاعی با بیان اینکه سلامت مردم در اولویت است، خاطرنشان کرد: خراسان شمالی استانی نیست که تاکنون با برگزاری مراسمات دچار مشکلی شده باشد اما،  با وجود این فرمانداران باید از هر مراسمی که باعث به خطر افتادن سلامت مردم می شود، جلوگیری کنند.

افزایش ۲ برابری فوتی های کرونا در خراسان شمالی

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان نیز در این نشست اظهار داشت: در هفته گذشته موارد فوتی کرونایی در استان افزایش ۲ برابری داشته است به گونه ای که از ۷ فوتی در هفته به ۱۴ فوتی رسیده است.

دکتر سید احمد هاشمی افزود: اگرچه در هفته گذشته تعداد بستری به ۹۴ بیمار رسیده بود ولی در حال حاضر  به ۱۴۶ بیمار رسیده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز گفت: با توجه به مطالعات انجام شده مردم استان آگاهی ۸۰ درصدی از رعایت دستورالعمل های بهداشتی دارند بنابراین نیازی برای آموزش مسایل بهداشتی ندارند.

دکتر افشین دلشاد افزود: کسانی که مسائل بهداشتی را رعایت می کنند، مورد تشویق قرار گیرند.

وی با بیان اینکه نگران اصلی ما بیماران بی علامت است، تصریح کرد: اگرچه تاکنون غربالگری های هدفمندی انجام دادیم ولی اگر نظارتی بر قرنطینه خانگی بیماران کرونایی نداشته باشیم، کار بیخودی انجام داده ایم.

استان خراسان شمالی که از ابتدای مردادماه رنگ قرمز شیوع کرونا به خود گرفته بود، پس از اعمال محدودیت های جدید در آذرماه، از نظر شیوع ویروس کرونا به وضعیت نارنجی تغییر وضعیت داد و بنا بر اعلام مسوولان بهداشتی اکنون در وضعیت زرد و آبی قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها