پاسداشت شهدای ایران زمین با نمایش دیوار آسمان بر فراز آزادی

تهران- ایرنا- اجرای نمایش «دیوار آسمان sky wall» کاری از گروه تئاتر بدن دیوانه به نویسندگی، طراحی و کارگردانی یاسر خاسب با یاد و پاسداشت اسطوره‌ها، قهرمانان و شهدای ایران زمین بر فراز برج آزادی در ۱۵ بهمن و آغاز اجرای چهار نمایش جدید در پردیس تئاتر شهرزاد از جمله جدیدترین اخبار است.

یاسر خاسب هنرمند بنام عرصه تئاتر فیزیکال (تئاتر منبعث از فرم، حرکت و بدن) کشورمان که چهره‌ای شناخته شده در عرصه بین‌الملل نیز شناخته می‌شود، نمایش دیوار آسمان را به یاد و احترام اسطوره‌ها، قهرمانان و شهدای ایران زمین اجرا می‌کند.

خاسب در توضیح کوتاهی درباره این اثر نوشته است: «گربه جاده ابریشم، بر دامان مادر سنگ نبشته‌ کوه، در گذر زمان از روی خط افق، با محور گردشی حول حائل عمود، به مهر و نیک‌نامی میهن و صلح جهان می‌جنگد.»

وی در ادامه در خصوص شیوه اجرایی این اثر فیزیکال چنین عنوان کرد : هنر حرکات پروازی روی دیوار... به این معنا که زاویه‌های گوناگون این دیواره برج، جایگاه اتفاق‌های نمایشی با روایت‌های کوتاه مفهومی هست در امتداد هم...

در خلاصه‌ اثر چنین آمده: «ژنرالی تنها ایستاده بر بلندای پهنه‌، دیوار برج عظیم به کابوس دشمنان ماند.»

نویسندگی، طراحی و کارگردانی و بازیگری این پرفورمنس را یاسر خاسب برعهده دارد و مرتضوی فومنی (دراماتورژ)، مهدی نادری (مشاور پروژه)، فرشاد فزونی (طراح صدا، آهنگساز)، سیامک شریفان (مشاور طراحی صحنه)، سعید یزدانی (طراح صحنه و چیدمان)، علی کوزه‌گر (طراحی و اجرای نور)، امیر بدری (طراح بدلکاری- ریگینگ آرت، هنرهای پروازی)، آرش آقابیک (مدیر اجرایی و طراح جلوه های ویژه)، یحیی پاکدل (طراح پوستر و بروشور) طراحی فنی این اثر هنری را برعهده دارند.

تئاتر فیزیکال دیوار آسمان به دلیل شیوه‌ خاص اجرایی و به دلیل اجرا در ارتفاعات و حفظ امنیت جانی تیم اجرایی و با توجه به شرایط جوی و آب و هوایی روز پنجشنبه ۱۵ ساعت ۱۸ بهمن ماه بر فراز برج آزادی اجرا خواهد شد.

اجرای ۴ اثر نمایشی، بهمن ماه در پردیس تئاتر شهرزاد

پردیس تئاترشهرزاد با اتمام تعطیلات کرونایی تئاتر، با اجرای چهار اثر نمایشی در سالن های گلایل، ارکیده و صنوبر فعالیت خود را از سر می‌گیرد و میزبان چهار نمایش جدید خواهد بود.

در دور جدید اجراهای پردیس تئاتر شهرزاد؛ چهار نمایش مختلفیم، دور از دسترس اطفال نگهداری شود، کالبدشکافی یک ذهن زیبا و حصار در این مجموعه روی صحنه خواهد رفت.

نمایش مختلفیم به نویسندگی و کارگردانی آرمان شیرالی از ۱۳ بهمن ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه در سالن گلایل پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می رود.

داستانِ نمایش مختلفیم در جریانِ جنگ جهانی دوم است و کاراکترهای نمایشنامه و گفتگوهای میان آن ها، از کشورهای گوناگون است که به شش زبانِ مختلف روایت شده است.

وحید پیشگاه‌زاده، جواد سحر، سبحان بابائی، مصطفی احدی، احسان ابراهیمی کسمائی، مهدی رفیعی، مهدی طایفه‌عباسی، مهرگان آریایی، مژده عباسی، ناصر یاوری‌رامشه، نیما منصوری، اسحاق ثبوت، شادی هاشمی‌پور، مهدی کریمی (بزرگمهر)، پوریا تذکری، فاطمه ناصری (مهسا)، صدف صفری، پرهام خاکزاد، مطهره کاویانی، لومیر عطار، جانان آراسته، خالق استواری، شهرزاد خواجه‌غیاثی، الهام شیخ‌علیزاده بازیگرانی هستند که در این نمایش به ایفای نقش می پردازند.

همچنین  نمایش دور از دسترس اطفال نگهداری شود به کارگردانی علی پیله‌ور در سالن صنوبر پردیس تئاتر شهرزاد از  ۱۲ بهمن ساعت ۱۷ اجراهای خود را آغاز کرد.

نمایش دور از دسترس اطفال نگهداری شود داستان بازپرسی است که در صحنه جرم از مادر و پدری معتاد که فرزند معلولشان آتش گرفته و جان باخته بازجویی می‌کند و آنها را وادار به بازسازی صحنه جرم می‌کند...

لیلی فرداد، فرهاد باقری، علی پیله ور، امیرحسین سیداسماعیل، زینب میرمحمدی، بهراد سالاری بازیگران این اثر نمایشی هستند.

نمایش تازه دیگری که نیمه بهمن در پردیس شهرزاد روی صحنه خواهد رفت؛ نمایش کالبدشکافی یک ذهن با طراحی، نویسندگی و کارگردانی امید افشاری است که از ۱۵ بهمن ساعت ۱۹ در سالن ارکیده روی صحنه می رود.

این نمایش روایتگر سربازی با روحیه ای لطیف است که طی یک عملیات در جنگ جهانی دوم دچار آسیب دیدگی شدید موجی میشود

امید افشاری، راحله امیری ، زهره شریفی، راحله ملکی بازیگران این نمایش هستند.

نمایش حصار عنوان اثر نمایشی تازه دیگری است که از تاریخ ۱۳ بهمن ساعت ۱۸:۳۰ در سالن صنوبر به نویسندگی و کارگردانی یاسمن نصرتی روی صحنه خواهد رفت.

تارا ارژنگی، مهدی پاشایی، رها حاجی‌زینل، علیرضا حنیفی، تنان ساعد، کامران ساعد، شیرین عطاءالهی، سارا غفاری و پیمان محسنی بازیگران این اثر نمایشی هستند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «نیمه‌های شب هنوز چشمهایم گرم نشده بود صدای بی‌قراری سگ‌ها و شیهه اسب‌ها را شنیدم، گویی روح او بود در درون سگ‌ها و اسب‌هایش هر بار جسم یکی از آنها به تسخیر خود در می‌آورد و من حیران و سرگردان در میان ایشان.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

سرخط اخبار فرهنگ