اولویت‌های رییس جدید سازمان بورس برای بهبود وضعیت بازار

تهران - ایرنا - رییس هیات مدیره شرکت بورس تهران گفت: نخستین نیاز سازمان بورس در این مقطع، اعتمادبخشی به سرمایه‌گذاران و ارتقای جایگاه بورس در نظام حکمرانی و سیاست‌گذاری است که این اقدام جزو اولویت‌های اصلی رییس جدید سازمان بورس در برنامه‌های مطرح شده است.

«امیر تقی‌خان تجریشی» امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به عملکرد رییس سابق سازمان بورس اظهار داشت: قالیباف اصل، رییس سابق سازمان بورس یکی از شناخته شده‌ترین افراد بازار سرمایه است که علاوه بر سکانداری شرکت بورس اوراق بهادار تهران به مدت ۱۰ سال از سابقه عضویت در هیأت مدیره‌ نهادهای مالی، شرکت‌های تخصصی و موسسات مالی و سرمایه‌گذاری برخوردار بود و بسیاری از افرادی که امروز در بازار سرمایه فعال هستند از شاگردان وی بوده‌اند.

وی با بیان اینکه در تجربه، تخصص و تعهد رییس سابق سازمان بورس هیچگونه شکی وجود ندارد، افزود: قالیباف اصل ریاست سازمان بورس را در شرایطی تحویل گرفت که بازار در وضعیت خطیری قرار داشت، به گونه‌ای که هیچگاه چنین موقعیتی در اقتصاد ایران تجربه نشده بود.

تجریشی خاطرنشان کرد: از یک طرف اقبال مردم به سرمایه‌گذاری در بازار سهام، ورود نقدینگی‌های سرگردان به بورس، شرایط تحریمی و اقتصادی تحمیل شده در ماه‌های پایانی ریاست جمهوری ترامپ بر کشور، از طرف دیگر نوسان و ریزش بازار در مردادماه فشارهای بسیار زیادی را به بدنه سازمان بورس و سایر ارکان بازار وارد کرد و تقریبا هیچ روزی نبود که حجم بالای اخبار، تحلیل‌های مختلف و نیز راهکارهای متفاوت در فضای رسانه‌ها مطرح نشود.

رییس هیات مدیره شرکت بورس با بیان اینکه چنین شرایطی برای اولین بار در بازار سرمایه پیش آمد که منافع میلیون‌ها سرمایه‌گذار از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم در مدت زمان بسیار کوتاهی درگیر بورس شد، گفت: طبیعی بود که بورس در این مقطع زمانی با نگاه‌های مثبت و منفی مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گیرد و همچنین طبیعی است که فشارها به بالاترین حد ممکن برسد.

نمره قبولی فعالان بازار به عملکرد ریاست سابق سازمان

به گفته وی، با توجه به ارتباط مستقیم بازار سهام با سایر بخش‌های بازارهای مالی، اقتصاد و صنعت به راحتی با تصمیم‌ها و سیاستگذاری‌های سایر بخش‌ها مانند مطرح شدن موضوع قیمت گذاری و اظهار نظرهای غیرکارشناسی و سیاست‌زده دچار تلاطم می‌شد.

تجریشی با تاکید بر اینکه سازمان بورس و مجموعه ارکان در زمان اصلاح شاخص بورس و ریزش بازار سهام فشارهای زیادی را متحمل شدند، گفت: با وجود این فشارها سعی شد که اقدام‌های خوبی از جمله مسأله بازارگردانی سهم‌ها ، رشد صندوق‌ها و سبدگردان‌ها، آزادسازی سهام عدالت بعد از ۱۴ سال، آغاز بحث آموزش گسترده بورس صورت بگیرد که به نظر می‌رسد با وجود اتفاق‌های رخ داده در بازار عمده فعالان نمره خوبی به عملکرد ریاست سابق سازمان بدهند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به رویکرد بازار به رییس جدید سازمان بورس اشاره کرد و اظهار داشت: در ابتدا پذیرش سمت ریاست سازمان بورس در این مقطع که هنوز همه توجه‌ها به بازار سرمایه معطوف است، شاخص نیز از سقف‌های خود فاصله بسیاری دارد و انتظار سهامداران از روند معاملات این بازار بالاست که این موضوع نیازمند عزم جدی، شجاعت، تخصص و تجربه است.

تجریشی با اشاره به سکانداری معاون وزیر اقتصاد در سازمان بورس گفت: رییس جدید سازمان بورس نیز از دانش و تجربه کافی در سطوح اجرایی بخش‌های مختلف اقتصادی برخوردار است، به نظر می‌رسد با توجه به برنامه‌های اعلامی وی که مورد تأیید شورای عالی بورس قرار گرفت و نگاه کلانی که رییس سازمان بورس نسبت به مسائل اقتصادی و بازار های مالی دارد، بسیاری از مشکلات موجود در بازار  مرتفع شود که فعالان بازار هم نسبت به این قضیه اتفاق نظر دارند.
 
انتظار فعالان بازار سرمایه از رییس جدید سازمان بورس

وی با اشاره به انتظارات فعالان حاضر در بازار از رییس جدید سازمان بورس گفت: به طور قطع در مقطع کنونی انتظارهای زیادی از رییس جدید سازمان وجود دارد و در این زمان کار بسیار سختی است که بتوان در مدت زمانی کوتاه به همه انتظارات پاسخ داد.

تجربشی تاکید کرد: نخستین نیاز سازمان بورس در این مقطع، اعتمادبخشی به سرمایه‌گذاران و ارتقای جایگاه بورس در نظام حکمرانی و سیاست‌گذاری است که این اقدام جزو اولویت‌های اصلی رییس جدید سازمان بورس در برنامه های مطرح شده است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: لازمه این امر ایجاد اجماع میان بخش های مختلف از جمله مجلس، بازار پول و بخش صنعت نسبت به اهمیت و اثرپذیری مستقیم از هرگونه تصمیم و سیاستگذاری آنها است تا بتوان ضمن دور کردن بازار از تنش ها، زمینه کاهش التهاب ها و  ایجاد بازگشت اعتماد سرمایه گذاران به بازار را فراهم کرد و فرصتی که در یکسال اخیر جهت آشنایی مردم با بورس و جذب نقدینگی فراهم شد به آسانی از دست نرود.

وی تاکید کرد: به نظر می رسد که هنوز این فرصت از دست نرفته است و امید زیادی به خیزش دوباره بورس البته در فضایی بدون هیجان وجود دارد.

تجریشی با بیان اینکه رویکرد دیگر سازمان بورس حمایت از سهام داران خرد و اطمینان بخشی به آنها در جهت حفظ سرمایه هایشان در کنار آموزش گسترده مفاهیم و ابزار های مختلف سرمایه گذاری است که این موضوع می تواند در فضایی آرام صورت پذیرد، گفت: امروز با وجود ۵۷ میلیون کد سهامدارای مسوولیت بزرگی بر دوش  همه فعالان و تصمیم گیران وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: استفاده از نظرهای تخصصی مراکز علمی و پژوهشی و  تجربیات فعالان بازار در تصمیم گیری ها و سیاستگذاری ها قبل از اجرای شدن آن ها و توجه به درس آموخته های سال های اخیر بازار سرمایه، شاید بتواند علاوه بر ایجاد اجماع در تصویب و اجرای مقررات و رویه ها، موجب دلگرمی فعالان  نسبت به عدم تصمیم گیری های عجولانه شود.

وی با بیان اینکه حفظ نقدشوندگی بازار یک اصل است که در هیچ شرایطی نباید دچار نقصان شود و جزو نیاز اولیه بازار تلقی می شود، گفت: مسأله دیگر توسعه زیر ساخت های بورس است که می تواند در صورت غفلت از آن مشکل زا شود.

تجریشی با اشاره به اینکه نکته دیگر که بهتر است  در وضعیت فعلی برای بهبود معاملات بورس در دستور کار قرار گیرد، جلوگیری از رفتار سلیقه ای و دخالت در مکانیزم بازار است، گفت:  هرگونه دستکاری غیر علمی در روند بازار منجر به کاهش نقد شوندگی بازار، عدم کارایی و ایجاد خسارت های جبران ناپذیر به خصوص در میان مدت و بلند می شود.

وی با تاکید بر رونق و توسعه متوازن ابزار ها و نهاد های بازار سرمایه افزود: توسعه ابزارها  می تواند شرایط امروز  بازار را در ابعاد مختلف نیازهای سرمایه گذاران و همچنین سرمایه پذیران به خصوص در حوزه صندوق های سرمایه گذاری و روش های مختلف تأمین مالی از بازار سرمایه فراهم کند.

تجربشی ادامه داد:  توجه به این دوموضوع در کنار توسعه قوانین می تواند جایگاه بورس را در زمینه سرمایه گذاری از طریق صندوق ها و از نظر تأمین مالی به اولین جایگاه ارتقا دهد که البته به نظر می رسد ریاست جدید سازمان هم نظر مثبتی را نسبت به این موارد داشته باشد.

رئیس هیأت مدیره بورس تهران خاطرنشان کرد: در شرکت بورس اوراق بهادار تهران نیز  این آمادگی وجود دارد که برنامه ها و استراتژی های ریاست جدید سازمان اجرایی شده و این اطمینان وجود دارد که سایر ارکان نیز در همین مسیر قدم خواهند گذاشت تا شاهد رفع موانع موجود و بازگشت اعتماد به بازار باشیم.

تجریشی با اشاره به اینکه نکته دیگر که بهتر است در وضعیت فعلی برای بهبود معاملات بورس در دستور کار قرار گیرد، جلوگیری از رفتار سلیقه ای و دخالت در مکانیزم بازار است، گفت:  هرگونه دستکاری غیر علمی در روند بازار منجر به کاهش نقد شوندگی بازار، عدم کارایی و ایجاد خسارت های جبران ناپذیر به خصوص در میان مدت و بلند می شود.

وی با تاکید بر رونق و توسعه متوازن ابزار ها و نهاد های بازار سرمایه افزود: توسعه ابزارها می تواند شرایط امروز  بازار را در ابعاد مختلف نیازهای سرمایه گذاران و همچنین سرمایه پذیران به خصوص در حوزه صندوق های سرمایه گذاری و روش های مختلف تأمین مالی از بازار سرمایه فراهم کند.

تجربشی ادامه داد:  توجه به این دوموضوع در کنار توسعه قوانین می تواند جایگاه بورس را در زمینه سرمایه گذاری از طریق صندوق ها و از نظر تأمین مالی به اولین جایگاه ارتقا دهد که البته به نظر می رسد ریاست جدید سازمان هم نظر مثبتی را نسبت به این موارد داشته باشد.

رئیس هیأت مدیره بورس تهران خاطرنشان کرد: در شرکت بورس اوراق بهادار تهران نیز  این آمادگی وجود دارد که برنامه ها و استراتژی های ریاست جدید سازمان اجرایی شده و این اطمینان وجود دارد که سایر ارکان نیز در همین مسیر قدم خواهند گذاشت تا شاهد رفع موانع موجود و بازگشت اعتماد به بازار باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha