استقبال ۱۹ نمایش در سومین روز تئاتر فجر از مخاطبان

تهران- ایرنا- ۱۹ نمایش در سومین روز جشنواره سی‌ونهم تئاتر فجر در بخش‌های صحنه‌ای، خیابانی و دیگرگونه‌های اجرایی به صحنه می‌روند.

امروز دوشنبه (۱۳ بهمن‌ماه) همزمان با روز سوم این رویداد، تالار وحدت، مجموعه تئاترشهر، تئاتر مولوی، تماشاخانه ایرانشهر و تالار حافظ میزبان سومین روز از اجراهای صحنه‌ای آثار این دوره از جشنواره خواهند بود.

استمرار اجرای سرباز و گرگاس‌ها

تالار وحدت تا پایان برگزاری جشنواره سی‌ونهم از ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه میزبان اجرای نمایش سرباز به کارگردانی حسین پارسایی خواهد بود.

در مجموعه تئاترشهر هم تالار اصلی در تمام روزهای برگزاری جشنواره از ساعت ۱۸ میزبان اجرای‌ نمایش گرگاس‌ها یا روزبخیرآقای وزیر به کارگردانی حمیدرضا نعیمی است.

آبگوشت زهرماری به کارگردانی حسین اسدی امروز ساعت ۱۷ در تالار چارسو اجرا می‌شود. تالار سایه در ساعت ۱۵ میزبان اجرای نمایش بهشت حکیم‌الله به کارگردانی ویدا موسوی خواهد بود و پات به کارگردانی اصغر خلیلی هم در ساعت ۱۷ در تالار قشقایی روی صحنه می‌رود.

در تئاتر مولوی و در ساعت ۱۵ نمایش پینوکیو به کارگردانی اوشان محمودی اجرا می‌شود.

تماشاخانه ایرانشهر هم در دو سالن ناظرزاده و سمندریان میزبان آثار این دوره از جشنواره است. در ساعت ۱۷ نمایش کمدی‌زا به کارکردانی کاوه مهدوی در سالن ناظرزاده اجرا می‌شود. ساعت ۱۹ هم نمایش نگاهم به دریاست تا کسی آب را نبرد» به کارگردانی حسن سبحانی در سالن سمندریان روی صحنه می‌رود.

تالار حافظ هم ساعت ۱۹ امروز میزبان نمایش کجایی ابراهیم به کارگردان لیلی عاج خواهد بود.

نمایش‌های خیابانی

امروز دوشنبه ۱۳ بهمن‌ماه و در بخش نمایش‌های خیابانی و دیگرگونه‌ها، از ساعت ۱۵و ۳۰ دقیقه تا ۱۸ و ۳۰ دقیقه در محوطه مقابل تالار وحدت به ترتیب نمایش‌های همیلو، تن‌های تنها، حباب زیر آب، سرباز سردار و زهی خیال باطل اجرا می‌شود.

در محوطه آب‌نمای بازار بزرگ ایران‌مال هم در ۲ نوبت ۱۸ و ۳۰ دقیقه و ۱۹ دو نمایش همیلو و تن‌های تنها اجرا خواهد شد.

ایوان انتظار مترو میدان ولیعصر (عج) هم میزبان اجرای نمایش زهی خیال باطل و پس از آن در ساعت میزبان نمایش سرباز سردار خواهد بود.

دیگرگونه‌های اجرایی

نمایش دموکراسی سفارشی به کارگردانی میلاد جباری مولانا هم در بخش «دیگرگونه‌ها» امروز ۱۲ بهمن‌ماه در ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه در باغ موزه قصر اجرا می‌شود. اجرای این نمایش تا ۱۹ بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.

نمایش میکرومکبث به کارگردانی حسین دریس هم در بخش دیگرگونه‌ها امروز ۱۲ بهمن‌ماه در ساعت ۱۸ در تئاتر محراب اجرا می‌شود. اجرای این نمایش تا ۱۵ بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.

نمایش آنتروپی به کارگردانی زهرا رفیعی در این بخش از ساعت ۱۶ در فضای مجازی اجرا می‌شود. اجرای این نمایش تا ۱۹ بهمن ادامه خواهد داشت.

نمایش حیاط ناتمام خانه ورنوسفادرانی به کارگردانی رضا سعیدی در ۲ نوبت ۱۶ و ۳۰ دقیقه و ۱۸ در خانه بهار اجرا می‌شود. اجرای این نمایش تا ۱۴ بهمن ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، جشنواره تئاتر فجر به‌عنوان مهم‌ترین رویداد رقابتی و جشنواره‌ای در عرصه هنر تئاتر و بازتاب‌دهنده‌ آینه تمام‌نمای هنر انقلاب در ایام یوم‌الله دهه فجر امسال (۱۳۹۹) در شرایط سی‌ونهمین دوره خود را با دبیری حسین مسافرآستانه پشت سر می‌گذارد که شرایط شیوع و گسترش ویروس کرونا در کشور مختصات برگزاری جشنواره‌ها و فعالیت‌های هنری به‌ویژه در عرصه تئاتر را با شرایط بسیار ویژه‌ای مواجه کرده است.

تعطیلی فعالیت‌های نمایشی به‌ویژه تماشاخانه‌ها و سالن‌های میزبان آثار نمایشی از یک‌سو و ازسوی دیگر برگزاری بخش اعظم این رویداد به‌عنوان مهم‌ترین رویداد عرصه تئاتر کشور در بستر فضای مجازی، این دوره جشنواره را متمایزتر از ادوار دیگر ساخته است.

همچنین «رادیوتئاتر» و «فیلم‌تئاتر» به‌عنوان دو بستر متفاوت تولید آثار نمایشی و ارائه آن به مخاطبان برای نخستین‌بار به‌عنوان بخش‌های اصلی و استوانه این جشنواره تعریف شده است.

همچنین با اعلام سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر بازگشایی مجدد تالارهای نمایشی از ابتدای بهمن‌ماه با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و استفاده از ظرفیت محدود و حداکثر ۵۰ درصدی نمایش‌ها، سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر را به یکی از معدود رویداد عرصه هنری کشور در قالب جشنواره‌های هنری فجر بدل ساخته که به شکل محدود میزبان مخاطبان خواهد بود.

در کنار دو بخش یادشده (رادیوتئاتر و فیلم‌تئاتر) به‌عنوان دو ستون اصلی جشنواره تئاتر فجر در گام سی‌ونهم؛ اختصاص بخش «سرباز انقلاب» به مناسبت نخستین سالروز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ترور ناجوانمردانه شهید محسن فخری‌زاده باعث شده‌است که این رویداد بعد از مدت‌ها یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های محتوایی خود را بر حوزه تئاتر مقاومت و دفاع مقدس به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین بن‌مایه‌های گفتمان فرهنگی انقلاب قرار دهد.

از دیگر بخش‌های این دوره از جشنواره می‌توان به بخش «نمایش‌های میدانی و  خیابانی»، «بخش دیگر گونه‌های اجرا»، «بخش رقابتی آثار صحنه‌ای»، «بخش رقابتی برگزیدگان جشنواره‌های استانی» و«بخش رقابتی نمایشنامه‌نویسی» اشاره کرد.

سی‌ونهمین جشنواره سراسری تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه در تهران در حال برگزاری است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha