اقدام تازه اروپا علیه روسیه؛فرانسه خواستارخروج آلمان از نورداستریم2 شد

تهران-ایرنا- به دنبال تشدید اقدامات غرب علیه روسیه در روزهای اخیر؛ فرانسه از آلمان خواست تا پروژه خط لوله انتقال گاز «نورداستریم ۲ » را ترک کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه،  پاریس در واکنش به سرنوشت الکسی ناوالنی، فعال سیاسی مخالف دولت ولادیمیر پوتین و همچنین رفتار دولت روسیه با تظاهرکنندگان و معترضان حامی او، از آلمان خواست تا پروژه خط لوله انتقال گاز «نورداستریم ۲ » با روسیه را ترک کند.

کلمان بون، وزیر امور اروپایی فرانسه در گفت و گو با رادیو فرانس انتر تصریح کرد: ما همیشه گفته ایم که در مورد این پروژه بسیار تردید داریم.

طرح خط لوله گاز جریان شمالی ۲ یا نورد استریم ۲ پروژه‌ای مشترک میان شرکت گازپروم روسیه و پنج شرکت اروپایی شامل «انجی» فرانسه، «او. ام. وی» اتریش، «رویال داچ شل» هلند و «یونیپر» و «وینترشل» آلمان است. این خط لوله دوقلوی ۱۲۰۰ کیلومتری قرار است سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز را از روسیه به آلمان منتقل کند.

وزیر امور خارجه فرانسه نیز پیش تر گفت: اگر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه سرکوب مخالفان را ادامه دهد، اروپایی ها در نظر دارند تحریم های جدیدی علیه کرملین تصویب کنند.

اما آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، ۲۱ ژانویه بر ادامه ساخت خط لوله نورد استریم ۲ تاکید کرده بود.

زاخارووا،  سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز پیش تر گفت: تلاش های سرسختانه دولت آمریکا برای ممانعت از تکمیل طرح خط لوله گاز جریان شمالی ۲ (نورد استریم ۲) از هر طریق ممکن، حیرت آور است.  

ناوالنی یکی از اصلی‌ترین منتقدان پوتین و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ میلادی روسیه بود که به دلیل محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

وی بیستم ماه اوت (سی ام مرداد) در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان در اوایل ماه جاری اعلام کردند : نشانه‌هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با بررسی نمونه‌های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین اعلام کرده است که در مورد وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است.

روسیه این ادعای آلمان در مورد مسمومیت ناوالنی را رد کرد و آن را کاملا بی اساس خواند. ماموران امنیتی روسیه ۲۸ دی، ناوالنی را در فرودگاه مسکو بازداشت کردند و به حکم دادگاه تا تعیین تکلیف وی، یک ماه در بازداشت بسر خواهد برد.

اتحادیه اروپا پیش‌تر با صدور بیانیه‌ای گفته بود که بازداشت ناوالنی، مخالف تعهدات بین‌المللی روسیه محسوب می‌شود. رییس شورای اروپا پیش تر در تماس تلفنی با پوتین بار دیگر نسبت به بازداشت ناوالنی فعال سیاسی مخالف دولت مسکو ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی وی شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =