مرحله‌جدید بازگشایی مدارس‌ در پاکستان زیرسایه کرونا و واکسیناسیون

اسلام‌آباد - ایرنا - مرحله جدید بازگشایی کامل نهادهای آموزشی در پاکستان شامل مقاطع مختلف تحصیلی و دانشگاه‌ها از امروز دوشنبه درحالی به اجرا درآمد که دولت این کشور ضمن هشدار جدی نسبت به تهدید موج دیگر شیوع ویروس کرونا، به تاثیر واکسیناسیون کووید-۱۹ برای غلبه بر اشاعه این بیماری امیدوار است.

به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، تمامی مدارس و دانشگاه‌های سراسر پاکستان پس از تعطیلات دو ماهه ناشی از موج دوم شیوع کرونا، از صبح امروز مجدداً فعالیت خود را طبق پروتکل‌های بهداشتی ازسر گرفتند.

این درحالی است که برخی شهرهای پاکستان شاهد کاهش نرخ ابتلا به ویروس کرونا می باشد و میزان شیوع این ویروس در برخی شهرها افزایش داشته است. به همین دلیل وزیر آموزش و پرورش پاکستان هشدار داد که وضعیت فعلی شکننده است و هرگونه بی توجهی به تمهیدات بهداشتی و رفتار غیرمسئولانه مردم ممکن است منجر به موج دیگری از شیوع ویروس کووید-۱۹ شود.

وی افزود: تعطیلات طولانی نهادهای آموزشی در پاکستان ناشی از شیوع کرونا به شدت روند تحصیل و فعالیت‌های علمی-آموزشی کشور را تحت تاثیر قرار داد و اکنون برای جبران این وضعیت باید رو به جلو حرکت کرد اما احتیاط شرط اول است و باید جلوی هرگونه شروع موج جدید کرونا گرفته شود.

مدارس و دانشگاه‌های پاکستان مرحله جدید بازگشایی را درحالی تحربه می‌کنند که این کشور قرار است تا روزهای آینده طرح واکسیناسیون علیه ویروس کرونا را آغاز کند. تا ساعاتی بعد قرار است اولین محموله واکسن کرونا از چین با هواپیمای اختصاصی وارد پاکستان شود.

رئیس ستاد ملی مدیریت عملیات مبارزه با کرونا در پاکستان اعلام کرد: طرح واکسیناسیون کرونا طی روزهای آینده به اجرا در می‌آید و در اولین مرحله اولویت دریافت واکسن با ماموران سلامت و فعالان حاضر در خط مقدم مبارزه با ویروس کووید-۱۹ شامل ۴۰۰ هزار نفر، می‌باشد.

دولت پاکستان همچنین اعلام کرد: این کشور توسط برنامه کواکس بیش از ۱۷ میلیون دوز واکسن «آسترازنکا» به منظور مقابله با کرونا در پاکستان را دریافت می‌کند.

از زمان شیوع کرونا در پاکستان (هفتم اسفند ۹۸) تاکنون ۱۱ هزار و ۶۸۳ نفر از مبتلایان جان باختند. همچنین ۵۴۶ هزار و ۴۲۸ نفر در این کشور تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

از ابتدای آذرماه امسال شروع موج دوم ویروس کرونا و افزایش مبتلایان در شهرهای مختلف پاکستان و همچنین با توجه به کاهش دما، دولت این کشور را مجبور به اعمال تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و لغو تمامی امتحانات کرد.

گفتنی است، ۲۵ شهریور امسال فعالیت مدارس و دانشگاه‌های پاکستان پس از ۱۸۷ روز تعطیلی ناشی از شیوع ویروس کرونا از سرگرفته شده بود.

طی ۲۴ ساعت گذشته در شهرهای مختلف پاکستان ۲۶ نفر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند. تست ۱ هزار و ۶۱۵ نفر مثبت اعلام شد و طی همین مدت ۳۴ هزار و ۷۸۵ تست کرونا صورت گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =