۱۳ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۳۷
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 84206576
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

چین تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه سوریه را غیرقانونی دانست

تهران - ایرنا - چین بار دیگر تحریم های اقتصادی یکجانبه آمریکا علیه مردم سوریه را غیر قانونی دانست و ضمن محکوم کردن این تحریم ها بر حمایت از حل بحران سیاسی این کشور تحت رهبری و حق حاکمیت ملی و مطابق با خواست و منافع مردم آن تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های سوریه روز دوشنبه گزارش دادند که «فیصل مقداد»  وزیر امور خارجه و مهاجران سوریه در گفت و گوی تلفنی با «وانگ یی»  وزیر خارجه جمهوری خلق چین درباره روابط دوجانبه و راه‌های گسترش آن و تقویت منافع مشترک پکن و دمشق گفت و گو و اوضاع منطقه و تحولات  جهانی را بررسی کردند. 

در این تماس تلفنی،  «وانگ یی» موفقیت‌ها و فداکاری‌های مردم سوریه در دفاع از عزت و وحدت، حاکمیت و استقلال کشور خود طی ۱۰ سال گذشته را ستود و با تاکید بر موضع کشورش در حمایت از راه حل سیاسی تحت رهبری و حق حاکمیت سوریه و مطابق با خواست و منافع مردم این کشور، تحریم‌های اقتصادی غیرقانونی و یکجانبه آمریکا علیه مردم سوریه را محکوم کرد و از جامعه جهانی خواسته است تا تلاش‌های خود را برای مبارزه با تروریسم به کار گیرند. 

وزیر خارجه چین قدردانی کشورش از مواضع بشار اسد رئیس جمهور سوریه در حمایت از تلاش‌های چین برای مقابله با بیماری کرونا را به طرف سوری اعلام کرد.  

وی همچنین آمادگی چین برای ارائه حمایت و کمک به مردم سوریه در مقابله با پیامدهای بیماری کرونا از طریق ارسال کمک‌های پزشکی و بهداشتی و همچنین غذا و سایر کمک‌ها با توجه به نیازهای مردم سوریه و تامین محموله‌های واکسن چینی کرونا به سوریه را اعلام کرد. 

وزیر خارجه و امور مهاجران سوریه نیز از کمک‌های چین به مردم سوریه برای مقابله با جنگ تروریستی تحمیل شده و بیماری کرونا که همچنان ادامه دارد تشکر کرد و با اشاره به روابط تاریخی دو کشور افزود:  تلاش‌های «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه و  «شی جین پینگ»  رئیس جمهوری خلق چین یک تضمین واقعی برای آینده روابط بین دو کشور دوست است. 

 «فیصل مقداد» از چین به خاطر اتخاذ موضع حمایتی از سوریه برای مقابله با تلاش نهادهای غربی که حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را هدف قرار می‌دهد، تقدیر کرد و افزود: سوریه فقط چین واحد را به رسمیت می‌شناسد و از تلاش‌های پکن برای مقابله با دخالت‌های خارجی در امور داخلی و حمایت می‌کند.  

وی همچنین از دستاوردهای علمی چین در همه زمینه‌ها و همچنین کمک‌های این کشور به کشورهای مختلف جهان از جمله سوریه که نقش برجسته‌ای در حمایت از مردم برای مقابله با بیماری کرونا داشت، قدردانی کرد.  

وزیر خارجه سوریه بر آمادگی کشورش برای همکاری با چین و ادامه هماهنگی در مجامع بین المللی مختلف با هدف مقابله با تلاش‌های مداخله جویانه غربی‌ها در امور داخلی دو کشور تاکید کرد. 

آمریکا بدون توجه به وضعیت بحرانی کشور سوریه تحریم‌هایی را علیه این کشور اعمال کرده است که نشان دهنده ماهیت غیرانسانی اقدام‌های واشنگتن است. 

سوریه سال‌هاست که با ‌آتش تفرقه و تروریسم تکفیری و افراطی گری دست و پنجه نرم می‌کند و در حالی که  ارتش این کشور توانسته ثبات و آرامش نسبی در این کشور ایجاد کند حالا گرفتار تحریم‌های غیرانسانی آمریکا شده است آن هم در حالی که بسیاری از زیرساخت‌های سوریه نابود شده است و بدون اعمال این تحریم‌ها هم مردم این کشور در شرایط خطرناکی قرار دارند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha