مشعل گاز ۴۶۴ شهر و روستای خراسان شمالی روشن شد

بجنورد- ایرنا- مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی گفت: مشعل گاز در ۴۵۶ روستا و هشت شهر استان از سال ۹۲ تاکنون روشن شده است که شمار مناطق گازکشی شده این خطه هم اکنون به ۷۷۰ مورد رسیده است.

حسن‌رضا میربلوکی روز  سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این درحالی است تا پیش از سال ۹۲ تنها ۲۹۰ روستا و ۱۶ شهر خراسان شمالی از گاز طبیعی برخوردار بودند.

وی گفت: ضریب نفوذ گاز این استان در حوزه شهری هم اینک ۱۰۰ درصد و روستایی ۹۹ درصد است، در حالی که میانگین کشوری این شاخص ها در نواحی شهری ۹۶.۴ و روستایی ۷۵.۳ درصد است.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی افزود: در ابتدای دولت یازدهم ۲۹۰ روستای این استان گاز کشی بود که در ابتدای دولت دوازدهم به ۵۵۵ روستا و تاکنون به ۷۴۶ روستا رسیده است.

وی اظهار داشت: همچنین در ابتدای دولت یازدهم ۱۶ شهر این استان گاز کشی شده بود که در ابتدای دولت دوازدهم به ۲۲ روستا و تاکنون به ۲۴ شهر رسیده است.

میر بلوکی گفت: در ابتدای دولت یازدهم طول شبکه گاز رسانی در این استان سه هزار و ۶۳۶ کیلومتر بود که در ابتدای دولت دوازدهم به ۶ هزار و ۶۰۸ کیلومتر و تاکنون به هفت هزار و ۳۱۲ کیلومتر رسیده است.

وی اظهار داشت: تعداد انشعاب نیز در ابتدای دولت یازدهم ۱۱۰ هزار و ۹۱۶ مورد بود که در ابتدای دولت دوازدهم به ۱۵۱ هزار و ۵۱۶ مورد و تاکنون به ۱۷۷ هزار و ۲۲۸ مورد رسیده است.

میربلوکی افزود: تعداد مشترکات گاز نیز در ابتدای دولت یازدهم ۱۹۸ هزار و ۹۳۳ مشترک، ابتدای دولت دوازدهم ۲۷۰ هزار و ۷۰ مشترک و تاکنون به ۳۳۲ هزار و ۸۱۸ مشترک رسیده است.

وی اظهار داشت:  ضریب نفوذ گاز در استان ۹۹ درصد است که در این شاخص نیز از میانگین کشوری بالاتر هستیم و همچنین ضریب بهره مندی از گاز ۱۰۰ درصد است و هیچ روستایی در استان وجود ندارد که با داشتن قابلیت گازرسانی فاقد گاز باشد.

 میربلوکی اظهار داشت: استان خراسان شمالی در زمینه گازرسانی به روستاها رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است و این استان در ردیف استان های سبز است، در چند سال اخیر هر سال بالغ بر ۱۰ هزار مشترک به تعداد مشترکان استان افزوده شده است.

وی گفت: از ۷۵۵ روستای دارای قابلیت گازرسانی ۷۴۳ روستا گازدار شده است.

وی اظهار داشت: یکی  از مشکلاتی که از سال ۹۵ در دست پیگیری است و هنوز به نتیجه نرسیده، در رابطه با تعیین تکلیف محله ها و سکونت های بالای ۲۰ خانوار در شهرستان رازو جرگلان است که فاقد کد روستایی هستند و براساس قانون اجازه گازرسانی به آنها را وجود ندارد که حدود دو هزار و ۵۰۰ خانوار هستند.

وی با بیان اینکه در ابتدای تشکیل دولت یازدهم ۳۹۰ مورد از صنایع کوچک و بزرگ استان گازدار بوده و تا پایان دی ماه سال جاری این شاخص به ۸۵۰ مورد رسیده است، افزود: در این مدت تعداد جایگاه های CNG نیز از ۲۹ مورد به ۳۴ فقره و تعداد گازرسانی به شهرک های صنعتی و نواحی مختلف نیز از ۱۲ مورد به ۱۵ فقره افزایش یافته است.

 مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی با بیان اینکه گاز طبیعی ۸۲ درصد از سبد انرژی استان را شامل می شود، افزود: برق با چهار درصد، بنزین با پنج درصد و سایر فرآورده های نفتی هم با ۹ درصد در سبد انرژی استان جای دارند.

وی مصرف گاز در استان را ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: از این میزان یک میلیارد متر مکعب مرتبط به نیروگاه استان است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آن در روستاها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها