خیز کرونا در جنوب فارس و لزوم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی

لارستان-ایرنا- آنگونه که آمارها می‌گوید و از روزهای قبل مسوولان دانشکده علوم پزشکی لارستان نیز بارها نسبت به خطر آغاز موج چهارم کرونا و افزایش شمار مبتلایان به این ویروس در جنوب فارس هشدار داده بودند، به نظر می‌رسد این هشدارها هم اینک رنگ واقعیت گرفته است.

نگرانی از تاثیر موج چهارم کرونا بر اجرای برنامه‌ها و برخی آیین‌ها و جشن‌های پیش بینی شده در چهل و دومین بهار انقلاب اسلامی در لارستان و برخی شهرهای جنوبی استان فارس به وضوح قابل مشاهده است.

آمارهای نگران کننده و تشدید محدودیت‌ها که در حقیقت ناشی از تغییر رفتارها و کنش‌های برخی شهروندان در عادی انگاری کرونا بوده است باعث شده تا مسوولان و متولیان امر برای افتتاح طرح‌ها و همچنین اجرای برنامه‌های دهه فجر تا حدودی محتاطانه‌تر حرکت کنند.  

 البته ضرورت رعایت اصول و پرهیز از عادی انگاشتن و تجمعات و دورهمی‌ها در این بحبوبه و گسترش موج چهارم کرونا، واکنش برخی شهروندان و رسانه‌های محلی در جنوب فارس را نیز به دنبال داشته است.

شهروندان و مردم نیز در روزهای قبل و با اعلام هشدارها از سوی دانشکده علوم پزشکی و برخی اقدام‌های پیشگیرانه و البته سخت‌گیرانه ستاد مقابله با کرونا شهرستان لارستان حساس‌تر شده‌ و  به این نتیجه رسیده‌اند که افزایش میزان مبتلایان و اوج‌گیری کرونا تا چه میزان به کنش‌های رفتاری و چگونگی مواجهه آن‌ها با این ویروس بستگی دارد.

مبتلا شدن ۷۰ نفر در یک روز

بر اساس آمار دانشکده علوم پزشکی لارستان شمار مبتلایان به کرونا در دوازدهم بهمن‌ماه ۹۹ در این شهرستان نسبت به یازدهم بهمن‌ماه ۹۹ سه برابر شده و تست ۷۰ نفر مثبت اعلام شده است.

سخنگوی دانشکده علوم پزشکی لارستان می گوید از این تعداد بیشترین شمار مبتلایان مربوط به روستای کَرمُستج از توابع بخش مرکزی لارستان با ۲۵ نفر و همچنین روستاهای فیشور شهرستان اوز و کاریان بخش جویم نیز به ترتیب با ۱۸ و ۱۳ مورد بوده است.

محمدعلی اسروش معتقد است که این آمارها هرچند ناشی از افزایش تست‌های کرونایی در برخی مناطق در قالب اجرای طرح شهید سلیمانی است اما خطر را باید جدی گرفت.

وی می گوید: افزایش آمار مبتلایان و خطراتی که این روزها از موج چهارم کرونا در جنوب فارس به گوش می‌رسد و کادر درمان دانشکده علوم پزشکی را نیز به تکاپوی بیشتر برای مقابله و اعلام هشدارهای لازم انداخته، یادآور روزهای سخت و حتی به نوعی تداعی کننده پیک نخست ویروس کرونا در این منطقه است.

اسروش، شمار فوتی‌های ناشی از کرونا در منطقه لارستان را تاکنون ۱۳۹ نفر عنوان و بیان می‌کند: از مجموع ۷۰ نفر مبتلای شناسایی شده در روز گذشته ۱۴ نفر در بیمارستان‌های تحت پوشش بستری هستند که حال چهار نفر از آنها وخیم گزارش شده و اکنون زیر دستگاه تنفسی(ونتیلاتور) قرار دارند.  

نشانه‌های موج چهارم کرونا و محدودهای سختگیرانه در چهار روستا

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان همچنین خطر موج چهارم کرونا در منطقه و شهرهای جنوبی فارس را یادآور شد و گفت: چهار روستای کاریان ، لاغران، احمد محمودی و جلال‌آباد از بخش‌های جویم و بنارویه به مدت ۲ هفته با محدودیت‌های سختگیرانه در تردد مواجه خواهند بود.

وحید یگانه بیان کرد: در نشستی که با علما، معتمدین و دهیاران این روستاها برگزار شد شرایط اجرای اعمال محدودیت‌ها به مردم ابلاغ و محدودیت‌های شدید کرونایی هم اینک در این روستاها در حال اجراست.

وی با بیان اینکه هرگونه تردد در این روستاها از شهرها و روستاهای اطراف و همچنین برگزاری مراسم و آیین‌های دینی و مذهبی از  جمله نماز جماعت،عروسی، عزا و دورهمی‌ها و تجمع‌های گروهی در این روستاها ممنوع است، گفت: در سه روز  شمار افراد مثبت و مبتلایان به کرونا تنها در روستای کاریان جویم ۴۰ نفر بوده است.

یگانه افزود: همچنین روز پنجشنبه نهم بهمن‌ماه ۹۹ از مجموع ۶۷ نفر شمار مبتلایان به کرونا در شهرستان لارستان، ۱۵ نفر از آن‌ها مربوط به این روستا بود.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان گفت: در صورت رعایت نشدن شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی شهروندان، بدون شک محدودیت‌های شدید قبلی از جمله کاهش زمان فعالیت اصناف نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

یگانه با بیان اینکه به نظر می‌رسد برخی شهروندان هنوز خطر کرونا را جدی نگرفته‌اند، اظهارکرد: بر اساس بررسی‌ها و تحلیل‌های آماری از مبتلایان به کرونا در سطح منطقه لارستان ، مهمترین علت و بیشترین میزان مبتلایان ناشی از دورهمی‌های خانوادگی و تجمعات غیر ضروری است.

روستاهای اوز در معرض خطر موج چهارم

همچنین رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اوز نیز اعلام کرد که محدودیت‌های شدید کرونایی در برخی مناطق این شهرستان از جمله ۲ دهستان فیشور و محلچه از روز شنبه یازدهم بهمن ماه ۹۹ اعمال شده و  برگزاری هرگونه مراسم، تجمع و دورهمی‌های خانوادگی و گروهی در این روستاها تا اطلاع بعدی ممنوع است.

نازنین رضایی افزود: اعمال شدبد محدودیت‌های کرونایی در این دهستان‌ها ناشی از افزایش شمار مبتلایان و عادی انگاری مردم این مناطق نسبت به خطر بروز ویروس کرونا بوده است.

وی بیان کرد: بر اساس مصوبه ستاد کرونا شهرستان اوز و تصمیم دانشکده علوم پزشکی لارستان تا اطلاع بعدی و حدود ۲ هفته آینده مدارس سه مقطع تحصیلی در این دهستان‌ها غیرحضوری برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین نماز جمعه دهستان‌های فیشور و محلچه تا اطلاع بعدی تعطیل خواهد بود و هرگونه آیین‌های عبادی و مذهبی، برگزاری مراسم عروسی یا ترحیم و تجمع‌های گروهی در این روستاها ممنوع است.

خطر کرونای انگلیسی و افزایش نظارت‌ها در فرودگاه لارستان

رییس دانشکده علوم پزشکی لارستان نیز با اشاره به خطر ورود کرونای انگلیسی و شناسایی تعدادی مبتلا به این ویروس در کشور، بر ضرورت نظارت بیشتر بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی مسافران خارجی پروازها در فرودگاه بین‌المللی لارستان تاکید کرد.

بهزاد رضایی بیان کرد: نظارت‌ها در این فرودگاه افزایش یافته و اوضاع با هماهنگی مجموعه‌های مدیریتی این فرودگاه  نیز تحت کنترل و مدیریت است.

وی ادامه داد: با توجه به حضور مسافران در سالن فرودگاه تدابیر و تمهیدات لازم اندیشیده شد تا از ازدحام و تجمع در بین مسافران خودداری شود؛ همچنین بر ضد عفونی تمام بار مسافران و سایر وسایل نقلیه به صورت اصولی و ضد عفونی سالن بلافاصله پس از خروج مسافران توسط بهداشت محیط مستقر در پایگاه بهداشت مرزی با نظارت های دقیق تاکید شده است.

وی با بیان اینکه تمامی مسافرانی که وارد کشور می‌شوند، بررسی و مورد تب‌سنجی قرار می‌گیرند، گفت: همان‌گونه که مسافران عازم خارج کشور باید حتما تست منفی خود را به همراه داشته باشند به همین نحو، تست‌گیری از مسافران ورودی به ایران، در کشور مبدا صورت می‌گیرد.

رضایی افزود: اثرات بیماری‌زایی و شیوع ویروس انگلیسی به مراتب بالاتر از ویروس کرونا اولیه است و به طور طبیعی امکان ابتلا و درگیری جوانان به این ویروس بیشتر است که بدون شک کمترین سهل انگاری‌ها می‌تواند جمعیت بیشتری را درگیر کند و منجر به ایجاد چالش در منطقه شود.

رییس دانشکده علوم پزشکی لارستان گفت: دریافت فرم تعهدنامه از مسافران برای رعایت قرنطینه به مدت ۱۴روز و دریافت جواب آزمایش ها به روش مولکولی(PCR-RT) که در فرودگاه مبدا انجام می شد از مهمترین اقدامات  انجام شده در مبادی ورودی این فرودگاه است.

رضایی بیان کرد: البته فرودگاه بین المللی لارستان همواره در زمینه رعایت مسایل بهداشتی و کنترل ورود و خروج مسافران به ویژه پروازهای خارجی عملکرد مثبت و قابل قبولی در سطح منطقه و حتی کشور و ستاد ملی مقابله با کرونا داشته است.

وی ادامه داد: شهریورماه ۹۹ نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی مقابله با کرونا آخرین وضعیت فرودگاه های کشور در زمینه استفاده مسافران و شاغلان از ماسک، فاصله گذاری داخل سالن ها و همچنین فرآیند رعایت فاصله از داخل اتوبوس ها تا پای پرواز را بررسی کردند که در همه شاخص های مورد نظر فرودگاه لار بهترین کارکرد را داشته است.

وی اضافه کرد: همچنین از نظر این شاخص ها و رعایت دستورالعمل های بهداشتی برای مقابله با کرونا بهترین و نامناسب ترین فرودگاه ها اعلام شد که بر این اساس فرودگاه لارستان با کسب بالای ۹۵درصد شاخص های مورد نظر بهترین و مناسب ترین فرودگاه در بین همه فرودگاه های کشور معرفی شد.

رییس دانشکده علوم پزشکی با بیان اینکه از اوج‌گیری مجدد و خیزش کرونا در سایه عادی انگاری ها و سهل انگاری‌های برخی شهروندان احساس خطر می‌کنیم، گفت: بدون شک شیوع و بروز موج چهارم کرونا به دلیل خسته شدن کادر درمان و فرسایشی شدن برخی پروتکل‌ها از سوی مردم خطرناک‌تر و جمع کردن آن نیز حتی سنگین‌تر و سخت‌تر از موج‌های گذشته خواهد بود.

رضایی افزود: مردم بدانند که هیچ چیز در مورد کرونا و خطر این ویروس مرگبار تغییر نکرده و تنها دلیل اصلی و اثرگذار در کاهش مبتلایان همراهی مردم و اصناف و بازارایان و اجرای طرح های اثربخش محدودیت هایی کرونایی از جمله طرح شهید سلیمانی در حدود ۲ ماه گذشته تاکنون بوده است.

وی ادامه داد: یکی از چالش های اساسی برگزاری مراسم‌ها و تجمع برخی افراد در مراسم و آیین‌های ترحیم یا شادی است که به نظر می‌رسد بی احتیاطی‌ها و سهل انگاری‌ها در این زمینه رو به فزونی رفته است.

گره خوردن رفتار مردم با اوج‌گیری یا کاهش مبتلایان کرونایی

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان نیز گفت: با اجرای طرح محدودیت‌های شدید و سخت کرونایی در قالب اجرای طرح‌های شهید سلیمانی که با استقبال و همراهی و همگامی خوب مردم منطقه لارستان و جنوب فارس مواجه شد تا حدودی متولیان امر و ستاد مقابله با کرونا شهرستان را نسبت به کاهش آمار مبتلایان و کمک به بهبود شرایط و قطع زنجیره انتقال ویروس امیدوارتر ساخته بود.

جلیل حسنی افزود: با وجود چنین شرایط و وضعیت حاکم و با برخی سهل انگاری و کاهش حساسیت ها دوباره شاهد اوج گیری مجدد و تاختن مجدد این ویروس مرگبار در منطقه هستیم و ستاد مقابله با کرونا نیز ناچار به اعمال برخی محدودیت های شدیدتر شده است.

فرماندار ویژه لارستان بیان کرد: تجربه چندین ماه گذشته و همچنین  چندوجهی بودن ماهیت این ویروس مرگبار نشان داده که میزان اوج گیری و یا کاهش آمار مبتلایان و وضعیت‌های قرمز ، نارنجی و یا زرد کرونا به نوع رفتار و چگونگی همکاری و یا عادی انگاری مردم گره خورده است.

مسوولان بهداشتی و ستاد مقابله با کرونا شهرستان لارستان متناسب با شرایط، اکنون با هشدارها و محدودیت های شدید و اتخاذ تدابیر ویژه به دنبال کاهش تعداد مبتلایان و جلوگیری از بحرانی شدن وضعیت هستند.

براساس گزارش ۱۲ بهمن‌ماه ۹۹ سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکنون یک میلیون و ۴۱۷ هزار و ۹۹۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۰ نفر از بیماران مبتلا به کرونا تا ظهر روز گذشته (۱۲ بهمن)، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۷ هزار و ۹۵۹ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری بیان کرد: همچنین تا ظهر دیروز (۱۲ بهمن ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۲۶۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد که ۴۶۹ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کرونا در کشور به یک میلیون و ۴۱۷ هزار و ۹۹۹ نفر رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =