تندیس پایه‌گذار سنگ‌نوردی نوین در خراسان و ایران رونمایی شد

مشهد- ایرنا- تندیس و یادمان کوهنورد، ایران‌شناس، نویسنده و عکاس فقید مشهدی زنده یاد عباس جعفری روز یکشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در منطقه نمونه ملی گردشگری هفت حوض مشهد رونمایی شد.

در این مراسم که در حاشیه مجمع سالانه هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی برگزار شد مدیر عامل شرکت توسعه و عمران گردشگری هفت حوض به خبرنگار ایرنا گفت: عباس جعفری یکی از پایه‌گذاران سنگنوردی نوین در خراسان و ایران است.

مهدی زارعی افزود: تلاش‌های وی در این راه با نگارش نشریه تخصصی کوهنوردی "آزاد کوه" و پذیرفتن مسوولیت در فدراسیون کوهنوردی کشور ادامه یافت.

وی ادامه داد: عباس جعفری شیوه‌های جدید و آموزش سنگنوردی، غارنوردی، یخنوردی، اسکی و صعودهای بلند را تجربه کرد و در المپیک زمستانی ۲۰۰۶ تورین به عنوان مشعل‌دار حضور داشت.

مدیر عامل شرکت توسعه و عمران گردشگری هفت حوض گفت: عشق به طبیعت و خاک ایران در نقاشی‌ها، عکس‌ها و نوشته‌های این طبیعت گرد منعکس شده است و تلاشی که در شناساندن فرهنگ غنی اقوام داشت در مطالب بسیاری که برای نشریات داخلی و خارجی می‌نوشت به چشم می‌آید.

زارعی افزود: عباس جعفری عاشق طبیعت بود و سرانجام در شانزدهم شهریور ۱۳۸۸ بر اثر حادثه واژگون شدن قایقش در رودخانه عظیم "تریشولی" کشور نپال برای همیشه به طبیعت پیوست و تاکنون اثر و اطلاعی از او نیست و پیکرش هنوز پیدا نشده است.

وی ادامه داد: یادمان این کوهنورد به همت شهرداری مشهد، توسط هنرمند مجسمه ساز عطا صحرایی ساخته و نصب شد.

او با اهدا یادبود به مادر عباس جعفری و عطا صحرایی به پاس ساخت این تندیس گفت: عباس، زاده مشهد و زادگاهش در خلج در نزدیکی محلی است که تندیسش نصب شد و قرار است اینجا آرامگاه و قرارگاهی برای کوهنوردان و کسانی باشد که به عشق و یاد عباس این مجلس را برپا و این گردهمایی را برگزار کردند.

در پایان این مراسم نمایشگاه آثار عکاسی زنده یاد عباس جعفری افتتاح شد و میهمانان از آثار وی دیدن کردند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =