۱۲ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۵
کد خبرنگار: 3113
کد خبر: 84205795
۰ نفر

برچسب‌ها

هیئت «شورای انتقالی جنوب یمن» راهی مسکو شد

تهران-ایرنا- یک هیئت وابسته به گروه شبه نظامی جنوب یمن موسوم به «شورای انتقالی» که تحت حمایت امارات است، عازم مسکو شد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از آناتولی، هیئتی موسوم به «شورای انتقالی جنوب یمن» به ریاست «عیدروس قاسم الزبیدی» امروز بنا به دعوت دولت روسیه، به مسکو سفر کرده است.

شورای مزبور در بیانیه‌ای اعلام کرد که «این سفر رسمی در پاسخ به دعوت دولت روسیه برای سفر به مسکو و در راس یک هیئت بلندپایه به ریاست عیدروس صورت گرفته  است».

در ادامه بیانیه آمده که در این هیئت اعزامی، تعدادی از رهبران شورای انتقالی از جمله استانداز عدن که سمت دبیرکل هیئت ریاست شورای را عهده دار است، حضور دارند.

از سوی دیگر، سفیر روسیه در یمن در آستانه این سفر به خبرگزاری «تاس» گفته که مسکو بر ضرورت اجرای کامل توافق ریاض درباره یمن تأکید دارد.

«شورای انتقالی جنوب یمن» که تحت حمایت امارات، عضو اصلی ائتلاف متجاوز به یمن قرار دارد، در سال ۲۰۱۷ تأسیس شده است و اکنون بر عدن (مرکز جنوب یمن)، استان سقطری (جنوب شرق) و دیگر مناطق جنوبی یمن سیطره دارد.

روابط تاریخی مسکو با یمن جنوبی که به زمان اتحاد جماهیر شوروی بازمی‌گردد، نقش مهمی در مذاکره با شورای انتقالی داشته است. جمهوری دموکراتیک خلق یمن که در سال ۱۹۶۷ تاسیس شد، تا سال ۱۹۹۰ که با جمهوری عربی یمن ادغام شد، پابرجا بود. این جمهوری نخستین حکومت مارکسیستی در جهان عرب بود که منحصرا به شوروی و بلوک شرق تمایل داشت.

روی آوردن روس‌ها به احزاب تحت حمایت امارات از گرم شدن روابط این دو کشور نیز حکایت دارد. امارات به تدریج در حال تبدیل شدن به شریک اصلی روسیه در خاورمیانه می‌باشد و میزان اشتراکات این دو کشور در مسائل منطقه‌ای رو به افزایش است.  به عنوان مثال امارات نمایندگی دیپلماتیک خود را در دمشق گشود که نشان داد این کشور به احیای مشروعیت حکومت دمشق علاقه دارد. روسیه نیز به نوبه خود از متحدان امارات مانند ژنرال حفتر در لیبی حمایت می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha