احتمال مشارکت جهاد اسلامی در انتخابات و ائتلاف با حماس

تهران-ایرنا- منابع خبری فلسطین از احتمال مشارکت جهاد اسلامی در انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین برای نخستین بار و ائتلاف با جنبش حماس خبر دادند.

به گزارش ایرنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، احتمال دارد جنبش جهاد اسلامی پس از مشورت و توافق داخلی، برای اولین بار در انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین شرکت کند.

در همین ارتباط، روزنامه محلی «القدس» به نقل از منابعی در جنبش جهاد اسلامی گزارش داد که اگر این جنبش تصمیم به شرکت در انتخابات بگیرد، با جنبش حماس ائتلاف خواهد کرد و این گزینه اکنون توسط رهبران جهاد اسلامی در حال بررسی است.

این منابع عنوان کردند که در دیدار اخیر اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس و زیاد النخاله دبیرکل جهاد اسلامی در دوحه و دیدار هنیه و محمد الهندی از رهبران جهاد اسلامی در استانبول در مورد این مسئله و موضوع انتخابات گفتگو و تبادل نظر و بر ضرورت یکپارچه‌سازی تلاش‌ها تاکید شده است.

در همین حال، برخی منابع نیز گفته‌اند احتمال دارد جهاد اسلامی به تنهایی در انتخابات شرکت کند و البته ائتلاف آن با حماس نیز دور از ذهن نیست و این امکان هم وجود دارد که مشارکت آن در انتخابات صرفا در حد رای دادن باشد.

لازم به ذکر است که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین 15 ژانویه گذشته با صدور فرمانی زمان برگزاری انتخابات فلسطین در 3 مرحله را اعلام کرد.

قرار است انتخابات مجلس قانونگذاری (پارلمان) فلسطین شنبه ۲۲ می ۲۰۲۱ (۱ خرداد ۱۴۰۰) ، انتخابات ریاست حکومت خودگردان فلسطین شنبه ۳۱ جولای ۲۰۲۱ (۹ مرداد ۱۴۰۰) و انتخابات شورای ملی فلسطین سه‌شنبه ۳۱ اوت ۲۰۲۱ (۹ شهریور ۱۴۰۰) برگزارش شود.

نتایج انتخابات مجلس قانونگذاری، اولین مرحله تشکیل شورای ملی فلسطین خواهد بود و این شورا پس از انتخابات 9 شهریور 1400 طبق اساسنامه سازمان آزادی‌بخش و تفاهمات ملی تکمیل خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =