رویارویی برزیل با تهدید ابَرهمه‌گیری

تهران - ایرنا - نمودار صعودی شمار مبتلایان و جانباختگان کووید_۱۹ در برزیل در سایه شناسایی گونه جهش یافته و ناشناخته ویروس کرونا و مشکلات این کشور در تکمیل طرح ملی واکسیناسیون، تازه‌ترین اخبار این روزهای آشفته این غول آمریکای لاتین است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، برزیل روز شنبه با ثبت بیش از یکهزار مورد فوتی در اثر ابتلا به همه‌گیری کووید-۱۹ در حالی برای پنجمین روز متوالی رکورد زد که «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهوری این کشور به عنوان یکی از سهل انگارترین رهبران جهان در مقابله با این بیماری شناخته می شود.

براساس اطلاعات وزارت بهداشت برزیل، از ۲۶ فوریه ۲۰۲۰ (هفتم اسفند ۹۸) و شناسایی نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا و ۱۲ مارس ۲۰۲۰ (۲۲ اسفند ۹۸) و ثبت نخستین مورد فوت در شهر سائوپائولو تا کنون بیش از ۹ میلیون و ۱۷۶ هزار نفر در کشور پهناور برزیل به ویروس کرونا مبتلا شده و بیش از ۲۲۳ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

از آغاز طرح واکسیناسیون کووید-۱۹ در برزیل (۱۷ ژانویه/ ۲۸ دی ماه) تا کنون حدود دو میلیون نفر با دو واکسن «کروناواک» چینی و «کووی‌شیلد» بریتانیایی_ سوئدی (نام تجاری واکسن آسترازنکا_آکسفورد تولید هند) واکسینه شده اند.

در ادامه مانع تراشی‌های دولت برزیل در تامین واکسن و تضمین برنامه‌های واکسیناسیون کووید-۱۹ و همچنین به رغم انتقال فناوری تولید و همکاری شرکت‌های چینی و بریتانیایی با موسسه «بوتانتان» برزیل، بولسونارو اعلام کرد: برزیل نمی‌تواند وابسته به خرید واکسن باشد. اکثریت واکسن‌های موجود تنها شش ماه اعتبار دارند، ما باید برای جلوگیری از هزینه سنگین خرید، واکسن داخلی را تولید کنیم.

ناتالیا پاسترناک، میکروبیولوژیست برزیلی در انتقاد از عملکرد دولت بولسونارو گفت: اگر اکنون در اوایل شیوع بیماری همه‌گیر بودیم، من با اشاره به ظرفیت‌های زیرساختی قطعا از برزیل به عنوان نخستین کشور آغاز کننده واکسیناسیون در آمریکای لاتین نام می‌بردم اما رفتار دولت تا کنون ترکیبی از بی کفایتی و سهل انگاری بوده است.

وزارت بهداشت برزیل پیش تر در سندی که به دیوان عالی این کشور ارسال شده، اعلام کرد: ۱۰۸ میلیون دوز از واکسن کووید-۱۹ برای گروه های آسیب پذیر که شامل کادر درمان، سالمندان و جوامع بومی است در دسترس خواهد بود. در این برنامه آمده است که ۷۰ درصد جمعیت برزیل یا حدود ۱۴۸ میلیون نفر از ۲۱۲ میلیون جمعیت این کشور باید در برابر کروناویروس واکسینه شوند تا شیوع این بیماری مهار شود. در حال حاضر برنامه واکسیناسیون فعلی حدود یک سوم از این هدف را شامل می‌شود.

از طرفی شناسایی گونه جهش یافته ویروس کرونا در برزیل که تا کنون رموز آن کشف نشده و اطلاعات زیادی از آن در دست نیست موجب افزایش نگرانی‌های بین المللی و اعمال محدودیت‌های سفر با این غول آمریکای جنوبی شده است. در تازه ترین مورد وزارت بهداشت کلمبیا از شناسایی نخستین مورد ابتلا به این گونه ناشناخته در خانمی ۲۴ ساله در این کشور آمریکای لاتین خبر داد.

«لوئیس اِنریکه ماندِتا» وزیر بهداشت پیشین برزیل که به موجب دفاع از اعمال فوری قرنطینه در این کشور توسط بولسونارو برکنار شد، در مصاحبه ای تلویزیونی هشدار داد، در صورت عدم اعمال تدابیر مقتضی، این گونه جدید ویروس کرونا در طول ۶۰ روز به یک «ابَرهمه‌گیری» تبدیل خواهد شد.

با توجه به شناسایی گونه برزیلی کرونا و درک این مسئله که ویروس آزادانه در حال چرخش است، مقایسه آمارهای ابتلا به کرونا و مرگ و میر در این کشور پهناور آمریکای جنوبی، زنگ خطر جهش ویروسی خارج از کنترل را به صدا درآورده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha