۱۵۵ اثر از خراسان شمالی به جشنواره روستای دوستدار کتاب ارسال شد

بجنورد- ایرنا- معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالی گفت: ۱۵۵ اثر از ۳۳ روستا و آبادی عشایری استان به دبیرخانه هفتمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ارسال شد.

رضا رضایی روز یکشنبه در گفت و گو  با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه داوری جشنواره بر اساس شاخص‌های متعددی به انجام می‌رسد گفت: ارزیابی فعالیت هر روستا بر اساس نیازهای محلی، آئین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی و همچنین جلب مشارکت مردمی و پشتیبانی دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری از مؤلفه‌های مهم داوری جشنواره است.

وی یکی از مهم‌ترین اهداف جشنواره، گسترش، توسعه و ترویج تقویت برنامه‌های کتابخوانی و تقویت زیر ساخت‌های فرهنگی و ترویج کتابخوانی در مناطق روستایی و آبادی‌هایی عشایری عنوان کرد.

وی گفت: فعالیت‌های فرهنگی روستا نظیر جشنواره‌ها، مسابقات کتاب‌خوانی و مشارکت مردم در این برنامه‌ها از شاخص‌های این جشنواره است. معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالی گفت: جشنواره روستاهای دوستدار کتاب نخستین بار در سال ۱۳۹۳ راه‌اندازی شد که هرساله  روستاهای خراسان شمالی در این جشنواره برگزیده می‌شوند.

رضایی گفت: در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ۱۰ روستا برگزیده و ۱۰روستا نیز مورد تقدیر قرار می‌گیرند و به هر یک از روستاها و آبادی‌های عشایری دوستدار کتاب جوایزی تا سقف۵۰۰ میلیون ریال اهدا می‌شود.

این جشنواره توسط دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی، ستاد شهرها و روستاهای دوستدار کتاب و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد شده است.

این رقابت با مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای مختلفی اعم از معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، سازمان فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، یونسکو و نهادهای دیگر همکار برگزار می‌شود.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد از این جمعیت در روستاها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha