فروش اسلحه در آمریکا سیر صعودی به خود گرفت

تهران – ایرنا – وضعیت ملتهب جامعه آمریکا و درز برخی اخبار مرتبط با اصلاحات در خرید اسلحه در آمریکا از سوی دولت بایدن، باعث شد تا میزان تقاضا برای خرید اسلحه دراین کشور به شدت افزایش یابد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، تارنمای خبری  «هیل» با انتشار این خبر گزارش داد: فروش اسلحه در آمریکا با پیش بینی در راه بودن اصلاحات در زمینه سیاست خرید سلاح در آمریکا از سوی دولت بایدن و عدم اطمینان از شرایط اجتماعی همچون اعتراض های نژادپرستانه و ادامه شیوع ویروس کرونا همگی موجب شده است تا فروش سلاح در آمریکا رو به افزایش نهد.

هیل نوشت: بنابر اطلاعاتی که از سوی پلیس فدرال آمریکا (اف. بی. آی) انتشار یافته، شمار متقاضیانی که برای خرید اسلحه در آمریکا قرار است سابقه آنها چک شود در سال ۲۰۲۰ میلادی  به بیش از ۳۹ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسیده است، اما مشخص نیست چه تعداد افراد بدون مجوز و کنترل سوابق اقدم به خرید سلاح در آمریکا کرده اند.

این تارنمای خبری آمریکایی می افزاید: کارشناسان بر این باورند که آمریکایی ها که در تابستان ۲۰۲۰ شاهد اعتراض های سراسری بر سر کشته شدن شهروندان سیاهپوست به دست نیروهای پلیس سفیدپوست بوده و نبود اطمینان از کنترل شیوع ویروس کرونا همگی منجر به بالا رفتن تقاضا برای خرید سلاح شده است.

داشتن اسلحه برای روز مبادا؟

بنابراین گزارش، «آدام وینکلر» (Adam Winkler) کارشناس امور سلاح در آمریکا و نویسنده کتاب «نبرد سلاح» (Gunfight) به هیل گفت: شهروندان آمریکایی سلاح را برای روز مبادا می خرند.

وینکلر افزود: علاوه بر ناآرامی های تابستان ۲۰۲۰ و شیوع ویروس کرونا، وقایع پس از انتخابات آمریکا نیز باعث هجوم آمریکایی ها برای خرید اسلحه شد.

این کارشناس امور سلاح در آمریکا افزود: زمانی که مردم احساس ناامنی کنند و این حس را داشته باشند که آسیب پذیر هستند، داشتن یک سلاح گرم، نخستین چیزی است که شما برای تامین امنیت خودتان به تهیه آن خواهید پرداخت.

این گزارش می افزاید: پلیس فدرال آمریکا نیز پیش بینی می کند این تعداد از درخواست سلاح در آمریکا به این زودی فروکش نخواهد کرد.

اصلاح قوانین خرید سلاح در ۱۰۰ روز ریاست جمهوری بایدن

یکی دیگر از دلایل هجوم آمریکایی ها برای خرید سلاح با مجوز، قصد جو بایدن در ایجاد اصلاحات در زمینه سیاست سلاح در آمریکا در یکصد روز نخست ریاست جمهوری وی است.

«نیکو بوکوئر» (Nico Bocour) یکی از مسئولان اصلاح سلاح در آمریکا دراین باره به هیل گفت: معتقدیم که در یکصد روز نخست ریاست جمهوری بایدن، شاهد تصویب لایحه کنترل سوابق خریداران سلاح در آمریکا باشیم، چراکه این مساله حامیان بسیاری دارد.

هیل افزود: اما برخی دیگر بر این باورند که این موضوع باعث می شود حتی آنهایی که هراسی از مسائل امنیتی ندارند نیز به سمت خرید سلاح روی آورند.

دوران بایدن کابوس لابی گران سلاح در آمریکا

هیل در ادامه گزارش داد: لایحه پیشنهادی دولت بایدن شامل ممنوعیت فروش «سلاح های تهاجمی» و «خشاب های پرفشنگ» بوده و برای فروش تمامی سلاح ها نیازمند کنترل سوابق افراد خواهد بود.

«راب ویلکاکس» (Rob Wilcox) معاونت در امور «سیاست و راهبرد» در سازمان «هر شهر برای امنیت سلاح» (Everytown for Gun Safety)

به تارنمای خبری هیل گفت: به زبان ساده، ریاست جمهوری جو بایدن بدترین کابوس برای لابی کنندگان اسلح در آمریکا خواهد بود، بالاخره این رویا بر هر فرد در سراسر آمریکا که در اندیشه امنیت سلاح به سر می برد، به واقعیت خواهد پیوست.

شمار اسلحه در دست آمریکایی ها بیش از جمعیت؟

موسسه پژوهشی «اسمال آرمز» (Small Arms)؛ یک موسسه پژوهشی  در ژنو سوئیس، بنابر تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ بعمل آورد، نشان داد که برای هر ۱۰۰ آمریکایی حدودا ۱۲۰ قبضه سلاح گرم وجود دارد اما برای کشور یمن که دومین کشور پر چگالی از بابت حمل سلاح بعد از آمریکا شناخته می شود از هر ۱۰۰ شهروند یمنی تنها ۵۳ نفر به سلاح گرم مسلح بودند.

اسمال آرمز در این پژوهش از جمعیت ۳۲۶ میلیون و ۴۷۴هزار نفری آمریکا تخمین زد که ۳۹۳ میلیون و ۳۴۷ هزار قبضه سلاح در اختیار شهروندان این کشور است.

بنابر آمار، اسمال آرمز در سال ۲۰۱۷ تنها بیش از یک میلیون و ۷۳ هزار سلاح گرم ثبت شده وجود داشت اما این درحالی بود که ۳۹۲میلیون و ۲۷۳ هزار و ۲۵۷ قبضه آمار سلاح ثبت نشده در این کشور بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =