قالیباف: آمریکا پایبندی خود به برجام را نشان دهد

تهران-ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور جلسه امروز، گفت: دولت بایدن به جای اینکه برای انجام تعهدات، پیش شرط بگذارد باید معلوم کند که چگونه می‌خواهد رفع تحریم‌ها را به شکل عملی لغو کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد باقر قالیباف در آغاز نشست جلسه علنی امروز با تبریک فرا رسیدن ایام‌الله دهه فجر گفت: ملت ما به رهبری آن بزرگ‌مرد حق طلب و کم نظیر جرات انقلاب پیدا کرد.  تصمیمی که دلهای ملت ستم کشیده با آن است و آرزوی بسیاری از مردم با آن معطوف است ولی هر ملتی در طول حیات خویش قدرت عملی کردن آن را پیدا نمی‌کند.

رییس مجلس خاطر نشان کرد: ایران حیاط خلوت قدرت‌هایی بود که در هیچ لحظه ای از تاریخ، عدالت و حق را بر منافع استعماری استکباری خود ترجیح ندادند، نه از کشتن مردم ایران از قحطی و گرسنگی دریغ کردند و نه از به تاراج بردن منافع کشور و نه اشغال ایران و نه از جدا کردن بخش‌های مختلف این آب و خاک کوتاه آمدند.

قالیباف افزود: مردم ایران سال‌ها نظاره گر قداره بندی و عربده کشی آمریکا و انگلیس در ایران بود و با قدرتی که امام راحل به آنها داد خود در شکل دادن به سرنوشت ایران نقش آفرین شدند.

وی افزود: جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی خود آغازگر عصر جدید در جهان بود و واکنش ابرقدرت های شرق و غرب را برانگیخت تا  فشارهای زیادی بر این کشور وارد کنند اما این مشکلات انقلاب اسلامی را متوقف نکرد ما مزد قوی شدن خود بدون وابستگی را گرفتیم و امروز ایرانی مستقل داریم.

قالیباف افزود: آنهایی که به دنبال فلج کردن ایران سربلند بودند، حالا یا فروپاشیده یا رو به افول هستند و اندیشه اشغال و کودتا را جز در مستندهای تاریخی، جای دیگری نمی‌توانند پیدا کنند.

رییس مجلس ادامه داد: با این وجود، امروز در کشور خود مشکلات ریز و درشتی داریم که مردم آن‌ها را در زندگی روزمره خود کاملاً احساس می‌کنند ولی این چنین نیست که این مشکلات بدون راه‌حل باشد. نظام سیاسی انقلابی برآمده از اسلام، بن‌بستی برای خودش متصور نیست؛ چرا که وعده نصرت الهی را با خود دارد مشروط به آنکه به سنت های الهی حرکت عمومی مردم پایبند بماند.

وی گفت: اعتماد به مردم به‌ویژه جوانان و کارآمدی و عقلانیت را نسخه گره‌گشا در مسیر انقلاب اسلامی می‌دانیم، بارها آزموده‌ایم و باور داریم که هرگاه کشور در این مسیر قرار گرفته پیش رفته و هر گاه ایمانش سستی گرفته یا به بیگانه اعتماد کرده یا نتوانسته با عقل و انضباط تدبیری اخذ کند، کارش گره خورده است و کشتی کشورداری از حرکت ایستاده است. راه ما بازگشت به نسخه اصیل امام (ره) است یعنی ایمان به خدا و توان مردم، خودباوری و کارآمدی.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: حالا با گذشت بیش از چهل سال از انقلاب اسلامی، در گام دوم انقلاب اسلامی، باید با شجاعت مسیر طی شده را ارزیابی کنیم، اشتباهات خود و هر آنچه ما را از آرمان‌های اصیل انقلاب دور ساخت، نقد کنیم و امیدوارانه و با برنامه ای مشخص برای تکرار نکردن اشتباهات، این مسیر و صیانت از آنچه به دست آورده‌ایم، به سمت آینده درخشان انقلاب اسلامی حرکت کنیم.

قالیباف خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی، زنده و پویا به پیش می‌رود ولی ممکن است ما از آن عقب بمانیم، انقلاب اسلامی با هیچ کسی عقد اخوت نبسته است ما به میزانی که بتوانیم عدالت را محقق سازیم، زندگی مادی مردم را تامین و زمینه سعادت اخروی آنان را فراهم کنیم و به اندازه ای که بتوانیم آنان را از زیر فشار مستکبرین بیرون بیاوریم، در مسیر انقلاب اسلامی هستیم و خواهیم توانست با ساختن جامعه‌ای الگو، به هدف اصلی گام دوم انقلاب یعنی ایجاد تمدن نوین اسلامی دست یابیم.

رییس مجلس شورای اسلامی کشورمان عنوان کرد: به همان میزانی که انقلابی هستیم و انقلابی عمل می کنیم، می‌توانیم تک تک مردم ایران را قوی کنیم، اگر ادعای انقلابی‌گری ما، کارگران و معلمان و حقوق‌بگیران و همه زحمت‌کشان را ضعیف کرد و سفره آنها را کوچک ساخت یعنی عمل و تصمیم‌های ما انقلابی نبوده است. انقلاب اسلامی به نفع مردم است و هر آنکس که انقلابی عمل کند، ایران را قوی خواهد کرد.

وی در ادامه با اشاره به حضور خود در سایت هسته ای فردو جهت نظارت میدانی درباره چگونگی اجرای قانون لغو تحریم ها در هفته گذشته، گفت: در بازگشت بدون اطلاع قبلی، برای نظارت میدانی از وضعیت تولید به شهرک صنعتی جنوب تهران سرزدم. خوشحالم از اینکه با همراهی دولت محترم چرخ سانتریفیوژهای هسته ای به حرکت درآمده است و امیدواریم بتوانیم با برنامه ریزی، همدلی و جدیت چرخ تمام کارخانه‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل کشور را نیز به حرکت درآوریم و تولیدکنندگان و کارگران را در میانه سختی‌ها و فشارهای تحریم و موانع دست‌وپاگیرِ تولید تنها نگذاریم.

قالیباف با بیان اینکه با چرخیدن چرخ سانتریفیوژها و غنی سازی ۲۰ درصدی، دست دستگاه دیپلماسی برای رفع تحریم‌ها پر شده است، عنوان کرد: معتقدیم صنعت هسته‌ای هم با عواید اقتصادی حاصل از تولید انرژی و با تولید رادیو دارو و همچنین منافع متعدد در بخش‌های کشاورزی می‌تواند در خنثی سازی تحریم‌ها موثر باشد اما با این وجود در بازدید از کارخانه‌های نیمه‌تعطیل در شهرک‌های صنعتی جنوب تهران، صنعتگران و تولیدکنندگان از نچرخیدن چرخ‌های صنعت گلایه می‌کردند.

رییس مجلس تاکید کرد: کارآفرین‌هایی که با عشق و علاقه کارخانه خود را راه انداخته‌اند و حالا در میان قوانین زائد، رانت‌های میلیارد دلاری و تصمیم‌های ضد تولید به خصوص فشارهای بی‌منطق و کمرشکن بانک‌ها نفس های آخر را می کشند.

وی افزود: در کمیسیون تلفیق تصمیمات خوبی برای تولید گرفته شده است مانند کاهش ۲۰ درصدی مالیات تولیدکننده‌ها و بخشش جریمه های تامین اجتماعی تولیدکنندگانی که اشتغال خود را حفظ می کنند؛ اما اینها کافی نیست.

قالیباف با اشاره به اقدامات مجلس گفت: مجلس با تشکیل کمیسیون ویژه‌ جهش تولید مصمم است با ادامه نظارت میدانی و معلوم کردن مشکلات کارآفرینان، رفع تحریم‌های داخلی تولید و بازکردن زنجیرهای بسته شده به پای تولید کنندگان توسط بانک ها، تامین اجتماعی و مالیات و همچنین اولویت دادن به رفع قوانین زائد، مسیر چرخیدن چرخ کارخانه ها را هموار کند تا دولت نیز بتواند بر این بستر، تولید و اشتغال کشور را به رونق درآورد.

وی  با اشاره به اظهار نظر اخیر وزیرخارجه آمریکا، موضع این دولت در قبال ایران را ناامیدکننده توصیف کرد و افزود: دولت آقای بایدن به جای اینکه برای انجام تعهدات خود پیش شرط بگذارد، باید معلوم کند چگونه می‌خواهد تعهد رفع تحریم‌ها را به شکلی عملی لغو کند.

رییس مجلس شورای اسلامی  خاطرنشان کرد: اگر آمریکا اعتقادی به برجام دارد به جای شرط گذاشتن باید درعمل، پایبندی خود را به آن نشان دهد. تجربه‌ برجام جلوی چشمان مردم ایران است؛ مردم با هوش ایران ساده اندیش نیستند که دوباره وارد بازی اقدامات نقد در برابر وعده های نسیه شوند. مثل این است که ما پول کالایی را به فروشنده داده ایم اما کالایی تحویل نگرفتیم. چه کسی حاضر به انجام چنین معامله‌ای است؟ بنابراین دولت جدید آمریکا به جای پیش شرط گذاشتن به فکر چگونگی اجرای عملی رفع تحریم‌ها و عمل به تعهدات قانونی خود باشد.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha