بارش‌ها در چهارمحال و بختیاری ۲۹ درصد کاهش دارد

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: بارش‌های سال آبی جاری در مقایسه با دوره مشابه میانگین بلندمدت با کاهش ۲۹ درصدی روبرو است.

مهران چراغپور روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای سال آبی جاری از یکم مهر تا ۱۲ بهمن‌ماه ۲۱۵ میلیمتر بارش در استان گزارش شده است که در مقایسه با دوره میانگین بلندمدت با کاهش قابل توجهی روبرو است.

وی با اشاره به بارش‌های سامانه اخیر در استان، تصریح کرد: این سامانه نیز از شدت بالایی برخوردار نبود و ۱۸ سانتی‌متر برف در شهرستان کوهرنگ به همراه داشت که بر این اساس ارتفاع کنونی برف در این ایستگاه را به ۴۶ سانتی‌متر افزایش داده است.

چراغپور با بیان اینکه بارش‌ها در بهمن امسال کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود، افزود: تا ۲۰ بهمن بارشی در استان پیش‌بینی نمی‌شود و پس از آن نیز بارش‌های پیش‌بینی شده از حجم بالایی برخوردار نیست.

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به تداوم خشکسالی و کمبود بارش‌ها در استان، خاطرنشان کرد: کاهش بارش‌ها در استان به طور مشخص در شهرکرد ۳۸ درصد، کوهرنگ ۳۴ درصد، فارسان ۴۲ درصد، بروجن ۵۳ درصد، اردل ۲۳ درصد و بن ۴۲ درصد است.

چراغپور کاهش بارش برف در استان را نگران‌کننده دانست و گفت: در حالی که ارتفاع برف ایستگاه کوهرنگ در دوره مشابه میانگین بلندمدت ۱۰۴ میلیمتر بود اما این ارتفاع در سال آبی جاری ۵۸ سانتی‌متر کسری دارد که تاثیر خود را بر منابع آب زیرزمینی و تشدید بحران آب در استان خواهد گذاشت.

وی در ادامه از کاهش محسوس دما طی روزهای آینده خبر داد و گفت: تا پایان هفته پدیده جوی خاصی در استان پیش‌بینی نمی‌شود.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری سرچشمه سه رودخانه زاینده‌رود، کارون و بخشی از دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

خشکسالی‌های اخیر چهارمحال و بختیاری از سال ۱۳۸۶ آغاز شده و پیامدهای ناگواری بر منابع آب، محیط‌زیست و فعالیت‌های اقتصادی این استان به‌ویژه در بخش کشاورزی داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =