فرماندار: کاربری زمین‌های سیاسرد بروجن کشاورزی است

شهرکرد- ایرنا- فرماندار بروجن گفت: مردم برای خرید و فروش زمین‌های سیاسرد فریب دلالان و سودجویان را نخورند چرا که کاربردی این زمین‌ها کشاورزی است.

مسعود ملکی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: بنگاه‌های مشاور املاک نباید زمین‌های کشاورزی سیاسرد، دره‌ریز و سایر نقاط شهر را با ادعای کاربری‌های دیگر بفروشند و  مردم توجه کنند هر زمینی را تنها می‌توانند با همان کاربری اصلی (کشاورزی) خریداری کنند.
ملکی تصریح کرد: دستگاه‌های نظارتی نیز با هرگونه تخلف در این بخش به‌شدت برخورد خواهند کرد.
وی با اشاره به تفرجگاه گردشگری سیاسرد بروجن یادآور شد: این منطقه یک‌هزار و ۱۷۷.۴ هکتار وسعت دارد که از این سطح ۶۰۸.۲ هکتار ملی و ۵۶۹.۲ هکتار مستثنیات است.
فرماندار بروجن اظهار داشت: در سیاسرد بروجن ۹۵ هکتار باغ قدیمی و ۱۸۰ هکتار باغ نوبنیاد و در حال گسترش وجود دارد.
وی با اشاره به وسعت ۷۹۰ هکتاری منطقه دره‌ریز بروجن گفت: از این سطح ۳۶۲ هکتار زمین‌های ملی و ۴۲۸ هکتار زمین مستثنیات است.
ملکی تاکید کرد: متاسفانه هم‌اکنون افزون‌بر ۵۰ درصد زمین‌های سیاسرد و دره‌ریز بروجن از طریق دیوارکشی، فنس‌کشی، اتاق‌سازی و روش‌های غیرقانونی دیگر تغییر کاربری پیدا کرده‌اند که باید از این اقدام جلوگیری شود.
وی افزود: همچنین امور اراضی جهادکشاورزی، منابع‌طبیعی و آبخیزداری، شهرداران، دهیاران و بخشداران به‌منظور جلوگیری از بروز هرگونه مشکل اجتماعی ،از ادامه این روند پیشگیری و افراد را برای سپری کردن مراحل قانونی راهنمایی کنند.
فرماندار بروجن تصریح کرد: با توجه به خشکسالی‌های ۱۲ سال گذشته و لزوم صرفه‌جویی در منابع آب، پیشنهاد می‌شود دستگاه‌های اجرایی تخصصی و مرتبط در چهارمحال و بختیاری و شهرستان بروجن نسبت به اجرای طرح‌های اقتصادی با هدف بهره‌مندی عموم مردم جامعه اقدام و نرخ اشتغال را تقویت کنند.
وی یادآور شد: هرگونه ساخت و ساز درون و یا خارج از حریم و محدوده شهرها و روستاها باید براساس ضوابط قانونی باشد.
فرماندار بروجن اظهار داشت:هیچ‌کدام از شرکت‌های خدمات‌رسان  نمی‌توانند به ساخت و سازهای غیرقانونی و بدون ضابطه در درون و یا خارج از حریم و محدوده شهرها و روستاها امتیاز و انشعاب واگذار کنند.
وی با اشاره به برخی ساخت و سازها در منطقه دره‌ریز بروجن گفت: در صورتی که این فعالیت‌ها در زمین‌های مستثنیات باشد، مالکان می‌توانند برای انجام روند قانونی و دریافت پروانه ساختمانی اقدام کنند.
ملکی تاکید کرد: در همین راستا هرگونه ساخت و ساز خارج از ضوابط قانونی قلع و قمع می‌شود.
وی افزود: پیگیری‌هایی برای قانونی کردن ساخت و سازهای موجود مربوط به قبل از سال ۱۳۸۵ انجام شده است که با همکاری شهرداری، امور اراضی، جهادکشاورزی و منابع‌طبیعی و آبخیزداری و ساماندهی و تبدیل کاربری آن به طرح‌های گردشگری و یا باغ‌شهر قابل انجام است.
به گزارش ایرنا، بروجن در ۶۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha