شهابی و چنگوله ایلام به عنوان مرز رسمی از طرف عراق تصویب شد

ایلام - ایرنا - استانداری ایلام اعلام کرد: با رایزنی و تلاش های استاندار ایلام، دولت مرکزی عراق مرز شهابی و چنگوله در این استان را به عنوان مرز رسمی تجاری تصویب کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری ایلام، شامگاه شنبه جمیل المیاحی استاندار واسط عراق از تصویب مرز شهابی بعنوان مرز رسمی تجاری کشور عراق در همجواری بازارچه چنگوله ایران در استان ایلام خبر داد و گفت: در پی مذاکراتی که با همتای ایرانی خود استاندار ایلام و مجموعه مسوولان کشور در راستای گسترش تعاملات و مراودات مرزی، تجاری و اقتصادی بین دو استان واسط و ایلام برگزار شد، امروز دولت مرکزی عراق با تصویب مرز شهابی گام بلندی در راستای افزایش مراودات اقتصادی بین دو کشور ایران و عراق برداشته است.

وی با اشاره به اینکه به زودی از این مرز بازدید به عمل خواهند آورد، افزود: عملیات اجرایی آماده کردن زیرساخت های مرز شهابی در این هفته آغاز خواهد شد و با توجه به اینکه در آنطرف مرز زیرساخت های بازارچه چنگوله ایران آماده شده است به زودی شاهد افزایش سطح همکاری‌های تجاری بین دو استان ایلام و واسط عراق خواهیم بود.

استاندارد واسط عراق ضمن تشکر از همکاری خوب و تعامل سازنده استاندار ایلام و دیگر مسوولان کشور ایران در ارتباط با تعاملات مرزی، گفت: قبل از این دیدارها، مذاکرات گسترده‌ای بین دو استان واسط و ایلام در ارتباط با موضوعات مرزی برگزار شده بود و امروز خوشحالیم که به این موفقیت بزرگ نائل شده ایم.

 گفتنی است با تلاش ها و رایزنی های استاندار ایلام در امور مرزی و کمک و مساعدت دولت تدبیر و امید، امروز استان ایلام با تصویب گذر مرزی چیلات و دو بازارچه چیلات و چنگوله در هیات دولت و همچنین تصویب بازارچه هلاله شمالی در شورای مبادلات مرزی کشور از استان های موفق در این حوزه به شمار می رود.

 امروز نیز با رایزنی های گسترده استاندار ایلام، وزارت امور خارجه، وزارت کشور، سفیر ایران در عراق با استاندار واسط و وزیر کشور عراق، سرانجام با تصویب بازارچه شهابی در استان واسط عراق مجموعه تلاش ها و رایزنی ها مسوولان نظام در دولت تدبیر و امید و استان در حوزه دیپلماسی به بار نشسته تا بزودی خروجی آن را در افزایش سطح تعاملات بین دو کشور ایران و عراق در مبادلات تجاری و اقتصادی ببینیم.

بر اساس این گزارش همزمان تلاش ها و رایزنی های استاندار ایلام با همتایان خود در کشور عراق و از طریق وزارت امور خارجه، وزارت کشور و سفیر ایران در عراق برای بازگشایی گذر مرزی و بازارچه‌ها چیلات از طرف کشور عراق در حال انجام است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha